Cu cat reduc panourile solare costurile pentru incalzire?

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Casa Verde 2012

Mesajde mihaitanase15 » Lun Mai 30, 2011 11:58 am

Mi-am construit o casa si acum ma gandesc cum sa reduc costurile pentru incalzire.
Panourile solare sunt o solutie pentru reducerea cheltuielilor cu incalzirea apei? Ce parere aveti?
mihaitanase15
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:55 am

Re: Cu cat reduc panourile solare costurile pentru incalzire

Mesajde victorpaun31 » Lun Mai 30, 2011 4:26 pm

In perioada primavara-toamna costurile se pot reduce cu 100%, iar iarna cu peste 60%,in functie de dimensionare si consumuri.
victorpaun31
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 30, 2011 4:21 pm

Re: Cu cat reduc panourile solare costurile pentru incalzire

Mesajde scprocamsrl » Joi Iul 07, 2011 1:49 pm

Depinde de banii investiti.Pt.apa calda ,cu panouri heat-pipe ,de la 1 martie-1oct.=gratis gaz dar exista consum electric pentru pompa/automatizari.Daca mai investiti si in panouri fotovoltaice ,este gratis total(exceptand intretinerea instalatiei...)Pentru restul perioadei exista un aport la incalzire/apa calda.Totul depinde de cat investiti.Daca depasiti 12000 euro,mai bine va ganditi la o pompa de caldura sau combinatie.
scprocamsrl
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 07, 2011 1:42 pm

Re: Cu cat reduc panourile solare costurile pentru incalzire

Mesajde becuriculed » Mie Ian 04, 2012 12:00 pm

va pot vinde in functie de marime casei cel mai ieftin panou solar incepand de la 1 euro/1w
becuriculed
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:53 am
Localitate: bucuresti

Re: Casa Verde 2012

Mesajde ivpinstal » Joi Feb 23, 2012 12:38 am

mihaitanase15 scrie:Panourile solare sunt o solutie pentru reducerea cheltuielilor cu incalzirea apei? Ce parere aveti?
da
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cu cat reduc panourile solare costurile pentru incalzire

Mesajde eugenpopescu » Sâm Aug 25, 2012 9:36 pm

Ca sa reduci costurile cu incalzirea folosind panouri solare ai nevoie de o investitie serioasa. Se pune problema amortizarii ...!
Detalii despre panourile solare http://www.panouri-solare.net
Pe timpul zilei apa calda se acumuleaza in boiler. Noaptea, centrala se foloseste de caldura acumulata in boiler pentru a isi incalzi propriul agent termic (printr-o serpentina).
Cu cat este mai mare boilerul cu atat se poate stoca o cantitate mai mare de apa calda si deci un aport mai mare la incalzire.
Un boiler mai mare => mai multe colectoare (panouri) => costuri mai mari.
eugenpopescu
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Aug 25, 2012 8:41 pm


Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori