Instalatii cu teava de cupru sau teava de polietilena?

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Instalatii cu teava de cupru sau teava de polietilena?

Mesajde petre67 » Lun Feb 07, 2011 4:21 pm

Cu ce credeti ca este mai bine sa fac instalatiile de incalzire si de apa menajera la o casa noua, cu teava de cupru sau cu teava de polietilena?
Instalatia de incalzire va fi clasica, cu calorifere si centrala pe combustibil solid.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

teava de cupru la cazane lemne

Mesajde ivpinstal » Lun Feb 14, 2011 11:14 am

petre67 scrie:..si centrala pe combustibil solid.
fiind vorba de un cazan pe lemne .. Cupru. Sau otel.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Instalatii cu teava de cupru sau teava de polietilena?

Mesajde dumitrescu » Joi Apr 07, 2011 6:45 am

Cupru sau otel deoarece la cazanul pe lemne se poate ajunge la temperaturi de peste 90 grade limita maxima a PPR-ului.
dumitrescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:00 am

Re: Instalatii cu teava de cupru sau teava de polietilena?

Mesajde ealinutz » Joi Mai 17, 2012 3:33 pm

Eu as merge pe teava de cupru, pentru ca pastreaza mai mult caldura.
ealinutz
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 17, 2012 3:29 pm

Re: Instalatii cu teava de cupru sau teava de polietilena?

Mesajde marcelb » Vin Sep 21, 2012 2:40 pm

petre67 scrie:Cu ce credeti ca este mai bine sa fac instalatiile de incalzire si de apa menajera la o casa noua, cu teava de cupru sau cu teava de polietilena?
Instalatia de incalzire va fi clasica, cu calorifere si centrala pe combustibil solid.


O comparatie utila intre teava de cupru si teava de polipropilena gasiti in articolul: Instalatia de incalzire: cupru sau polipropilena.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Instalatii cu teava de cupru sau teava de polietilena?

Mesajde roger-ius » Vin Sep 21, 2012 5:41 pm

marcelb scrie:O comparatie utila intre teava de cupru si teava de polipropilena gasiti in articolul: Instalatia de incalzire: cupru sau polipropilena.


N-am putut trece peste fraza de mai jos din articol:
"In cazul instalatiilor ingropate in pardoseala se recomanda polipropilena, pentru ca este mai groasa în carne si rezista mai bine la presiunea exercitata de o sapa din beton. In cazul în care se folosesc totusi conducte din cupru, ele trebuie izolate." Cum sa ingropi in beton teava de polipropilena?! Polipropilena din cate stiu eu are un mare coeficient de dilatare! Doamne fereste sa pui beton peste ea fara a fi imbracata in izolatie! Si inca o remarca, cred ca o instalatie din Cu costa cu peste 20% mai mult decat cea din polipropilena, fitingurile de Cu sunt scumpe! Daca totusi iti permiti sa dai un pret mai mare, alege cuprul, ar trebui sa fie mai rezistent la temperaturile mari.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm


Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron