Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mie Feb 22, 2012 10:11 am

Dan-Alexandru, dar cu ce s-au umplut pereti caselor din lemn, ca nu se vede? Doar structura. Si care e pretul, ca n-am gasit pretul pe mp, pe site.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde georgiana-francesca » Joi Feb 23, 2012 9:10 am

Si noi (eu si sotul) am optat pentru o casa din lemn. Sotul meu lucrand in domeniu a ridicat-o el, doar cu ajutorul tatalui meu.
Suntem foarte multumiti ca am ales acest fel de casa. E pe structura de lemn, izolata cu vata minerala. Tamplaria toata e de lemn cu gem termopan.
georgiana-francesca
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 23, 2012 8:59 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Joi Feb 23, 2012 10:30 am

georgiana-francesca scrie:Si noi (eu si sotul) am optat pentru o casa din lemn. Sotul meu lucrand in domeniu a ridicat-o el, doar cu ajutorul tatalui meu


Si cat timp a durat ridicarea casei de catre doi oameni doar ?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde dan-alexandru » Dum Feb 26, 2012 4:37 pm

Oana, peretii sunt umpluti cu vata minerala in doua straturi, iar pretul pleacă de la 120 euro/mp (structura închisă şi izolată, şarpanta izolată, acoperită cu folie barieră de vapori) şi poate ajunge până în jurul preţului de 350 euro/mp(casa la cheie) fără fundaţie.
Preţul diferă în funcţie de proiect şi finisaje. Se poate executa totul, mai puţin branşamentele exterioare la liniile aeriene electrice, gaze, apă şi canal.
dan-alexandru
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 5:26 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde georgiana-francesca » Dum Feb 26, 2012 6:01 pm

Ramele de lemn le-a facut inainte nu mai stiu exact in cat timp dar nu mai mult de o saptamina. Casa este montata pe piloni de beton nu este turnata sapa de ciment. Apoi, legarea ramelor intre ele a fost gata intr-o zi in doar doi oameni cu tot cu mansarda. Apoi, mai in timp am adaugat pe ramele de lemn OSB si apoi am umplut cu vata minerala. Nu este finalizata nici acum, mai trebuie facuta instalatia electrica si pus rigipsul, dar asta din cauza finantelor, acum ne staduim sa strangem ceva bani si sa continuam de unde am ramas.
georgiana-francesca
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 23, 2012 8:59 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Lun Feb 27, 2012 11:02 am

georgiana-francesca scrie:Ramele de lemn le-a facut inainte nu mai stiu exact in cat timp dar nu mai mult de o saptamina. Casa este montata pe piloni de beton nu este turnata sapa de ciment.


Interesant! Si "pardoseala" cum e realizata? Din ceva grinzi, sau fosle de lemn? Si cum izolezi termic zona pardoseli?
Oricum, este o varianta mult mai rapida decat sistemul clasic ce presupune turnare de beton.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Lun Feb 27, 2012 11:04 am

dan-alexandru scrie:Oana, peretii sunt umpluti cu vata minerala in doua straturi, iar pretul pleacă de la 120 euro/mp (structura închisă şi izolată, şarpanta izolată, acoperită cu folie barieră de vapori) şi poate ajunge până în jurul preţului de 350 euro/mp(casa la cheie) fără fundaţie.
Preţul diferă în funcţie de proiect şi finisaje. Se poate executa totul, mai puţin branşamentele exterioare la liniile aeriene electrice, gaze, apă şi canal.


Pai inteleg ca nu v-a construit-o chiar asa de ieftin. Casa nostra din lemn are peretii plini, din grinzi de lemn, plus toate acele izolatii de care ai pomenit. Iar noua ne-a facut-o la cheie (tot fara fundatie) la 160 euro/mp. Si, pe deasupra, camera centralei, mini-terasa din fata usii de la intrare si hornul ni le-a facut pe gratis, doar pe ochi frumosi si pentru ca ne-am respectat reciproc:) Mai trebuie sa cumparam doar obiectele sanitare si centrala.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde dan-alexandru » Mar Feb 28, 2012 12:37 pm

Spuneti-mi va rog in ce consta izolatia si umiditatea materialului folosit pentru structura pentru ca sunt factori carecontribuie foarte mult la pret.
De asemenea in pretul pe care l-am platit intra si mobila, corpurile de toaleta, geamuri termopan, usi din lemn triplustratificat, tigla(toate alese de mine).
De asemenea, centrala si hornul au fost montate pe gratis.
dan-alexandru
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 5:26 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mar Feb 28, 2012 4:52 pm

In cazul nostru, cam asta a fost oferta oficiala pt acel pret: structra din lemn masiv (perete de 10 cm), structura pentru acoperis, astereala, acoperit cu tabla Lindab, usi interioare lemn masiv, termopane, scara, balustrade, balcon, terasa, izolatie exterioara cu polistiren de 5 cm, interioara cu vata minerala de 5 cm la perete si 10 cm intre capriori si la tavan la mansarda, rigips 9 mm, la baie rigips verde, parchet laminat, gresie, cablurile electrice + proiect si instalare. Si cum am mentionat anterior, oamenii au fost tare, tare de treaba si ne-au ajutat si la montatul hornului si a fantanii, ne-au acoperit terasa si ne-au facut camera centralei la fel ca restul casei. Eu zic ca-i ok. N-am apucat sa mai montam si centrala, instalatia termica si toate celelalte lucruri sanitare, ramanand fara bani, ca ne-ar fi ajutat. Dar am ramas prieteni si la vara ne-au promis ca vin si facem si un foisor. Visul meu e sa am si o mini-bucatarie de vara, cu bancute si masa, cu un cuptor..... E, visam, ce ne mai ramane altceva, nu?
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde dan-alexandru » Mar Feb 28, 2012 7:35 pm

Sa o stapaniti/locuiti sanatosi!
Firma cu care am lucrat a facut peretele de 15 cm, dulapi de 45x150 pentru o izolare mai buna, iar polistirenul din exterior este de 10cm deoarece punctul de inghet al acestuia pentru temperaturi de pana la -40 grade celsius este la 8 cm, asta insemnand ca am scapat de igrasie si condens in perete.
Au finalizat toate instalatiile : termica, electrica, apa, canalizare si gaz.
Pot spune ca mi-a facut placere sa o construiesc cu aceasta firma, fiind de o seriozitate nemteasca si de un bun simt extraordinar.
dan-alexandru
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 5:26 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron