cazane pe peleti, biomasa

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

cazane pe peleti, biomasa

Mesajde GAMMA » Vin Mai 06, 2011 11:06 am

Momentan utilizez un cazan pe peleti-lemne, coji maruntite Tatano Kalorina K25-29kw care imi asigura necesarul de incalzire dar si necesarul de apa calda menajera montand un boiler de 200 litri cu doua serpentine la care la una din ele o sa racordez si un sistem de panouri solare, de fapt un singur panou plan cu automatizarea aferenta.
Sunt foarte multumit de functionarea cazanului avand aprinderea automata la peleti, arderea modulata electronic.
Din cand in cand mai utilizez si lemne pentru a face economie la peleti ceea ce mi se pare f. avantajos.
Am renuntat la centrala pe gaze din cauza costurilor f. mari si stiu ca acestea se vor scumpi si mai mult din pacate in viitorul apropiat.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: cazane pe peleti, biomasa

Mesajde greenday » Vin Mai 06, 2011 3:30 pm

Cazanul acesta functioneaza simultan atat cu lemne cat si cu peleti, sau trebuie facute unele modificari.
Daca trebuiesc modificari cat de complicate sunt? Am auzi de unele centrale care necesita doar data jos usa cu arzatorul si montata o usa normala, ceea ce nu mi se pare asa complicat.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: cazane pe peleti, biomasa

Mesajde GAMMA » Vin Mai 06, 2011 5:28 pm

La acest cazan TATANO KALORINA nu trebuie sa-i faceti absolut nimic, de ex. scos arzator, schimbat portite sau altceva. De exemplu, el are peleti in rezervor, pe usa din fata cazanului se alimenteaza cu lemne, dupa cateva minute cazanul intra in AUTOMENTINERE oprindu-se snecurile, iar lemnele ard in continuare fara probleme, asa fac economie pe peleti ... si de aceea am ales varianta mixta!
Cazanul se poate seta pe reteta 2 sa mearga numai si numai pe lemne daca cumva ramai in pana de peleti! Eu sunt foarte multumit de acest cazan si-l recomand tuturor cu mare placere!
Date de pe site-ul producatorului TATANO:
KALORINA MINI K25 este un cazan pentru încalzire si productie de apa calda sanitara printr-o serpentin? din cupru de serie. E disponibil cu puterea de 25.000 Kcal/h (29 Kw).
Poate fi utilizat în toate sectoarele: agricol, industrial si civil.
KALORINA MINI K25 utilizeaza toate tipurile de combustibili solizi maruntiti proveniti din surse de energie regenerabile: pellet, coji de nuci si migdale, sâmburi de prune, cirese, visine, rapita etc. Produce energie la costuri reduse utilizând combustibili naturali, asigurând o economisire ce poate atinge 80% fata de combustibilii clasici.
Poate functiona si pe lemne alimentate prin usa din fata a cazanului.
Datorita predispunerii, poate utiliza combustibili precum gazul metan, uleiul, motorina, GPL, dupa instalarea unui arzator adecvat (optional), panoul de comenzi digitale pevede utilizarea dubla a cazanului in mod independent. Arzatorul poate fi montat in orice moment chiar si peste ani. KALORINA MINI K25 este realizat în întregime cu materiale de o calitate excelenta, în respectarea absoluta a normelor din domeniu, utilizând cele mai inovative tehnologii de avangarda. Datorita unei izolari termice cu elemente speciale, corpul extern al cazanului ramâne mereu rece, evitând dispersiile de caldura, sporind eficienta cazanului si reducând consumul de combustibil.
Noul sistem de alimentare, gestionat de catre un cadru de comenzi digitale, permite cazanului si fie absolut automat, atât in faza de acensiune, cât si în fazele succesive de modulare si mentinere. O cartela particulara, controleaza prin intermediul a doua sonde, atât temperatura aerului în cazan cât si cea a fumului la iesire, si interactionînd cu reglarea combustibilului si reglarea aerului, optimizeaza consumul evitînd cheltuielile inutile de material.
Sistemul de alimentare dublu îi ofera cazanului un grad ulterior de siguranta, deoarece fluxul de combustibil are loc in interiorul a doi melci paraleli orizontali suprapusi, ce comunica între ei printr-un mic put vertical.
KALORINA MINI K25 se instaleaza foarte simplu, si poate fi utilizat atât în sistemele de încalzire autonome cât si în cele centralizate.
Simplicitatea de utilizare este surprinzatoare, nu necesita manutentiuni particulare, periodic sunt suficiente putine minute pentru curatirea cazanului. Mentinerea cazanului curat favorizeaza schimbul termic, sporind prestatiile cazanului si reducând consumul de combustibil.
La cazanele KALORINA MINI K25 se monteaza de serie un schimbator cu serpentina din cupru dubla, pentru producerea de apa calda sanitara.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

centrale peleti

Mesajde EMILUTA » Lun Feb 06, 2012 9:34 am

As vrea sa mi montez o centrala pe peleti, prin programul Casa verde dar nu stiu prea multe despre acest subiect, cum functioneaza, trebuie cos de fum ca la centrala pe lemne, este scumpa, etc ? Ma poate ajuta cineva?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: centrale peleti

Mesajde marcelb » Lun Feb 06, 2012 11:46 am

EMILUTA scrie:As vrea sa mi montez o centrala pe peleti, prin programul Casa verde dar nu stiu prea multe despre acest subiect, cum functioneaza, trebuie cos de fum ca la centrala pe lemne, este scumpa, etc ? Ma poate ajuta cineva?


Variantele fara cos de fum sunt mai scumpe. Eu am un Ferroli, care este un cazan normal pe combustibil solid, doar ca este echipat cu un arzator de peleti. A costat pe la 2500 euro acum 2 ani. Trebuie sa ceri cat mai multe oferte, acum sunt multi vanzatori care ofera centrale pe peleti tocmai datorita programului Casa Verde.
Functioneaza automatizat, din cand in cand umpli doar containerul de peleti si cureti cazanul de cenusa, care este insa foarte putina comparativ cu o centrala pe lemne.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: centrale peleti

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 12:33 pm

EMILUTA scrie:As vrea sa mi montez o centrala pe peleti, prin programul Casa verde dar nu stiu prea multe despre acest subiect, cum functioneaza, trebuie cos de fum ca la centrala pe lemne, este scumpa, etc ? Ma poate ajuta cineva?


Exista si variante de centrale pe peleti care nu necesita cos de fum. Eu mi-am cuparat, tot prin Casa verde, una care necesita cos de fum. Imi pare rau ca nu am stiut din start sa merg pe varianta fara cos. Economiseam, daca nu mai faceam cosul, niste bani. Macar asa am cosul, daca la un mom. dat trec pe lemne il pot folosi.
Eu am dat pe ea vreo 2400 E (cazan, arzatorul de peleti si cuva pt peleti) fara montat si accesorii, e marca Ferroli, 35 kw.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

cazan racordat la cos de fum

Mesajde ivpinstal » Joi Feb 23, 2012 12:34 am

marcelb scrie:Variantele fara cos de fum sunt mai scumpe...
oare asa sa fie ? Biodom nu e deloc scump..
Insa eu recomand cazane pe peleti cu racord la cos de fum.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: cazan racordat la cos de fum

Mesajde roger-ius » Joi Feb 23, 2012 10:32 am

ivpinstal scrie:
marcelb scrie:Insa eu recomand cazane pe peleti cu racord la cos de fum.


Din ce motive ar fi de preferat cazanele cu racord la cos de fum? Macar sa stiu, ca sa-mi treaca remuscarile ca am investit in cos :)
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: cazan racordat la cos de fum

Mesajde ivpinstal » Vin Feb 24, 2012 12:21 am

roger-ius scrie:Din ce motive ar fi de preferat cazanele cu racord la cos de fum?

In primul rand, solutia cazanului cu racordare la un simplu kit de evacuare este limitata tehnic (la puteri termice mici). Deci in niciun caz nu vor dispare cazanele cu racord la cos de fum, mai ales in domeniul mediu si mare de puteri termice.

Ar mai fi insa ceva: in cazuri de avarii, cand se intrerupe curentul electric sau asemanator: daca ai cos de fum, gazele de ardere se vor evacua cu siguranta pe acel cos. Pe cand la solutia fara cos de fum exista sanse mari ca fumul sa intre in camera centralei..
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: cazan racordat la cos de fum

Mesajde roger-ius » Vin Feb 24, 2012 10:05 am

ivpinstal scrie:
roger-ius scrie:Din ce motive ar fi de preferat cazanele cu racord la cos de fum?

Ar mai fi insa ceva: in cazuri de avarii, cand se intrerupe curentul electric sau asemanator: daca ai cos de fum, gazele de ardere se vor evacua cu siguranta pe acel cos. Pe cand la solutia fara cos de fum exista sanse mari ca fumul sa intre in camera centralei..


Multumesc. Macar acopar si ultima varianta daca tot am cosul.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Următorul

Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron