supraincalzire centrala termica pe lemne

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde robert2003 » Mie Mar 02, 2011 9:57 pm

Buna seara,
As vrea sa pun in discutie o problema la care nu-i gasesc explicatie.
Am cumparat o centrala pe lemen marca Vidrarus de 50kW pentru incalzirea unui imobil de aproximativ 110mp pe nivel dintre care doar parterul il incalzim momentan.
Cand am cumparat-o mi s-a spus ca perioada de alimentare este intre 4-6 ore, ceea ce nu s-a intamplat niciodata , mai mult de 2 maxim 3 ore nu a trecut intre reincarcari.
Insa problema cea mai mare este supraincalzirea.De foarte multe ori s-a intamplat ca temperatura in centrala sa treaca de 130grade C, mai ales daca o incarc cu lemn uscat, asta in conditiile in care cazanul este prevazut cu clapeta de inchidere.
Am reglat-o la 60 de grade sa se inchida, cu speranta ca nu va mai ajunge la 130 grade.Dar totusi , chiar si inchisa a ajuns iar la temperaturi foarte ridicate(130grade) de am fost nevoit sa scot focul din ea sa nu sara supapele.
M-ar interesa o solutie, sfaturi privind aceste probleme de supraincalzire si cum as putea sa maresc perioada intre realimentari.
Multumiri anticipate!
robert2003
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 02, 2011 9:38 pm

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde petre67 » Mie Mar 02, 2011 11:14 pm

Parerea mea este ca centrala este mult supradimensionata pentru spatiul pe care il incalzesti. La 130 grade ar trebui sa se deschida si supapele de siguranta, ai insa si toate sansele sa crape ceva in instalatie (o teava, o lipitura, chiar elementii cazanului).

Daca si asa vrei o autonomie mai mare la alimentarea cu lemne, poate ar trebui sa te gandesti la un sistem puffer, adica sa acumulezi apa calda intr-un boiler de mare capacitate (1000 litri), de unde sa ajunga in instalatia de incalzire, chiar si dupa ce s-a stins focul in cazan.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde vladoius » Joi Mar 03, 2011 1:03 pm

da, nu se spune tot.
Atunci cand centrala se supraincalzeste, nu e suficienta clapeta de aer inchisa.
Trebuie sa se inchida si subarul de evacuare si sa se deschida un baypas pe evacuare, necesar pentru micsorarea tirajului.
daca si asa se supraincalzeste, trebuie astupate din gaurile gratarului de fund
sunt si explicatii.
niciodata, clapeta de aer nu inchide perfect
0244483689
vladoius
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 03, 2011 12:53 pm

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde robert2003 » Joi Mar 03, 2011 10:35 pm

Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc solutiile recomamndate,
O seara buna!
robert2003
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 02, 2011 9:38 pm

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde robert2003 » Joi Mar 03, 2011 10:39 pm

Cat priveste supradimensionarea centralei..... vreau sa specific ca am cumparat-o pt a incalzi 200si ceva de mp....( momentan doar 110mp incalzesc) problema este ca nici astia 110 mp nu se incalzesc destul de bine... se incalzeste cam la 20gr in prima camera( la primul calorifer) iar restul camerelor cam 13-15 gr, sa fie oare din cauza ca am casa neizolata inca?! si totusi de ce in prima camera se incalzeste?
robert2003
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 02, 2011 9:38 pm

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde mihalivaler » Joi Mar 03, 2011 11:08 pm

Pompa de recirculare probabil este subdimensionata. Prea mic debitul de apa prin cazan asa ca se ridica rapid temperatura.
La 130 grade celsius nu stiu daca pompa mai are vreun randament mai ales daca este montata pe circuitul de tur al cazanului.
Nu stiu cat e de indicat dar poti reduce tirajul cosului montand un suber.
Verifica sa fie deschisi complet robinetii de la calorifere, monteaza aerisitoare pe instalatie daca nu ai.
Cei care au montat centrala ce zic ?
mihalivaler
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde enamorarte » Lun Oct 17, 2011 11:14 am

si noi vrem sa ne facem luna viitoare centrala pe lemne.
O sa revin mai tarziu si eu cu intrebarii,pentru ca vad ca sunt destule probleme.Alt tip de centrala nu ne permitem.
enamorarte
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: supraincalzire centrala termica pe lemne

Mesajde tolka » Vin Ian 23, 2015 8:56 am

lucru care nu prea se intalneste in apartamentele de bloc.
Stiu insa ca exista si centrale pe peleti care necesita doar racordarea la un canal de eliminare a gazelor, de genul hotei de bucatarie.....!!!!!!!!!



______________________________
Save your time and get on time success in a+ notes and security+ training online testkingtoefl exams network plus training by using our latest and other superb pass resources of Quincy University and Southwestern College
tolka
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 23, 2015 8:54 am


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori