Centrala pe lemne

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Centrala pe lemne

Mesajde lautarescuadriana » Mie Feb 02, 2011 8:18 pm

ce parere aveti despre centrala pe lemne? da randament?
lautarescuadriana
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: centrala lemne

Mesajde muha_huma » Joi Feb 03, 2011 3:26 pm

Intrebarea este destul de vaga pentru a putea primi raspunsuri elocvente.
Orice centrala termica da randament, depinde la ce raportam acest randament.
Iar centralele termice pentru combustibili solizi (lemn, carbune, etc.) se impart in 2 mari categorii: centrale termice cu gazeificare si centrale termice fara gazeificare.
Cele cu gazeificare au un randament mult mai bun, aproximativ 88%, cu conditia ca lemnul sa fie uscat foarte bine (2 ani), avand umiditate sub 20%.
Chiar si asa randamentul este sub al unei centrale termice pe gaz, cu randament aptoximativ de 92%.
Deci, randamentul depinde de tipul cazanului, de producator si de calitatea combustibilulu, ca sa enumar doar factorii cei mai importanti.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Centrala pe lemne

Mesajde GreenSeiro » Mar Apr 04, 2017 2:56 pm

Din punctul meu de vedere sunt foarte ok, daca sunt conectate la un sistem de panouri solare care sa ajute cu energie termica si la fel conectata la un sistem fotovoltaic, care sa sutina pompele centralei.

Am instalat destul de multe centrale pe lemn sau peleti in tara in paralel cu sistem solar si sistem fotovoltaic. Toti clientii sunt foarte multumiti !
GreenSeiro
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:05 pm

Re: Centrala pe lemne

Mesajde timidfeel » Lun Aug 07, 2023 10:55 am

Din perspectiva mea, sunt acceptabile dacă sunt conectate la un sistem de panouri solare pentru a ajuta cu energie termică și un sistem fotovoltaic pentru a susține turbinele centralei. gorilla tag
timidfeel
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 07, 2023 10:51 am

Re: Centrala pe lemne

Mesajde Adrianolcomb » Mie Dec 06, 2023 6:06 am

Sunt de acord dacă sunt conectate la un sistem de panouri solare, care generează energie termica, și la un sistem fotovoltaic, care compensează pompele centralei.

Sistemele solar și fotovoltaice au fost instalate împreună cu numeroase centrale pe lemn sau peleti în întreaga țară. Clientii noștri sunt extrem de mulțumiți!
space bar clicker
Adrianolcomb
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 06, 2023 6:04 am

Re: Centrala pe lemne

Mesajde ushedcleats » Mar Mar 12, 2024 5:12 am

They are appropriate in my opinion if they are connected to a photovoltaic system to support the turbines of the plant and a solar panel system to support the thermal energy that the plant generates.
Ecodo wrotecluster rush,
Regard.
ushedcleats
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 12, 2024 5:08 am


Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron