Recomandari panouri fotovoltaice

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde kyrrdan » Dum Ian 30, 2011 10:39 am

Hello!
A descoperit cineva un furnizor de panouri fotovoltaice, sau kitt complet pentru o casa de vacanta, dar la preturi mai omenesti?
Ma refer la furnizori din tara, ca pe afara vad unele oferte, dar fara pret.
Merci.
kyrrdan
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 30, 2011 10:22 am

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde darvaslaci » Mie Feb 16, 2011 10:37 am

Ce putere aveti nevoie? Ce consum veti avea pe zi, respectiv in acelas timp, consum maxim?
darvaslaci
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 16, 2011 10:13 am
Localitate: Sancraieni

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde HABITAT ENERGY » Sâm Feb 26, 2011 12:48 pm

Buna ziua
Pasul 1-intocmirea unui centralizator cu toti consumatorii si estimarea unui durate de functionare a lor
Se determina consumul mediu la 24h si consum lunar mediu in kW

Pas 2-Se determina kitul necesar in functie de autonomia dorita si timpul de insorire - Compozitie kit-panouri,invertor,baterii,controler.Se obtine un prim pret.
daca valoarea investitiei depaseste bugetul se optimizeaza consumatorii-catre clasa energetica A

se reface calculul de la Pas 1 pana se obtine in pasul 2 bugetul dorit (sau macar minim)

Sistemele hibride sunt mult mai avantajoase (fotovoltaic-eolian ,sau fotovoltaic-hidro)
Pentru un sistem fotovoltaic de 3kW/24h (100 kW lunar) costul componentelor e aprox 6500EUR+TVA.
Turbine eoliene ieftine-cele cu ax orizontal (clasice) .
Daca vreti o varianta ieftina folositi un generator
HABITAT ENERGY
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 11:49 am

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde becuriculed » Mie Ian 04, 2012 12:02 pm

cele mai bune panouri ever.. si cele mai eficiente
becuriculed
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:53 am
Localitate: bucuresti

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde alal » Lun Feb 23, 2015 4:33 pm

Depinde ce doriti sa alimentati. Eu de aici mi-am comandat un kit pentru tv si iluminat http://customer.lpelectric.ro/doc/Solar_pack_ver1.pdf
alal
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 23, 2015 4:26 pm

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde muha_huma » Lun Feb 23, 2015 5:51 pm

alal scrie:Depinde ce doriti sa alimentati. Eu de aici mi-am comandat un kit pentru tv si iluminat


Imi spui te rog ce contine kitul si cat a costat? Il folosesti demult? Este eficient? Multumesc!
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde GreenSeiro » Mar Apr 04, 2017 2:53 pm

Incercati pentru sisteme complete de panouri solare sau fotovoltaice firma Green Seiro SRL din Sibiu - www.greenseiro.ro
Comercializeaza si instaleaza sisteme pe componente sau complete de panouri solare si fotovoltaice oriunde in tara la preturi rezonabile.
GreenSeiro
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:05 pm

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde Ioan8703 » Vin Mai 05, 2023 3:48 pm

kyrrdan scrie:Hello!
A descoperit cineva un furnizor de panouri fotovoltaice, sau kitt complet pentru o casa de vacanta, dar la preturi mai omenesti?
Ma refer la furnizori din tara, ca pe afara vad unele oferte, dar fara pret.
Merci.

Eu am colaborat cu firma din Brasov, Genersy. Au fost extrem de profi si m-au ajutat sa le fac pe toate inca din stadiul de proiect. Mi-am instalat un sistem fotovoltaic on-grid de 5kW. https://genersy.ro/sisteme-fotovoltaice
Ioan8703
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 05, 2023 3:34 pm

Re: Recomandari panouri fotovoltaice

Mesajde DanielStefan » Mie Noi 15, 2023 12:29 pm

Salut, din pacate nu am ce ceri. Dar aș vrea să-ți recomand o https://winboss.ro/ care mă ajută să scap de proasta dispoziție. Alătură-te în rândurile câștigătorilor la Winboss.ro, destinația ta de neuitat pentru o experiență de cazinou de neuitat. Explorați o selecție vibrantă de jocuri slot, fiecare conceput pentru a captiva și a distra. Cufundați-vă în entuziasmul clasicelor cazinouri populare, îmbunătățite de bonusuri profitabile și coduri promoționale care adaugă un strat suplimentar de fior jocului tău. Cu angajamentul de a plăti rapide și un sistem de plată ușor de utilizat, Winboss.ro este un far al fiabilității și entuziasmului în lumea jocurilor online.
DanielStefan
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 15, 2023 11:16 am


Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron