Variante de centrale fiabile si economice

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde Speed » Sâm Dec 08, 2012 10:53 pm

Buna seara!
Sunt nou pe forum si am zis sa apelez la cunoscatori!
Am finalizat casa proprie si m-am apucat de mobilat dar imi lipseste un lucru de baza ....centrala!
Nu stiu ce sa fac .....am studiat o gramada de variante si tot nu m-am hotarat la tipul de centrala!
Am calorifele si instalatia facuta in toata casa si toate trase in "camera centralei"
Aici apare asa problema ... multi meseriasi imi spun ca este prea mica pt o centrala pe lemne sau peleti!
Are o suprafata de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara, geam si inca o usa din termopan catre baia de jos!
Casa este izolata cu polistiren de 10cm, in tavane am rigips si polistiren de 3 cm si la parter si la etaj, 160 mp utili, 2 placi din beton (parter si etaj) Tevile de caldura sunt trase la calorifere prin pardoseala... aici mai apare o problema (din spusele unor meseriasi) si anume ca este din pexal cu insertie de aluminiu si n-ar rezista la presiunea unei centrale pe lemne sau peleti! Curent am tras la 220V si reteaua de gaze este la 100m si m-ar costa cam 20000 Ron sa ma leg la retea!

Mai pe scurt o sa adresez 5 intrebari:
1. Ce parere aveti despre o centrala in condensare alimentata de la butelii de propan de 35l (butelie mare de gpl nu pot monta ca nu am teren foarte mult si nu pot respecta distanta de 25 m de casa)?
2. Pot monta o centrala pe lemne sau peleti in sp de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara si geam?
3. Rezista instalatia din pexal cu insertie de aluminiu la centrala pe lemne sau peleti?
4. De cate ori trebuie alimentata o centrala pe lemne cu gazeificare pe zi (plecam la 8 dimineta si ne intoarcem pe la 18.30 seara) ?
5. Ce alt tip de centrala imi recomandati la care sa nu am cheltuieli mai mari de 1000 ron/luna iarna?
Speed
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 08, 2012 10:46 pm

Re: Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde GAMMA » Sâm Dec 08, 2012 11:56 pm

1. Parerea mea ca este o idee ff proasta, dar si foarte costisitoare.
2. 1,5 x1=1,5 mp, nu 3 mp, deci te rog da-ne date reale pentru a gasi varianta cea mai buna.
3. Nu inteleg, referitor la teava, cum adica pexal cu insertie de aluminiu? Te referi poate la pp-r (polipropilena)...
4. Cazan pe lemne cu gazeificare in niciun caz, in primul rand nu va incapea.
5. Un cazan mixt peleti-lemne-cereale Tatano kalorina Mini k25-29kw sau un cazan pe peleti EKO-GREN. :)
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde marcelb » Dum Dec 09, 2012 11:02 am

Sunt total de acord cu GAMMA in privinta centralei alimentate de la butelii de propan: solutie costisitoare, riscanta, incomoda.

Si observatia referitoare la dimensiunile corecte ale camerei centralei este binevenita, in 3 mp poti gasi cu totul alte solutii decat in 1,5 mp.

Si eu recomand tot o centrala pe peleti, iar daca spatiul este intradevar critic poti sa te gandesti si la un rezervor de peleti facut special pentru dimensiunile disponibile. Asa a procedat tatal meu, avea o centrala pe combustibil solid Melinda Maximus, aproape noua, asa ca a mai achizitionat doar un arzator pe peleti iar buncarul pentru peleti l-a facut din tabla exact pe dimensiunile dorite, mult mai mare decat un buncar obisnuit, are aproape 1mc.

In privinta instalatiei din pexal, la o centrala pe peleti poti controla foarte bine temperatura maxima a agentului termic, aproape la fel ca la o centrala pe gaze, deci nu vad de ce ar fi probleme. Doar sa nu fie ceva pexal chinezesc de proasta calitate, dar atunci problemele pot sa apara indiferent de centrala.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde GAMMA » Dum Dec 09, 2012 1:31 pm

Da, varianta ta e una buna la cazul prezentat la tatal tau care avea un cazan si l-a adaptat sa mearga pe peleti, a iesit o strutocamila, dar in acest caz sunt variante mult mai simple, elegante, fara mare efort, nu spune nimeni ca sunt si f. ieftine.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde spaceman » Lun Dec 10, 2012 6:42 pm

Speed scrie:Buna seara!
Tevile de caldura sunt trase la calorifere prin pardoseala... aici mai apare o problema (din spusele unor meseriasi) si anume ca este din pexal cu insertie de aluminiu si n-ar rezista la presiunea unei centrale pe lemne sau peleti! Curent am tras la 220V si reteaua de gaze este la 100m si m-ar costa cam 20000 Ron sa ma leg la retea!


La pexal ai grija la coturi, indoituri ... nu prea rezista in timp acel cot. La o recitire a mesajului tau remarc ca "Tevile de caldura sunt trase la calorifere prin pardoseala" si zici dupa aia ca teava e pexal (mai exact spus pex-al). Hm, nu cred ca e o varianta pe care sa te poti baza pe termen lung, deci ti-ai asumat un risc ingropandu-le in pardoseala. Asa cum ziceam, macar sa nu ai indoit acel pex-al. Dar nu vreau sa te sperii, poate e corect executata lucrarea, consulta ceva meserias priceput.

Daca te costa 20000 de lei sa te "legi" la reteaua de gaze, nu cred ca are rost sa faci asta. Oricum si gazele sunt scumpe (sau poate chiar mai scumpe) asa ca probabil ramai doar cu banii aia cheltuiti initial, fara ca luna de luna sa economisesti ceva la incalzire.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde GAMMA » Mar Dec 11, 2012 8:14 am

Acest domn doreste o centrala fiabila, economica cu un consum cat mai mic dar sa coste 2 lei daca se poate si acest lucru nu este posibil nicaieri in lume ...
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Variante de centrale fiabile si economice

Mesajde ivpinstal » Mie Feb 13, 2013 11:42 am

Speed scrie:1. Ce parere aveti despre o centrala in condensare alimentata de la butelii de propan de 35l (butelie mare de gpl nu pot monta ca nu am teren foarte mult si nu pot respecta distanta de 25 m de casa)?
e o varianta fezabila. Avantajul e ca investitia initiala e mai mica ca la cazan pe lemne (nu mai zic de peleti), si cand iti baga gaze, ramai cu aceeasi centrala, aceeasi instalatie.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori