Boiler pe gaz sau centrala termica?

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Boiler pe gaz sau centrala termica?

Mesajde claubogdy » Mie Dec 19, 2012 2:40 pm

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare la dvs. Am un apartament in Iasi pe care il inchiriez, si nu am centrala termica. Cei de la asociatie nu prea dau caldura precum imi spune chiriasul meu.
As dori ca de la anu' sa-mi instalez un boiler pe gaz, ca e mai ieftin.
Ce ma sfatuiti sa fac: sa achizitionez un boiler sau sa-mi cumpar o centrala termica?
Boilerul are acelasi randament? Care e mai buna?
Sa mai pun niste bani deoparte si sa iau centrala?
Este vreo diferenta intre cele doua (in afara de pret)?

Va multumesc pentru raspuns.
claubogdy
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 19, 2012 12:54 pm

Re: Boiler pe gaz sau centrala termica?

Mesajde greenday » Mie Dec 19, 2012 5:21 pm

Boilerul si centrala termica sunt lucruri diferite.

Boilerul incalzeste doar apa menajera, centrala iti incalzeste atat apa menajera cat si apa din instalatia de incalzire. Daca zici ca nu ai caldura suficienta, atunci ai nevoie de centrala.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Boiler pe gaz sau centrala termica?

Mesajde ivpinstal » Mie Feb 13, 2013 11:39 am

Un boiler pe gaz (adica un gaz-boiler) costa mai mult decat o centrala.. Instant-ul pe gaze e aparatul ieftin, nu gaz-boilerul.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Boiler pe gaz sau centrala termica?

Mesajde simona1988 » Mie Feb 27, 2013 1:30 pm

Pentru montarea unei centrale termice la bloc, este necesar separarea consumului de gaze prin instalatii gaze. Ca sa poti sa ti faci o instalatie de gaze , ai nevoie de acordul asociatiei plus acordul proprietarilor de coloana ( daca exista coloana de gaze ).Sa iei in calcul ca e nevoie sa te debransezi de la sistemul central de incalzire ( R.A.D.E.T.)
simona1988
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 27, 2013 1:12 pm

Re: Boiler pe gaz sau centrala termica?

Mesajde MIHAELA34 » Mie Mar 13, 2013 12:52 pm

Eu recomand centrala termica,face si caldura si apa calda.
MIHAELA34
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 16, 2012 8:11 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori