Turbina eoliana facuta acasa

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde petre67 » Mar Apr 05, 2011 6:50 pm

Am gasit un articol despre cum sa-ti faci singur o turbina eoliana:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... cuta-acasa

Am mai vazut pe internet astfel de articole, dar as vrea sa va intreb daca cineva a reusit sa puna in practica la noi asa ceva, si cu ce rezultate.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde marcelb » Mar Apr 05, 2011 7:02 pm

Inainte de a studia in detaliu si eventual de a incepe sa construiesti o turbina eoliana, e foarte important sa afli care este potentialul eolian al zonei unde vrei sa instalezi turbina.
Altfel, risti sa investesti timp si bani si, chiar daca obtii o turbina eoliana functionala, aceasta sa nu dea randament din cauza vantului slab.

Daca ai noroc, poti obtine gratis masuratori profesionale ale potentialului eolian din zona ta participand la concursul:
https://www.casesigradini.ro/concursuri/ ... ga-casa-ta

Bafta!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde Carlos » Mie Dec 14, 2011 7:17 pm

Foarte interesanta ideea... eu locuiesc in zona Dobrogei, deci cred ca ar fi potential eolian
Carlos
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 14, 2011 7:05 pm

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde ARINA » Mar Feb 07, 2012 9:30 pm

petre67 scrie:Am gasit un articol despre cum sa-ti faci singur o turbina eoliana:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... cuta-acasa

Am mai vazut pe internet astfel de articole, dar as vrea sa va intreb daca cineva a reusit sa puna in practica la noi asa ceva, si cu ce rezultate.


Si eu cred ca e o solutie buna dar stie cineva cat ar costa o astfel de turbina si cam in cat timp se amortizeaza investitia?
ARINA
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde pati_maia » Mie Mar 14, 2012 5:45 am

Eu locuiesc la curte si mi-ar fi de folos o turbina eoliana asteptam cu interes mai multe detalii, de ex: de unde sa achizitionam componente la un pret cat mai bun si ce avem nevoie mai exact.
pati_maia
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 14, 2012 5:34 am

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde arnye90 » Mar Mai 08, 2012 6:41 am

E o idee buna sa fac o astfel de turbina si la mine acasa, mersi pentru inspiratie! :D
arnye90
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 08, 2012 6:34 am

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde CyleX4 » Sâm Mai 26, 2012 1:51 pm

Chiar daca reusesti sa construiesti o turbina eoliana "home-made", e f.f.important sa "gestionezi" energia creata, spre a o folosi la nevoie; asta înseamna ori "înmagazinarea" ei, ori distributia in sistemul public de energie electrica, spre a consuma tu însuti din sistem la nevoie... dar costa... (autorizatii, taxe, aprobari...)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Turbina eoliana facuta acasa

Mesajde sabau-lacramioara » Mie Noi 07, 2012 10:53 am

stie cineva cat costa o turbine eoliana facuta acasa? adica cine si-a facut cam cat l-a costat si de unde a procurat materialele, la un pret bun?
sabau-lacramioara
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 07, 2012 10:42 am


Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron