Centrale termice pe peleti - BIODOM

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde PANIF » Sâm Dec 01, 2012 4:15 pm

MA INTERESEAZA DACA ARE CINEVA MONTATA O CENTRALA PE PELETI BIODOM 27
CONSUM REAL PE PERIOADA DE IARNA, FIABILITATE ETC.
TOT CE STITI DESPRE ACEASTA CENTRALA . AS VREA SA ACHIZITIONEZ UNA !!!
TEL : 0744387899 - Dan - Pitesti .
PANIF
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 01, 2012 4:10 pm

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde marcelb » Sâm Dec 01, 2012 4:48 pm

Consumul de peleti (sau alti combustibili) este dat in mai mare masura de caracteristicile casei, decat de cele ale centralei termice.

Adica degeaba ai centrala termica cu cel mai bun randament daca pierzi caldura produsa.

Eu am o centrala termica pe peleti Ferroli, cu arzator de peleti Ferroli SUN P7 si consum intr-o iarna (septembrie-mai) aproximativ 4,5 tone peleti pentru a incalzi 120 mp locuinta + apa menajera pentru 4 persoane. A fost una dintre cele mai ieftine variante de centrala termica pe peleti (cam 2000 euro + TVA) si oricand as alege la fel. Nu vad ce sens are sa platesti 5000 euro pe o centrala doar pentru ca se lauda producatorul ca are cu 5-10% randament mai mare decat una de 2000 de euro. Diferenta de pret sigur nu se amortizeaza in 10 ani din diferenta de consum.

Inteleg sensul unei centrale mai performante in sensul ca arzatorul functioneaza si pe porumb, spartura de carbune sau alti combustibili pe care ii poti obtine la preturi mici.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde dannel50 » Sâm Dec 01, 2012 4:54 pm

... de-aici luati centrale peleti Biodom :D :evil:
dannel50
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde GAMMA » Sâm Dec 08, 2012 8:33 pm

Daca doriti informatii referitoare la cazanele pe peleti Biodom, va pot ajuta cu informatii clare, reale despre aceasta centrala pe care o consider ca fiind una de mijloc, asta nu inseamna ca nu e buna, are un randament de 90 %, nivel de zgomot scazut, o aprindere si stabilizare a flacarii mult mai rapida - ma refer la ultima versiune V6, care exista acum pe piata, din punct de vedere al consumului pot spune ca sta fff bine in comparatie cu muuulte cazane de pe piata romaneasca, chiar fata de unele ce se dau cu mari pretentii, de exemplu la o casa izolata cu o suprafata de 210mp, consumul de pellet, nu depaseste o tona pe luna, luand asa ca o medie intre lunile mai calduroase fata de cele cu temperaturi fff scazute. O pot recomanda cu placere, cu mentiunea ca in loc de acel racord flexibil din inox sa folositi un racord fix cu evitarea cator mai putine coturi.si obligatia de a MONTA un alt racord care vine in partea din spate-stanga si care poate fi de minim DN 80, din PVC sau AL, care sa asigure aer proaspat, necesar unei arderi f. bune.
In rest nu pot spune decat de bine despre aceasta centrala!
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde GAMMA » Sâm Mai 18, 2013 2:20 pm

Daca in mesajul anterior am fost mai retinut in afirmatii si stiam mult mai putine lucruri despre aceste cazane, acum va pot spune ca parerea mea este ca NU mai pot recomanda asa ceva, dupa multe incidente petrecute cu aceste cazane pe peleti, plus ca modelele noi sunt muult mai proaste decat primul model, care si ala a luat foc ... !
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde ivpinstal » Joi Mar 20, 2014 9:56 am

GAMMA scrie:..O pot recomanda cu placere.. In rest nu pot spune decat de bine despre aceasta centrala!
asteptam si parerea de anul asta despre Biodom :D
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde ivpinstal » Joi Mar 20, 2014 9:57 am

dannel50 scrie:... de-aici luati centrale peleti Biodom :D :evil:
pey zice ca nu le mai recomanda.. :D
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde GAMMA » Dum Mar 23, 2014 7:23 pm

Da, in mod cert EU nu le mai recomand, :D consider ca in loc sa faceti bascalie aiurea pe aici fara sa stiti prea multe lucruri reale, legate de acest subiect, mai bine v-ati intreba daca tot va intereseaza subiectul, care a fost adevaratul motiv care m-a determinat dupa nenumarate experiente neplacute, sa nu mai lucrez cu acest produs. Motivul l-am explicat cu lux de amanunte, pe un alt forum, cautati daca va intereseaza ! :|
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde ion cioroianu » Vin Apr 25, 2014 12:54 pm

Buna ziua tuturor, buna ziua Gamma, pe mine ma intereseaza subiectul, ma intereseaza insa o centrala pe lemne sau lemne si peleti dar sa schimb repede si usor arzatorul, eu vreau sa montez aceasta centrala la o casa noua deci prima centrala si experienta zero, am vazut la vecini insa intamplari cu centralele de m-au pus pe ganduri serios si de aceea citesc cam tot ce ati scris voi chiar si anii anteriori.
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Centrale termice pe peleti - BIODOM

Mesajde GAMMA » Vin Apr 25, 2014 6:35 pm

Buna,aici suntem cam offtopic legat de acest subiect ,adica despre cazanele policombustibile,ce functioneaza pe lemne si peleti.
Vedeti ca exista mai multe variante de astfel de cazane, de obicei la cele cat de cat serioase nu trebuie sa stai toata ziua sa scoti arzatorul ca sa mearga pe lemne.
Eu va recomand centralele KOSTRZEWA, au o gama destul de diversificata de centrale pe peleti sau mixte cu o functionare ireprosabila, cele mai vandute la noi sunt modelul: PELLETS-FUZZY-LOGIC 2, care au puteri de la 15 kw pana la 100 kw.
Uitati o prezentare video detaliata a acestor cazane:

http://www.youtube.com/watch?v=v3U91vTS ... re&index=9
Toate bune!
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori