Autonomie energetica cu hidroturbine

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Vin Apr 25, 2014 2:49 pm

ion cioroianu scrie:Asa este, se merita cheltuiala, ma incanta f mult ideea de autonomie, sa nu depind de furnizorul ce detine monopolul si face cam ce vrea cu preturile, dar imi place si ideea ca poate as mai da la un vecin, caci in sistemul national nici o sansa...


Sa te "bransezi" cu Electrica am inteles ca e f. greu. Se poate doar pt. "baietii destepti"! Dar nici n-as crede sa fie o foarte mare afacere, am inteles ca ei platesc la pret f. mic ce le furnizezi tu. Mai echitabil ar fi sa fie un barter: cati kw dai tu, sa-ti dea ei cand ai productie mica (eventual scazut un procent din ceeea ce-ti dau ei tie).
Avantajul sistemului despre care vorbim ar fi acela ca nu scade productia in sezonul rece, cand ai putea folosi o parte din ce produci pt. incalzirea locuintei. In cazul fotovoltaicelor, de ex, iarna cand ai avea nevoie mai mare, productia scade. Eu zic ca daca reusesti sa faci o estimare cat de cat rezonabila a necesarului de energie, atunci in fc. de cat produci, poate ar merita sa iei in calcul un sistem de incalzire electrica a locuintei. Daca ai reusi sa incalzesti, macar partial, locuinta cu energia produsa de tine, amortizarea echipamentelor ar fi foarte rapida.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Vin Apr 25, 2014 3:20 pm

ion cioroianu scrie:...toate echipamentele 6204€ fara tva (sistem Turgo) hidroturbina nu e scumpa...1303€ fara tva, de aici si pana la 6204€ fara tva este aproape tot inclus si ar mai fi manopera intre750€-900€.in plus as mai avea eu cheltuieli cu conducta de la punct captare-punct turbinare ...


Am vazut ca in alta parte ai intrebat de centrale. Asa ca revin cu o alta varianta. Daca echipamentele+montaj+ce-o mai fi te costa undeva la 7000 de E, daca am calculat eu bine, si daca ar asigura necesarul a doua gospodarii, sfatul meu este sa folosesti singur tot ce se produce si sa nu mai faci nicio cheltuiala cu sistemul de incalzire! Daca pe horn dai in jur de 1000 E (si mai mult cu manopera si daca e si profesional), pe centrala, sa zicem 1000 E daca e cu lemne (daca e cu peleti mai performanta dai 2-3000E) si pe instalatia de incalzire inca vreo 2-3000 E (materiale de calitate+manopera) ajungem la un total de aprox 5000 E (care poate fi mult mai mult insa). Grosso modo iese o diferenta de 2000 E, pe care o amortizezi insa in maxim 2 ani daca nu mai platesti la Electrica si nu mai cumperi lemne! In plus nu=-ti mai bati capul cu achizitionarea lemnelor, cu depozitarea lor, etc
Daca oferta primita e corecta, pare mult prea avantajos. Atat de avantajos incat regret ca nu am si eu un parau prin curte! :)
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Vin Apr 25, 2014 7:03 pm

Ai dreptate cu calculul, l-am intors si eu pe toate fețele, multumesc! Da am intrebat si vreau totusi si o centrala (acum se zideste incaperea destinata acesteia+o toaleta pt. curte), dar asta doar in cazul in care este ceva f.f. convenabil si cum am zis, cu ceva subventie... ar fi de nerefuzat.

Sunt extrem de contrariat cu centralele sau mai bine zis cu ofertantii (nu dau numele, dar sunt lideri pe piata) un exemplu il am de la 2 vecini, case identice acelasi proiect, unul merge de 6 ani cu un cazan confectionat de un meserias (200€), iar celalalt a "inghitit" super oferta (anul trecut), nu stiu cum se cheama dar e ceva imens ca a trebuit sa sparga peretele sa bage "puferul" a ajuns cu tot cu sistemul de panouri solare la peste 6000€ si nu a reusit sa o programeze, ori il dadea caldura afara din casa ori ingheta asta iarna....
E frustrant sa vezi cum vecinul cu cazan confectionat in garaj doarme linistit, iar tu dai mii de euro sa ai probleme, asa ca voi cantari bine orice oferta.

Cu lemnele nu ar fi nici o problema am deja stoc pentru ca am fost obligat sa tai fagii ce puneau in pericol reteaua electrica (trasa de noi cu ajutorul primariei). Casa se afla in padure....

Da, ai dreptate, sunt norocos sa am Mierleasa prin curte (numele pârâului).
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Sâm Apr 26, 2014 8:53 am

Daca totusi esti hotarat cu hidroturbina eu zic sa refaci eventual toate calculele si daca ies bine sa renunti la sistemul clasic de incalzire. Pur si simplu dai niste mii de E in plus si pe ala. Incaperea centralei daca o ai poti sa o folosesti in alt scop. La o casa se gasesc destinatii pt incaperi. Chiar daca ai casa in padure, daca tot investesti in hidroturbina macar scapi si de lucrul in plus cu taierea, depozitarea lemnelor, cu alimentarea centralei, etc. Sau poate, in conditiile in care ai lemnele aproape gratis, nu e de momentan fezabila producerea energiei pe cont propriu.
Cat depre vecinul care a dat 6000E pe acel sistem nu prea mai sunt comentarii de facut. Eu zic ca e foarte mare investitia!
Ultima oară modificat de spaceman pe Dum Apr 27, 2014 10:07 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Sâm Apr 26, 2014 11:02 am

Multumesc mult, este foarte logic ceea ce ma sfatuiesti,incet-incet incep sa cred ca nu are rost sa ma mai gandesc prea mult la centrala, (cu banii respectivi voi face termoizolarea exterioara mai groasa), imi este f. bine impregnata pe creier hidroturbina, la asta nu renunt.

Spune-mi te rog ce ai alege tu pt incalzirea electrica (exceptie panouri radiante). ms.
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Dum Apr 27, 2014 10:06 pm

ion cioroianu scrie:Spune-mi te rog ce ai alege tu pt incalzirea electrica (exceptie panouri radiante). ms.


Hm, nu stiu daca sunt in masura sa fac recomandari, nu prea am folosit variante electrice de incalzire ... eventual un simplu radiator de camera. As evita insa "suflantele", care poate incalzesc f. repede spatiul, dar cred ca pot fi si deranjante.
Daca tot faci investitia in hidroturbina, si tot ai apa la discretie, poate la un mom dat poti sa-ti faci o piscina. Am niste cunostinte care incalzesc apa in piscina (5,4X3,6X1, 2 m) cu panouri solare. Au cheltuit insa vreo 10000 de lei cu schimbatorul de caldura si alte accesorii, in schimb au apa la 35 grade. Ar fi o solutie pt. folosirea energiei produsa vara, cand nu mai incalzesti locuinta, in conditiile in care nu te brasezi cu Electrica.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Lun Apr 28, 2014 9:32 am

Bună dimineața! La fel si eu, nu ma pricep, oricum nu voi folosi "suflante".
Am vazut ceva oferte la "covor pt incalzire pardoseala"12,5 mp_279 € - 150w/mp cu sarma cupru de 2,8mm. Cred ca e prea scump avand in vedere ca doar la parter am 100 mp de pardoseala de incalzit ar fi vreo 2300€ se mai adauga probabil si alte cheltuieli in afara de şapa pe care oricum trebuie sa o torn, cu sau fara incalzirea electrica,(tablou comanda, termostate si sigurante care sa decupleze daca temperatura de lucru e depasita de asemenea pt temp ambientala+ manopera cred ca e prea scump, avand in vedere ca eu am prevazut in buget o suma mai mica avand mereu speranta sa prind o oferta buna la centrala termica. Cat despre piscina... mda ce sa zic ideea este extraordinara, am in cap asta, dar incerc sa termin casa, (izolatia exterioara+finisaje), iar apoi voi face o mica piscina chiar daca nu am prea mult soare, dar asta cum am zis cand e totul gata. Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o idee ... eventual cu o informatie cineva care are incalzire electrica... cat ar fi pe mp, atunci pot compara. Multumesc mult!
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde roger-ius » Lun Apr 28, 2014 8:53 pm

ion cioroianu scrie:Bună dimineața! La fel si eu ,nu ma pricep, oricum nu voi folosi,, suflante,,.Am vazut ceva oferte la,, covor pt incalzire pardoseala,,12,5mp_279€__150w/mp cu sarma cupru de 2,8mm.cred ca e prea scump avand in vedere ca doar la parter am 100mp de pardoseala de incalzit ar fi vreo 2300€ se mai adauga probabil si alte cheltuieli in afara de şapa pe care oricum trebuie sa o torn, cu sau fara incalzirea electrica,(tablou comanda, termostate si sigurante care sa decupleze daca temperatura de lucru e depasita de asemenea pt temp ambientala+ manopera cred ca e prea scump, avand in vedere ca eu am prevazut in buget o suma mai mica avand mereu speranta sa prind o oferta buna la centrala termica.


iese destul de scump varianta respectiva. Eu mi-am facut incalzire in pardoseala cu teava PEX, probabil gasesti metrul liniar cu 3-4 lei, daca pentru 100 de mp cumperi vreo 600 ml de teava PEX costul cu teava e vreo 500 de euro. Eu instalatia am simplificat-o destul de mult, am distribuitoare pe nivel si un termostat ambiental. Nu stiu daca ar fi ceva varianta ieftina de cazan electric care sa-ti incalzeasca apa, dar cu manopera si distribuitoare probabil nu ajungi la banii aia, in ideea ca oricum torni sapa. Ar trebui totusi sa fie ceva varianta si mai accesibila de incalzire electrica.
Conteaza insa mult si izolatia casei, eu am izolat cu polistiren de 20 cm, am geamuri tripan, etc si sunt foarte multumit de cum pastreaza casa caldura. viewtopic.php?f=29&t=8&start=20#p1651 (am povestit mai multe pe acolo).
Am gasit mai jos si un calculatie a ce facusem la un moment dat: viewtopic.php?f=29&t=8&start=20#p3777
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Mar Apr 29, 2014 11:11 am

Salut "roger-ius", salut tuturor! Asa este, varianta cu electric in pardoseala e inca destul de scumpa, oferta de care vorbeam-12,5mp cu 279€ am gasit-o la un mare depozit in Dortmund, poate la noi or fi ceva mai ieftine, inca nu m-am interesat, de aceea incerc sa aflu de la voi tot felul de informatii, voi ati trecut prin faza asta...eu am vazut de cand m-am inscris pe forum, tot ce ai postat, multumesc.Trebuie sa ma decid:centrala pe lemne ori merg pe electric, avand in vedere ca voi monta acea hidroturbina pt a avea curent ieftin si implicit independenta energetica.Intr-una din camere, care ar fi trebuit sa fie garaj+camera centralei (32mp) voi face oricum cam ce ai facut tu pt ca am transformat-o in bucatarie de vara si am deja o soba cu cuptord- 10 kw -cu serpentina,cand incep treaba sigur te voi intreba ce si cum...bravo ma bucur ca ai izolat cu polistieren de 20 cm, aş vrea si eu la fel cu toate ca bca l-am pus pe 30, stii cumva cat mai e pretul? Pachet complet termosistem...Ai pus cu profil de soclu? Ms
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde roger-ius » Mie Apr 30, 2014 9:23 am

ion cioroianu scrie:...Intr-una din camere, care ar fi trebuit sa fie garaj+camera centralei (32mp) voi face oricum cam ce ai facut tu pt ca am transformat-o in bucatarie de vara si am deja o soba cu cuptord- 10 kw -cu serpentina,cand incep treaba sigur te voi intreba ce si cum...bravo ma bucur ca ai izolat cu polistieren de 20 cm, aş vrea si eu la fel cu toate ca bca l-am pus pe 30, stii cumva cat mai e pretul? Pachet complet termosistem...Ai pus cu profil de soclu? Ms


Te salut si eu! Daca deja ai o soba de 10 kw, si te gandesti sa izolezi bine casa si daca faci investitia cu hidroturbina, atunci , asa cum zicea si Spaceman, nu vad de ce iti mai bati capul cu inca o centrala! O casa izolata bine, cu geamuri cu bune proprietati izolatoare (aspect important, prin geamuri se pierde multa caldura) are nevoie de putin aport termic! Eu de exemplu, platesc pe peleti mai putin decat ma costa intretinerea pe lunile de iarna la apartament! Chiar daca in perioadele mai geroase nu ai avea destul curent pentru incalzire, aportul adus de acea soba ar trebui sa fie suficient.
BCA-ul are proprietati izolatoare ceva mai bune decat caramida ceramica, importat este insa termosistemul.
Eu am pus polisteren de 20 cm pana la nivelul solului, in pamant am lipit pe fundatie polisitiren extrudat de 3 cm.
Eventual sa te mai interesezi, s-ar putea sa existe variante de incalzirea electrica in pardoseala care sa nu aiba nevoie sa torni sapa. Am auzit caa ar fi suficient sa fie inglobate rezistentele electrice in adezivul cu care se lipeste gresia. Evindent in cazul asta nu poti avea niciun fel de parchet (laminat sau stratificat) pe pardoseala.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron