Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde ando » Mie Oct 26, 2011 11:13 am

oana79 scrie:Casa are aprox 120 mp locuibili si este din pereti de lemn plin de 10 cm, izolatia exterioara din polistiren de 5 cm, iar in interior cu vata minerala de 5 cm si acoperis izolat cu vata minerala de 10 cm. Deci nu este in stil american, din panouri sau OSB. Toata casa este din lemn plin. Ce ma costa in plus fata de cei 20.000 euro, este fundatia (2500 euro), instalatia sanitara si cea de incalzire. In total...ajung la aprox 30.000 casa finisata complet la cheie. Casa este facuta cu o echipa de muncitori din secuime care iubesc lemnul si traiesc cu el. Deci stiu ce fac.


Da, nu e casa americana, dar polistirenul la exterior si vata minerala la interior exclud posibilitatea ca acea constructie sa "respire". Doar cand spui "vata minerala" problema e limpede. O sa ai o folie anticondens, care protejeaza vata de umezeala care migreaza dinspre interior spre exterior. Daca nu-ti pun acea folie, dezastrul e si mai mare, vata se umezeste si isi pierde proprietatile izolatoare. Daca e vata minerala din sticla (cea care se pune de obicei) si nu vata minerala bazaltica, atunci se si taseaza, si in partea superioara o sa ai zone goale, fara izolatie.
Deci, chiar daca pare surprinzator, o astfel de casa respira mai putin decat una din caramida cu oarece izolatie de polistiren la exterior (polistirenul intr-o anumita masura permite migrarea vaporilor).
Cand ma refeream la casa din barne, care "respira" ma gandeam la niste barne de 25-30 de cm grosime, care sa nu mai aiba nevoie de materiale izolatare "moderne".
Personal si eu sunt adeptul materielelor traditionale, ecologice, care sunt si mai sanatoase si mai in armonie cu natura. Dar sunt de parere si ca adevarul trebuie spus pana la capat, cu mentionarea detaliilor care ne arata ca de fapt situatia e cu totul altfel.
Ultima oară modificat de ando pe Mie Oct 26, 2011 11:23 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mie Oct 26, 2011 11:22 am

oana79 scrie:acoperis izolat cu vata minerala de 10 cm. Ce ma costa in plus fata de cei 20.000 euro, este fundatia (2500 euro), instalatia sanitara si cea de incalzire. In total...ajung la aprox 30.000 casa finisata complet la cheie.


Daca este 20000 de E fara fundatie si instalatii nici nu e chiar asa ieftina fata de una construita din caramida. Iar izolatia de 10 cm la mansarda e foarte subtire!! Sa vorbesti cu ei sa o puna stratul izolator mai gros, altfel iarna va fi teribil de rece acea zona.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mie Oct 26, 2011 2:25 pm

Eu zic (mai ales ca ne-a trebuit trei ani sa ne decidem, prin cautari oferte de case de orice fel, discutii cu tot felul de constructori, oameni care locuiesc in tot felul de case) ca pretul e super ok. N-am vazut nici o casa la cheie cu 30.000 euro.
In privinta vatei minerale....asta e, trebuie izolata, altfel riscam sa pierdem multa caldura. Iar ceea ce dorim cel mai mult e sa economisim cat mai multa energie pe timpul friguros, avand centrala pe lemne.
Casa are si pod (pentru depozitare diverse lucruri), deci cand am vb despre izolatia de sub acoperis, ma refeream la cea din pod. Camerele de la etaj au toate tavan care este la randul lui, in totalitate izolat. N-are cum sa se piarda caldura asa usor...
Insa am o nelamurire: poate sa-mi spuna cineva care are cunostinte de asa ceva, daca se pot trage tevi de cupru prin peretii de lemn. Sau sunt mai sigure cele din plastic-aluminiu?
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde petre67 » Mie Oct 26, 2011 3:16 pm

oana79 scrie:... poate sa-mi spuna cineva care are cunostinte de asa ceva, daca se pot trage tevi de cupru prin peretii de lemn. Sau sunt mai sigure cele din plastic-aluminiu?


Eu zic ca tevile din cupru sunt foarte bune, rezista la temperaturi ale agentului termic foarte mari, nu sunt combustibile, sfatul meu este doar sa fie dintr-o bucata, de la distribuitoare direct la calorifere.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mie Oct 26, 2011 5:27 pm

oana79 scrie:Eu zic (mai ales ca ne-a trebuit trei ani sa ne decidem, prin cautari oferte de case de orice fel, discutii cu tot felul de constructori, oameni care locuiesc in tot felul de case) ca pretul e super ok. N-am vazut nici o casa la cheie cu 30.000 euro.


Si eu zic sa mergi tot pe Cu. Daca e corect executata manopera nu ai treaba cu ele macar 50 de ani. Tevile pex-al ( de tip Henko) au probleme in timp in zonele unde au fost indoite.
Dar, din experienta proprie iti zic ca daca dai 20000 pe casa+2500 pe fundatie, si in pretul asta nu intra instalatiile, nu ai cum sa te incadrezi in 30000 la cheie. Adica pe langa instalatii mai vine cazanul, amenajarea interiorului, obiecte sanitare, aparaturile in bucatarie, etc. Vei sari binisor de pretul ala.
Oricum la o casa, pe langa ce bugetezi totdeauna mai apar costuri suplimentare.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Joi Oct 27, 2011 9:44 am

Da, cele din cupru clar sunt mai rezistente. Sa vedem cum satm si cu banii:). Si nu stiam daca nu cumva au nevoie de o solutie speciala de montare, fiind trecute prin pereti de lemn.
Mai specific faptul ca in cei 20.000 euro intra automat si finisajul interior si cel exterior (zugravit, vopsea decorativa in exterior, gresie, faianta, terasa de afara...montajul instalatiei electrice si cablurile, usi interior, balcon, scara interioara, acoperis, toate modificarile pe care le-am mai propus pe parcurs...). Iar cu toate astea, camera centralei, ca si anexa la casuta, a intrat tot in acel pret. Bineinteles ca tot ce tine de mobilier, aparatura electrica si electronica vor fi cumparate de noi. Dar o parte le-am cumparat si pt restul ne-am facut bugetul si nu depasim 30.000 euro. Apoi, la anu` ne vom ocupa si de curte si gradina ;)
As vrea sa mai intre si sa ne impartaseasca parerile si ideile si cei care stau de ceva vreme in casa de lemn. Poate mai aflam noutati referitor la "asa da"..."asa nu".
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Joi Oct 27, 2011 9:52 am

Daca intra in acel pret si finisajele si alte "manopere" atunci pretul e bun! Tevile de cupru trebuie sa fie izolate, nu stiu daca in acest caz mai e nevoie de ceva solutie specifica caselor de lemn.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Vin Oct 28, 2011 10:20 am

Da, da, e super bun pretul! Poate ca primim si un foisor, daca suntem cuminti, la anu` in vara. Sunt extraordinari oamenii astia! Multora nu le vine inca sa creada ce putin ne-a costat casuta pana acum. Iar ridicatul ei, la rosu, s-a facut intr-o saptamana.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde mirelat » Vin Oct 28, 2011 1:07 pm

oana79 scrie:Da, da, e super bun pretul! Poate ca primim si un foisor, daca suntem cuminti, la anu` in vara. Sunt extraordinari oamenii astia! Multora nu le vine inca sa creada ce putin ne-a costat casuta pana acum. Iar ridicatul ei, la rosu, s-a facut intr-o saptamana.


Sa o finalizati cu bine si sa o stapaniti fericiti!

Pune te rog si o poza, poate ne "molipsim" si altii de la casa ta de lemn, caci pretul este intradevar bun.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Vin Oct 28, 2011 8:07 pm

casa_1.jpg
Casuta intr-una din faze

Si acestia au fost mesterii...www.caseharghita.ro
Fişiere ataşate
casuta_2.jpg
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori