Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde GAMMA » Sâm Dec 08, 2012 9:09 pm

Deschid acest topic, dedicat cazanelor pe pellet, agripellet EKO-GREN, cu o gama de puteri de 10, 15, 25, 40, 60kw, dupa parerea mea le consider de top datorita performantelor foarte ridicate, un randament de peste 93%, Sonda Lambda de serie, care masoara nivelul de oxigen din gazele de ardere, in functie de acesta se regleaza in automat aerul secundar, sonda de lectura fumuri care nu depasesc 110 C, aceasta regleaza in automat aerul primar si timpul de lucru al snecului, executat din otel inox conferindu-i o durata f. mare de viata, curatare automata a schimbatorului de caldura si a arzatorului, in urma arderii rezultand putina cenusa care se elimina odata la 2-3 saptamani, protectie impotriva flacarii inverse datorita valvei stelare, protectie la supratemperatura, rezervorul de peleti este incorporat, de serie are capacitatea de 168 litri, optional se poate cu comanda cu rezervorul mai mare de 330 sau 450 litri, arzator incorporat, panou electronic digital cu functia fuzzy-logic II, cazanul poate fi comandat de un termostat de ambient sau cronotermostat, pot fi comandate din panou: pompa de circulatie incalzire, pompa de circulatie boiler cu prioritate ACM (sau nu), vana cu 3-4 cai cu servomotor, se predispune montarea unei sonde externe de temperatura, in functie de temperatura exterioara cazanul functioneaza in automat, dupa o anumita curba de temperatura a agentului termic pe turul cazanului, aceasta se poate modifica in functie de anotimp, sau cazanul poate functiona pe manual.
Pentru cei ce doresc sa uite ca au cazan pe peleti, la aceste cazane EKO-GREN exista si varianta cu alimentare automata a rezervorului de serie, pneumatica, prin doua tuburi flexibile cu diametrul de 50mm, de la o distanta de max. 20ml, dintr-un siloz textil de 3-4 tone, din OSB, sau dintr-un rezervor in forma de V de 3 tone, acestea pot fi intr-o camera alaturata sau la subsolul casei.
In final, pot afirma faptul ca recomand cu cea mai mare placere acest cazan, care sincer mie mi-a placut din toate punctele de vedere! :)
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde marcelb » Dum Dec 09, 2012 10:24 am

Stii cumva si un pret la centrala de 25kw? As fi intrebat la 30kw, dar constat ca intre 25 si 40 kw nu este niciun model intermediar.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde GAMMA » Dum Dec 09, 2012 1:37 pm

NU postez preturile pe forumuri, cine este interesat poate sa le ceara printr-o cerere de oferta pe e-mail. Sper ca ai sesizat diferentele, performantele ridicate ale acestui cazan care pot afirma ca nu are absolut nimic in plus sau in minus fata de un cazan Viessmann sau Buderus pe peleti, doar ca pretul acestuia e undeva la 50-60 % fata de acestea.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde marcelb » Dum Dec 09, 2012 3:27 pm

GAMMA scrie:NU postez preturile pe forumuri, cine este interesat poate sa le ceara printr-o cerere de oferta pe e-mail. Sper ca ai sesizat diferentele, performantele ridicate ale acestui cazan care pot afirma ca nu are absolut nimic in plus sau in minus fata de un cazan Viessmann sau Buderus pe peleti, doar ca pretul acestuia e undeva la 50-60 % fata de acestea.


Da, am sesizat in descrierea centralei ca e performanta, pretul ma interesa doar asa, sa fac o comparatie fata de centrala mea, care recunosc ca nu este foarte performanta, dar acum intru cu ea in a patra iarna si sper sa ma mai duca macar atatea. Apoi vom vedea, cine stie ce mai apare pe piata in domeniul centralelor si a combustibililor.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde GAMMA » Lun Dec 10, 2012 9:55 am

Oricum pretul este mult mai mare decat la cazanul tau, dar si diferentele sunt enorme din multe puncte de vedere, fiecare este liber sa aleaga ceea ce doreste si dupa bugetul propriu.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde marcelb » Lun Dec 10, 2012 12:43 pm

GAMMA scrie:Oricum pretul este mult mai mare decat la cazanul tau, dar si diferentele sunt enorme din multe puncte de vedere, fiecare este liber sa aleaga ceea ce doreste si dupa bugetul propriu.


Corect, daca n-ar fi limitari de buget toata lumea ar conduce Mercedes, dar totusi pe strada sunt mai multe Dacii, care isi fac si ele treaba.

Asa ca cel mai important aspect este, dupa parerea mea, indiferent ca vorbim de masini, centrale sau altceva, sa platesti pretul corect pentru ceea ce stie sa faca fiecare. Adica sa nu te trezesti ca te-a prostit vreun comerciant sa-i platesti pret de Mercedes pe o masina care are calitatile unei Dacii...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde GAMMA » Lun Dec 10, 2012 2:22 pm

Ai si tu mare dreptate ca sunt o groaza de comercianti care nu au deloc habar de cazane pe peleti, ei doar vand si atat, de aceea sunt persoane disperate uneori ca nu stiu ce sa faca la centrala, deoarece nu li se explica totul de la A la Z despre acea centrala, ce poata sa faca si ce nu poate, li se face o punere in functiune superficiala cu explicatii minime dar de multe ori si eronate. Aici ai punctat foarte bine si sper ca o sa citeasca mai multa lume acest mesaj si cei care sunt interesati in achizitionarea unui cazan pe peleti sa se adreseze unor firme cu o experienta in spate, specializate in asa ceva, NU comerciantilor de doi lei...
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde spaceman » Lun Dec 10, 2012 6:27 pm

GAMMA scrie:Nu postez preturile pe forumuri, cine este interesat poate sa le ceara printr-o cerere de oferta pe e-mail ...


Am prins ideea ... fiecare gradinar lauda castravetii care-i vinde el! Acuma nu zic eu ca n-o fi buna centrala asta, dar cand opiniile favorabile ei vin din partea celui care-o vinde, imi vine si mie sa fiu mai reticient ...
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde GAMMA » Lun Dec 10, 2012 9:27 pm

Da, o laud ca merita sa fie laudata dupa cum functioneaza, totusi este un produs nou pe piata romaneasca, de acea sunt putini utilizatori de aceste cazane la noi in tara, deocamdata, si va apare si parerea acestora cat de curand. De aceea nu prefer sa scriu pe aici ca-si dau cu parerea toti nestiutorii ... si poti fi reticent cat doresti!
Fişiere ataşate
panou electronic (4).jpg
EKO GREN 25KW (2).jpg
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti agropellet EKO-GREN

Mesajde marcelb » Lun Dec 10, 2012 11:06 pm

Nimic de comentat la descrierea performantelor centralei, e clar ca bate la scor Ferolli-ul meu, dar acum, ca ai postat imaginea cu centrala EKO-GREN, nu ma pot abtine sa spun ca centrala apare putin defazat pe piata, acum vreo 4 ani dadea bine o centrala portocalie, acum ar fi bine sa o vopsesti rosie sau galbena. Sau, daca le amesteci pe astea doua tot portocalie iese. :lol:

Vorbind serios acum, centrala ta arata bine, si-ti dau dreptate ca e foarte important ca vanzatorul sa stie si sa vrea sa instruiasca beneficiarul cum s-o foloseasca.
Eu a trebuit sa experimentez singur pana am reusit sa reglez arzatorul sa functioneze cum trebuie. Mai corect spus sa functioneze, caci cu siguranta nu am atins eu parametrii optimi, atata timp cat reglajele cantitatilor de aer si peleti le-am facut manual si nu automat, cum inteleg ca se intampla la centrala EKO-GREN.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron