Pompe de caldura

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Pompe de caldura

Mesajde EcoInstal » Dum Feb 27, 2011 5:39 pm

Pompa de caldura obtine aproximativ 80% din energia necesara pentru incalzire din mediul inconjurator, iar pentru restul utilizeaza ca energie de actionare curent electric.
Prin utilizarea unei instalatii termice sub forma unei pompe de caldura se face posibila preluarea energiei termice solare, inmagazinata sub forma de caldura, din apa sol sau aer si folosirea ei pentru incalzirea locuintelor.
Principiul de functionare al pompelor de caldura
In interiorul unei pompe de caldura agentul frigorific sufera patru transformari ale starii termodinamice. Cele patru faze ale procesului de transfer termic care are loc in interiorul pompei de caldura se desfasoara astfel.

Agentul termic lichid intra in vaporizator, se destinde transformandu-se in stare gazoasa. In urma acestui proces gazul se raceste brusc la temperaturi negative si preia caldura mediului racit incalzindu-se la temperatura mediului. La iesirea din vaporizator agentul frigorific este in stare de vapori saturati. Vaporii saturati de agent frigorific intra in compresor unde, cu ajutorul energiei electrice, se produce cresterea de presiune si temperatura a acestora. La iesirea din compresor vaporii saturati, incalziti, de agent frigorific vor avea o tempeatura mai mare decat cea a mediului incalzit. Vaporii incalziti de agent frigorific intra in condensator unde se produce transferul de caldura de la vapori la apa din circuitul inchis al sistemului de incalzire al casei. La iesirea din condensator, in urma cedarii caldurii la presiune constanta agentul frigorific se transforma in stare lichida cu o temperatura si o presiune mai mare decat cea a mediului racit. Agentul frigorific, lichid intra in ventilul de laminare, unde temperatura si presiunea acestuia scade pana la o valoare inferioara celei din mediul racit. Din acest moment ciclul se reia.

Toate pompele de caldura au la baza aceleasi principii de functionare, de fapt ele sunt identice, din punct de vedere construciv si functional, chiar si cu instalatiile frigorifice diferenta dintre ele constand doar in intervalul de temperatura la care functioneaza, in elementele constructive si scopul pentru care au fost construite. Natura sursei reci influeteaza, de exemplu, in mod direct pompa de caldura determinandu-i tipul vaporizatorului iar temperatura sursei calde determina temperatura de vaporizare.
La ora actuala exista patru mari categorii de pompe de caldura utilizate la incalzirea cladirilor:
-pompe de caldura cu vaporizare directa in sol
-pompe de caldura apa-apa
-pompe de caldura sol-apa cu agent intermediar
-pompe de caldura aer-apa
Mai multe detalii gasiti pe http://www.pompedecaldura.eu/ro/pompe-de-caldura/
Fişiere ataşate
principii-functionare-2.jpg
Principiul de functionare ilustrat
principii-functionare-1.jpg
Componenrele energiei termice produse de pompa de caldura
EcoInstal
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 27, 2011 4:59 pm

Re: Pompe de caldura

Mesajde becuriculed » Mie Ian 04, 2012 12:01 pm

este un principiu bun, numai ca mult mai scump decat un panou solar, costul unei instalatii cu pompa de caldura este foarte mare, pe cand un panou solar poate ajunge la 1 euro/1w
becuriculed
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:53 am
Localitate: bucuresti

Re: Pompe de caldura

Mesajde ivpinstal » Joi Feb 23, 2012 12:36 am

becuriculed scrie:este un principiu bun, numai ca mult mai scump decat un panou solar..
panourile solare nu-ti asigura incalzirea casei -ele pot aduce doar un aport la instalatia de incalzire ..
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

pompe caldura

Mesajde stefan dumitru » Joi Apr 05, 2012 12:32 pm

Care ar fi raportul cost/beneficiu pentru o pompa de caldura care deserveste o locuinta cu suprafata de 200mp. Zona este Suceava.
stefan dumitru
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 05, 2012 11:49 am

Re: pompe caldura

Mesajde ivpinstal » Joi Sep 20, 2012 12:13 am

stefan dumitru scrie:Care ar fi raportul cost/beneficiu pentru o pompa de caldura care deserveste o locuinta cu suprafata de 200mp. Zona este Suceava.
nu se pune problema asa..
Daca ai gaze, mergi pe gaze, daca n-ai, poti apela la un cazan pe Lemne. Daca insa nu doresti un cazan semi-automat cum e cel pe lemne (sau n-ai cos de fum, etc.), atunci studiaza varianta cu cazan pe peleti.
Cand te prinzi ca de fapt si pe peleti iesi destul de scump, incepi sa cauti alternative: cazan pe motorina, pe GPL sau ceva electric. In momentul asta studiezi si varianta cu Pompa de caldura.
-si trebuie sa te decizi daca vrei o Pompa de caldura Aer/Apa (nu cred ca e cazul inzona suceava), Apa/apa sau Sol/Apa.. Nu de alta, dar datele tehnice, performantele, investitiile in cele 3 cazuri difera destul de tare.
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: pompe caldura

Mesajde muha_huma » Joi Sep 20, 2012 10:18 am

ivpinstal scrie: Daca ai gaze, mergi pe gaze, daca n-ai, poti apela la un cazan pe Lemne. Daca insa nu doresti un cazan semi-automat cum e cel pe lemne (sau n-ai cos de fum, etc.), atunci studiaza varianta cu cazan pe peleti.
Cand te prinzi ca de fapt si pe peleti iesi destul de scump, incepi sa cauti alternative: cazan pe motorina, pe GPL sau ceva electric. In momentul asta studiezi si varianta cu Pompa de caldura.
-si trebuie sa te decizi daca vrei o Pompa de caldura Aer/Apa (nu cred ca e cazul in zona suceava), Apa/apa sau Sol/Apa.. Nu de alta, dar datele tehnice, performantele, investitiile in cele 3 cazuri difera destul de tare.


Si aceasta "ierarhizare" a posibilitatilor de incalzire ale unei locuinte tine cont banuiesc de investitia initiala in echipamentele de incalzire, nu si de costurile ulterioare, nu?
In functie de costurile de exploatare ierarhia mea, in ordine crescatoare, ar fi:
- pompe de caldura;
- centrale pe lemne;
- centrale pe peleti;
- centrale pe gaze;
- centrale pe combustibil lichid;
- centrale electrice.
Poate ma insel, dar cum am incercat o parte din ele, cu impresia asta am ramas. Sunt constient ca in ultimii 20 de ani rapoartele de pret intre diversi combustibili s-au tot modificat. Exemplul cel mai la indemana este inversarea de pret motorina-benzina.
Ultima oară modificat de muha_huma pe Mar Oct 02, 2012 11:10 am, modificat 1 dată în total.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: pompe caldura

Mesajde ivpinstal » Mar Oct 02, 2012 5:47 am

muha_huma scrie:- centrale pe combustibil lichid...
ideea e sa consumi combustibil tip M, nu motorina -si atunci iesi la juma' de pret. :idea:
Avatar utilizator
ivpinstal
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 14, 2011 11:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: pompe caldura

Mesajde muha_huma » Mar Oct 02, 2012 11:23 am

ivpinstal scrie:
muha_huma scrie:- centrale pe combustibil lichid...
ideea e sa consumi combustibil tip M, nu motorina -si atunci iesi la juma' de pret. :idea:


Ai dreptate, am folosit si combustibil tip M, am cumparat si ceva combustibil negru, ieftin, de la un CAP dezafectat (asta a fost acum vreo 12 ani), dar era asa vascos ca a trebuit sa-l diluez cu motorina luata de la pompa, astfel ca in final am iesit mai scump decat cu combustibilul M. Oricum, experienta incalzirii cu combustibil lichid n-a fost prea placuta, cel putin pentru mine. Dar omul cat traieste incearca si invata...
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Pompe de caldura

Mesajde ASA GEOEXCHANGE » Joi Noi 28, 2013 11:13 am

Buna ziua,
V-as ruga sa nu comparati sub nici o forma pompele de caldura cu panourile solare. Pompele de caldura (anumite tipuri – pompele de caldura geotermale) functioneaza perfect la orice temperatura exterioara , la orice ora din zi. In calitate de proiectant HVAC nu va recomand sub nici o forma sa realizati un sistem bazat doar pe panouri solare.
Comparatia economica intre cele doua tipuri de sisteme este irelevanta si imi aduce aminte de expresia “compar mere cu pere”.
In ceea ce priveste intrebarea “Care ar fi raportul cost-beneficiu pentru o pompa de caldura care deserveste o locuinta cu suprafata de 200 mp” v-as sugera sa va adresati unui proiectant de specialitate, avand in vedere complexitatea sistemului. De asemenea puteti afla mai multe detalii pe site-ul asa.ro. Pentru orice alte informatii va stau la dispozitie.
ASA GEOEXCHANGE
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 28, 2013 11:04 am

Re: Pompe de caldura

Mesajde Steve Works » Dum Noi 30, 2014 8:35 am

Nu stiu daca sunt de acord cu ierarhizarea propusa. Pentru mine, peletii sunt cea mai ieftina alternativa. :)
____________________________________________
Steve Works
Aici gasesti cele mai bune camere frigorifice
Steve Works
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 28, 2014 11:58 pm

Următorul

Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori