Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde marcelb » Vin Aug 24, 2012 12:14 pm

oana79 scrie:În cazul nostru, pre?ul unei case din lemn finisat? (finisaje ok) a fost de 171 euro/mp.


Ai obtinut un pret foarte bun, mai ales daca esti multumita de calitatea lucrarilor. Daca mai calculezi insa si fundatia probabil ca ajungi pe la 200 euro/mp.

Oricum e bine. Sa o folositi fericiti!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Vin Aug 24, 2012 1:11 pm

Pai cu tot cu fundatie (care intradevar nu a fost inclusa in pretul casei finisate), am ajuns la aprox 180 euro/mp.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde ionut1904 » Mie Sep 26, 2012 11:27 pm

e bun pretul
ionut1904
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 26, 2012 11:21 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde bogdanelu111 » Vin Oct 05, 2012 7:01 pm

Buna Oana79, am rugamintea de a-mi da mai multe detalii, daca este posibil, atat despre casa ta cat si despre meseriasii care au construit-o, deoarece intentionez sa-mi fac si eu una. Multumesc anticipat!
bogdanelu111
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 05, 2012 6:53 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde pietro_vs » Vin Oct 12, 2012 9:33 am

am citit argumente f f bune dar ca pret final cel mai mult influienteaza adaosul comercial al firmelor respective...si cum romanul vrea sa se "imbogateste" rapid... :x
pietro_vs
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 12, 2012 9:08 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde pietro_vs » Vin Oct 12, 2012 9:36 am

a facut cineva un calcul in regim propriu?
pietro_vs
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 12, 2012 9:08 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Vin Oct 12, 2012 12:54 pm

pietro_vs scrie:am citit argumente f f bune dar ca pret final cel mai mult influienteaza adaosul comercial al firmelor respective...si cum romanul vrea sa se "imbogateste" rapid... :x


Cred ca e discutabila ideea atunci cand vorbim de case de lemn. In multe cazuri "firma" e de fapt un meserias cu cateva ajutoare pe langa el. Evident ca se lucreaza fara acte. In regie proprie daca executi casa, ca regula generala, apelezi la un moment dat tot la un meserias. Nu multi se pricep si/sau au timp pt. lucrari de genul asta. In cazurile astea doua se ajunge deci pana la urma la "meserias".
Probabil ca diferentele mai mari de pret apar in cazul in care lucrezi cu firme care-ti factureaza si manopera, etc. Sa nu mai zic de intermediar (citeste smecher) care contracteaza el lucrarea dar de fapt pune pe altii sa o faca.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde elepop2000 » Joi Ian 17, 2013 1:58 pm

Pretul este un argument f. important, insa conteaza ce primesti in schimb si cu ce efort.

Eu am construit o casa de vacanta din lemn (bloc hause) de aprox. 100 mp + terasa 12-14 mp + o anexa de 15-18 mp si m-a costat cu tot cu fundatie, finisaje, instalatii si trotuare(cam 20 mp), inclusiv utilitati (apa curenta, gaze naturale, curent trifazat, fosa septica), mai bine de 43.000 euro.

Din pacate constructorul .......... pe langa faptul ca nu s-a tinut de cuvant a facut si treaba de mantuiala, drept pt. care pt. a remedia toate problemele ar trebui sa mai cheltui circa 50.000 lei adica mai bine de 11.000 euro. In acest context se ajunge la un pret pe metru patrat mult mai mare, asa ca mare atentie cu cine construiti.

Pe langa pretul platit in bani se mai adauga si pretul platit in stres.
Experienta mea este una nefericita cu acest ................. Dupa ce am platit avansul - atentie ! 60 % din pretul casei fara finisaje - practic a rupt legatura - nu mi-a mai raspuns la nici un mail, nu a respectat nici o promisiune de programare a lucrarii. Practic a fugit cu banii. Va dati seama ce stres , ce situatie. Practic m-a imbatranit in trei luni - cu cat m-a amanat fara motiv - cu mai mult de cinci ani. In contract scria predare in august 2011 si de abia cu greu s-a prezentat sa inceapa lucrarea in septembrie.
Este o firma fantoma care depinde doar de acest om - nu are angajati, ci vine cu echipe angajate la lucrare. Daca a apucat sa-ti ia banii si programeaza mai multe lucrari in acelasi timp, nu ai ce sa faci. Daca cumva are o problema personala sau de sanatate sa te fereasca sfantul, ca nu mai termini niciodata, si costurile sar in aer.
elepop2000
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:00 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Joi Ian 17, 2013 4:19 pm

elepop2000 scrie:....
Experienta mea este una nefericita cu acest ................. Dupa ce am platit avansul - atentie ! 60 % din pretul casei fara finisaje - practic a rupt legatura - nu mi-a mai raspuns la nici un mail, nu a respectat nici o promisiune de programare a lucrarii. ....


Imi pare rau pt. experienta neplacuta prin care ai trecut :( Construirea unei case, chiar fara problemele care le-ai avut tu, este generatoare de stres. Daca mai ai si ghinion ca al tau ...
Dar cum, Doamne fereste, ai dat cuiva avans 60% din pretul lucrarii?!?! Si acei bani nu au fost dati pe baza unui contract? Ca daca e un contract legal sunt variante legale ca sa-l faci sa se tina de cuvant. Cum ziceam in postul anterior, cred ca tu ai dat peste smecherul care ia banii si pune pe altii sa faca treaba. Cum si cand o fi facuta treaba aia, pe el nu-l mai doare capul asa tare! Angajarea unui astfel de "constructor" e cea mai proasta varianta posibila. Sper macar sa uiti de greutatile cu care a fost construita casa si (dupa ce remediezi ce ai de remediat la ea) sa te bucuri de casa.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde elepop2000 » Joi Ian 17, 2013 11:07 pm

Experienta prin care am trecut nu o doresc nimanui. Si acum mai resimtim urmarile. De fiecare data cand ajung la casa de vacanta il pomenesc ...
Nu situatiile stresante ma deranjeaza, pt. ca datorita meseriei sunt pus aproape zilnic in situatii dificile si sunt obisnuit sa rezolv problemele si sa nu ma las coplesit. Nu-mi vine sa cred ce fel de oameni traiesc in jurul nostru si faptul ca traim in Romania nu prea ne ajuta. Autoritatile nu te ajuta in nici un fel.
Inaintea semnarii contractului m-am interesat insa nu am obtinut informatii concrete. Acum le dau eu despre acest personaj - .................... pt. ca altii sa nu ajunga sa regrete. Nu-mi place sa ma tarai prin tribunale, cu toate ca am toate sansele de castig. Nu are nicio acoperire. Cu actele pe care le am il pot baga direct la penal....
Incerc sa ma concentrez pe remedierea problemelor si sa ma bucur de casuta noastra de vacanta. Mi-a luat ceva timp pana sa-mi revin (din toamna lui 2011) pana acum, insa trebuie facute publice pt. ca lumea sa-l evite, sa stie la ce sa se astepte.
Oricum cine a facut o casa este mai pregatit din toate punctele de vedere pt. urmatoarea.
elepop2000
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron