fose septice

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

fose septice

Mesajde EMILUTA » Lun Iul 02, 2012 1:52 pm

As vrea sa montez o fosa , noi suntem 4 persoane, dar imi este f. greu sa aleg deoarece nu prea am cunostinte in domeniu.
am vazut pe net unele gen tanc, cu 2 compartimente si unele rotunde ca un butoi. Mi-ar putea da cineva un sfat si amanunte despre acestea?
EMILUTA

Re: fose septice

Mesajde marcelb » Lun Iul 02, 2012 4:09 pm

Noi, tot 4 persoane, am folosit cam 1 an o fosa septica ecologica imhoff, din acelea rotunde, pana s-a introdus canalizarea pe strada noastra.
Am achizitionat-o de la o firma din Arad, ECO-TAD INDUSTRIES, si m-a costat cu transport in Oradea mai putin decat ofertele ce le-am gasit in Oradea la acel moment (acum 3 ani).
Ce trebuie sa stii despre acest tip de fosa: fosa este in permanenta plina, deci imediat dupa ce este pusa in groapa trebuie umpluta cu apa, altfel se va contracta iar pamantul/nisipul ce se pune in jurul ei nu-i va permite sa mai revina la vechea forma.
La prima utilizare se introduc in fosa septica niste bioactivatori care vor descompune continutul fosei, astfel incat la iesirea fosei va rezulta o apa destul de curata, care insa trebuie filtrata in niste santuri de pietris inainte de a ajunge in sol.

Periodic (la 6 luni parca) ar trebui reintrodusi in fosa septica bioactivatori, eu n-am facut-o insa niciodata, stiind ca urmeaza sa renunt in curand la ea. Uite un astfel de bioactivator:

Imagine

Informatii despre montarea si intretinerea fosei septice poti gasi si la distribuitorii unor astfel de produse.

Avantajul fosei septice este ca se vidanjeaza rar (1-2 ani).
Dezavantajul este ca-ti trebuie acel spatiu de langa fosa in care sa faci filtrarea apei reziduale. Si ar fi bine sa ti-o monteze cineva care chiar stie ce face, sa nu ai mirosuri neplacute de la acea zona de filtrare.
marcelb

Mesajde ranioz0r » Mar Noi 12, 2013 12:51 pm

Foarte interesant articolul si foarte educativ. Pot spune cu cea mai mare incredere ca citirea acestuia m-a ajutat in viata mea de zi cu zi. Tot ce tine de domeniul constructiilor mi se pare foarte interesant iar prin aceasta cale tin sa ii multumesc celui care a scris acest articol.
ranioz0r

Mesajde vandas » Lun Mar 03, 2014 8:29 pm

Am fosa septica ecologica de 3 ani de zile. Nu stiu ce sa zic daca este buna sau nu. Recunosc ca nu am folosit la 6 luni bioactivatori. Poate din aceasta cauza dupa 2 ani de zile mi-au revarsat reziduurile in garaj.
Si la 1 an s-a repetat problema. De la prima problema aparuta am folosit bioactivatori. Ceea ce am invatat este ca: nu ai voie sa arunci hartie igienica in WC si nici resturi alimentare(recunosc ca am mai gresit in aceasta privinta).
Insa cand da frigul... adica sub 0 grade, stau cu emotii.
vandas

Mesajde Veres Ovidiu » Joi Feb 19, 2015 7:23 pm

Nu trebuie s? v? ingrijora?i în privin?a vidanjarii, eu am o fosa septica cumparata si montata de firma Eco Vera Systems de 2 ani si nu am vidanjat-o deloc. Luna aceasta poate am sa chem vidanja. Am folosit Bioactivator praf ce mi-au recomandat cei de la care am cumparat fosa si nu am avut probleme cu mirosurile. Costul de intretinere a fost 10 ron pe luna.
Veres Ovidiu

Mesajde Olinelooo » Mie Apr 20, 2016 9:14 am

deci imediat dupa ce este pusa in groapa trebuie umpluta cu apa, altfel se va contracta iar pamantul/nisipul ce se pune in jurul ei nu-i va permite sa mai revina la vechea forma.????
Olinelooo

Mesajde greenday » Joi Apr 21, 2016 1:12 pm

Olinelooo scrie:deci imediat dupa ce este pusa in groapa trebuie umpluta cu apa, altfel se va contracta iar pamantul/nisipul ce se pune in jurul ei nu-i va permite sa mai revina la vechea forma.????

Exact.
greenday

Mesajde IONUTECO » Sâm Feb 11, 2017 5:19 pm

Fosa septica trebuie sa fie in primul rand certificata si testata de un laborator omologat de CE conform SR-EN 12566-1 ca modelele ECO ROTARY.
Trebuie sa aiba prelungiri incluse ale gurilor de vidanjare/vizitare pentru a putea fi ingropata sub cota de inghet:https://www.casesigradini.ro/firme/f1/7735/SC-ECO-ROTARY-SRL iar pretul trebuie sa fie cel mai bun in raport cu calitatea produsului.
IONUTECO

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie