Autonomie energetica cu hidroturbine

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Mar Apr 22, 2014 6:23 pm

Hidroturbine (generator curent actionare apa)
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Mar Apr 22, 2014 8:16 pm

ion cioroianu scrie:Hidroturbine (generator curent actionare apa)


Un posibil subiect interesant ... dar nu ar trebui dezvoltat mai mult?
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Mie Apr 23, 2014 10:33 am

Da ai dreptate ar trebui dezvoltat...sunt f.interesat pt.ca am un parau de munte care imi trece prin curte - nu am mult soare si nici vant- asa ca as vrea sa produc curent cu ajutorul unei hidroturbine... dar nu stiu aproape nimic despre asta. Eu estimez debitul cel mai scazut pe la 15 l/s in perioada secetoasa ori inghet, iar in rest undeva la 50l/s. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Mie Apr 23, 2014 1:57 pm

Nici eu nu stiu f. multe despre subiect. Stiu ca se alge turbina in functie de debitul si caderea apei, generatorul cred ca e unul normal.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Joi Apr 24, 2014 9:42 am

Multumesc mult oricum, da asa se alege turbina in functie de debit, cadere (am contactat ieri o firma din Alba Iulia) le-am dat potentialii consumatori casnici si ei mi-au calculat sistemul adecvat cerintelor mele si implicit puterea, dar eu as vrea sa aflu mai mult de la cei ce au deja si folosesc....multumesc mult oricum.
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Joi Apr 24, 2014 1:47 pm

Daca nu sunt indiscret imi zici te rog pretul si puterea aferenta. Nu am nevoie de date de contact, etc. Sunt curios cat ar costa un sistem din asta si pt. cati consumatori ar face fata.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Joi Apr 24, 2014 9:28 pm

Nu esti indiscret...toate echipamentele 6204€ fara tva (sistem Turgo) hidroturbina nu e scumpa...1303€ fara tva, de aici si pana la 6204€ fara tva este aproape tot inclus si ar mai fi manopera intre750€-900€.in plus as mai avea eu cheltuieli cu conducta de la punct captare-punct turbinare, asta depinde de mine ce distanta aleg.daca vrei iti redictionez privat tot ce am primit de la ei, dar sa nu fie considerat reclama....
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Joi Apr 24, 2014 9:57 pm

Revin ca am uitat sa scriu puterea:in cazul meu calculul a fost facut cu debit 11 l/s si cadere de 6m asadar putere obtenibila 300w.(7,2kwh/zi).eu cand am dat potențialii consumatori casnici zilnici am dat un pic mai mare timpul de functionare, pe fiecare consumator (incepand cu uscator par si terminand cu aragaz electric).ei zic ca ar ajunge chiar pt 2 gospodarii.
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde spaceman » Vin Apr 25, 2014 9:40 am

ion cioroianu scrie:...consumatori casnici zilnici am dat un pic mai mare timpul de functionare, pe fiecare consumator (incepand cu uscator par si terminand cu aragaz electric).ei zic ca ar ajunge chiar pt 2 gospodarii.


Daca e undeva pe la 7000 de E si ajunge pt. 2 familii, mi se pare o investitie rezonabila! Daca cheltuiala cu energia electrica a unei gospodarii obisnuite e de 500 E/an (sa zicem) rezulta ca in 7 ani se amortizeaza investitia.In plus in zilele cand ai consum mai mic, nu te usuci pe par :) , nu gatesti la aragajul electric, etc probabil ai putea folosi surplusul la incalzirea cu energie electrica a 1-2 camere. Ai reduce astfel consumul la lemne (sau la alt carburant). Conteaza insa sa fie sistemul fiabil, sa nu investesti in reparatii.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Autonomie energetica cu hidroturbine

Mesajde ion cioroianu » Vin Apr 25, 2014 11:40 am

Asa este, se merita cheltuiala, ma incanta f mult ideea de autonomie, sa nu depind de furnizorul ce detine monopolul si face cam ce vrea cu preturile, dar imi place si ideea ca poate as mai da la un vecin, caci in sistemul national nici o sansa...
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Următorul

Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron