Incalzire cu panouri solare

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Incalzire cu panouri solare

Mesajde Tigaranu Nicoleta » Vin Mar 04, 2011 5:24 pm

Acum ne construim o casa si suntem foarte incantati de viata la tara ( am crescut amandoi la oras)
E greu dar satisfactiile sunt pe masura.
Am construit doar fundatia si elevatia vara trecuta, singuri , doar noi 2 .
Acum ne-am luat BCA-ul si speram sa reusim vara asta sa ridicam parterul; mansarda anul viitor ca nu mai sunt bani.
Amprenta la sol este de 10/8 metri.
Stie cineva de cate panouri solare e nevoie daca ar fi sa bagam si incalzirea si apa ?
Adica la ce valoare ar ajunge o astfel de investitie si in cati ani se amortizeaza ?


Multumim .
Tigaranu Nicoleta
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:00 am

Re: incalzire cu panouri solare

Mesajde muha_huma » Vin Mar 04, 2011 6:35 pm

Intai de toate, felicitari pentru curajul de a construi singuri!
In privinta panourilor solare, daca doriti sa le folositi si iarna, pentru incalzire, vor fi destul de scumpe si mai trebuie combinate cu sisteme de incalzire cu agent termic la temperaturi joase, care iarasi sunt investitii initiale costisitoare, chiar daca in timp se pot dovedi rentabile ( pompe de caldura, incalzire in pardoseala), si inteleg ca fondurile va sunt limitate.
Eu as merge pe un panou ieftin, care sa-mi ofere apa calda menajera doar de primavara pana toamna, pentru ca in rest se rezova apa calda de la centrala termica.
Vedeti si programul Casa Verde, atat pentru panouri solare cat si pentru centrala termica, daca optati pentru una pe peleti.
Bafta, si sa va mutati cat mai curand in casa noua!
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Incalzire cu panouri solare

Mesajde clujdorincluj » Joi Apr 07, 2011 1:07 pm

astea sunt viitorul terei - panourile solare. cine investeste acum nu are de ce sa regreti. nu stiu cit sunt preturile dar sper sa nu fie unflate inutil de distribuitori. daca ash avea casa ash fi intrat in programul casa verde indiscutabil.
clujdorincluj
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:35 pm

Re: Incalzire cu panouri solare

Mesajde ando » Joi Apr 07, 2011 3:20 pm

Tigaranu Nicoleta scrie:Adica la ce valoare ar ajunge o astfel de investitie si in cati ani se amortizeaza ?


Cred ca ar fi o varianta destul de scumpa cea a incalzirii cu panouri solare. Deocamdata nu cred ca e o cheltuiala fezabila. Sa speram ca in cativa ani va deveni o solutie mult mai accesibila (ma gandesc la exemplul cu pompele de caldura, varinanta extrem de costisitoare in urma cu cativa ani)
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Incalzire cu panouri solare

Mesajde mihaigg » Sâm Apr 23, 2011 8:29 am

panourile solare functioneaza si iarna doar cu lumina, sau ai nevoie de caldura?
mihaigg
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 8:20 am

Re: Incalzire cu panouri solare

Mesajde muha_huma » Sâm Apr 23, 2011 11:23 am

mihaigg scrie:panourile solare functioneaza si iarna doar cu lumina, sau ai nevoie de caldura?

Din cate stiu eu, panourile solare cu tuburi vidate au randament mai bun in zilele mai putin insorite decat panourile solare plane.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Incalzire cu panouri solare

Mesajde ironim » Joi Mai 12, 2011 2:35 pm

Intradevar parerea mea este ca energia viitorului este energia solara care nu costa nimic insa deocamdata aceste instalatii care o capteaza au un pret cam piperat.Daca v-ati hotarat sa folositi aceasta energie atunci va sfatuiesc sa intrati in programul "casa verde" care ofera o finantare nerambursabila de 90% dar nu mai mult de 6000 lei.Eu va trimit spre studiu documentele cu care puteti achizitiona o astfel de instalatie.
Fişiere ataşate
KES 200 LITRI COST cca 2453 EURO.rar
(5.92 KiB) Descărcat de 1225 ori
ironim
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 12, 2011 1:41 pm

Instalatii termice solare

Mesajde florin55 » Joi Noi 24, 2011 6:07 pm

As dori informatii, preturi si sugestii pentru instalatie termica solara la o locuinta cu 100 mp amprenta. Suprafata utila 200 mp.
florin55
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:17 pm

Re: Instalatii termice solare

Mesajde greenday » Lun Ian 09, 2012 4:08 pm

Informatii despre instalatiile solare termice, inclusiv un formular de dimensionare gasesti aici.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Incalzire cu panouri solare

Mesajde katees » Dum Ian 15, 2012 1:10 pm

Sistemele solare complete sunt formate dintr-unul sau mai multe panouri, un boiler, automatizarea (work-station) si vasul de expansiune. Aceste sisteme functioneaza si iarna deoarece intre panourile solare montate in exterior si boilerul montat in casa, circula un agent termic anti inghet (antigel), asigurand functionarea la temperaturi scazute.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Panourile solare nepresurizate folosesc tuburi vidate simple pentru producerea de apa calda. Se numesc compacte deoarece rezervorul de apa intra in componenta panoului. Panourile nepresurizate se folosesc din primavara pana in toamna, iar vara asigura 100% din necesarul de apa calda al unei familii. Aceasta reprezinta cea mai ieftina solutie pentru captarea energiei termice solare.
katees
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 15, 2012 1:02 pm

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron