Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde spaceman » Vin Mai 13, 2011 5:13 pm

danpromob scrie:Daca pretul la rosu este intradevar considerabil mai mic la o casa din lemn, se estompeaza in varianta la cheie??!!

Evident ca da :) Daca la pretul "la rosu" avem diferente care dupa aceea sunt diminuate, pretul "la cheie" a ambelor sisteme constructive va avea ca diferenta totala diferenta de pret de la varianta "la rosu".

danpromob scrie:Cu cat varianta constructiva este mai aproape de solutia la cheie, cu atat pretul raportat la solutia clasica este mai mic.
Si dau un singur exemplu, montajul instalatiei electrice sau sanitare,termice este cu mult mai usor pe o structura din lemn


Aici nu m-ati convins in totalitate. Instalatia electrica de ex. vine introdusa prin tuburi de pvc, care pot fi montate in timpul executiei casei. In cazul unui planseu de beton existand in plus varianta realizarii incalzirii in pardoseala.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde dsclujnapoca » Dum Mai 22, 2011 1:04 pm

eu nu ash opta pt o casa din lemn ci una din caramida. e mult mai rezistenta , nu o doboara un soarece rozator si pretul e cam tot atit.
dsclujnapoca
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:15 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde Ramo Mona » Mar Iul 19, 2011 6:13 pm

Cred ca o casa din lemn e in ordine sa fie doar o casa de vacanta pentru vara, iarna un scurtcircuit sau o mica flacara de la soba ar putea sa te lase fara acoperis deasupra capului. Nu se poate compara rezistenta unei case din caramida sau boltari cu una de lemn, cred ca ar trebui ca atunci cand construim o casa sa gandim pe termen lung ca doar nu facem in fiecare an cate una.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde raziel » Mie Iul 20, 2011 12:10 pm

Din experienta spun ca o casa de lemn cu destinatia locuinta este destul de scumpa,chiar de curand am terminat instalatia electrica pentru o astfel de casa,solutii complicate,materiale scumpe,tinand cont de gradul de risc al casei.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Lun Oct 24, 2011 12:29 pm

Eu tocmai sunt pe la sfarsitul constructiei unei case de lemn minunate si va spun ca pretul ei finisata este cu siguranta :) 20.000 euro, fara doar si poate.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Lun Oct 24, 2011 12:40 pm

Si ma mira foarte mult cei care-si dau cu parerea (pt ca asta e o "boala" a romanilor in general), insa habar n-au despre ce vorbesc. Nu locuiesc in astfel de case (ma rog, inafara de cabane care nu se compara cu constructia unei case de locuit), n-au avut de-a face cu asa ceva...ci doar au auzit, ei, asa...
este mult mai ieftina, pt ca inca, la noi nu s-a sadit cultura aceasta. Este mult mai naturala, respiri altfel in ea, foarte buna termoizolanta, este mai sanatoas sa locuiesti in ea. Iar preconceptiile acelea ca daca arde, apoi...arde frate! Arde ca si orice casa, ca si cea de caramida. Pt ca daca o casa e in flacari, fie ea din caramida, lemn, bca s.a., nu stiu cat mai poti recupera din fiecare... Ca doar lucrurile din interior ard la fel. Si in plus, lemnul este tratat ignifugar, cablurile electrice sunt trecute prin tuburi speciale, prin perete.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde ando » Lun Oct 24, 2011 3:29 pm

oana79 scrie:Eu tocmai sunt pe la sfarsitul constructiei unei case de lemn minunate si va spun ca pretul ei finisata este cu siguranta :) 20.000 euro, fara doar si poate.


Dar ne spui si noua ce suprafata are casa si cum a fost structurata de ai chletuit doar atat?

Merci
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde ando » Lun Oct 24, 2011 3:35 pm

oana79 scrie:Este mult mai naturala, respiri altfel in ea, foarte buna termoizolanta, este mai sanatoas sa locuiesti in ea.


Cred ca e important de precizat: e din barne casa sau e casa americana (doar cu "scheletul" din lemn)?
Daca e din barne, sunt de acord ca e o casa care respira si, da, putem zice ca si proprietarii respira altfel in ea. Daca e casa din lemn de tip sandwich, cum fac americanii, acele solutii constructive presupun si folosirea unor folii bariera de vapori, pentru a nu se umezii izolatia si pentru a nu-si pierde proprietatile termoizolante.
Or, folosind acele folii bariera de vapori putem zice ca spatiul interior este inchis ca intr-o punga! Despre "respiratie" nu maipoate fi vorba in acest caz...
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mar Oct 25, 2011 7:27 pm

Casa are aprox 120 mp locuibili si este din pereti de lemn plin de 10 cm, izolatia exterioara din polistiren de 5 cm, iar in interior cu vata minerala de 5 cm si acoperis izolat cu vata minerala de 10 cm. Deci nu este in stil american, din panouri sau OSB. Toata casa este din lemn plin. Ce ma costa in plus fata de cei 20.000 euro, este fundatia (2500 euro), instalatia sanitara si cea de incalzire. In total...ajung la aprox 30.000 casa finisata complet la cheie. Casa este facuta cu o echipa de muncitori din secuime care iubesc lemnul si traiesc cu el. Deci stiu ce fac.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde raziel » Mar Oct 25, 2011 10:20 pm

oana79 scrie:Si ma mira foarte mult cei care-si dau cu parerea (pt ca asta e o "boala" a romanilor in general), insa habar n-au despre ce vorbesc.

Daca cumva te referi la mine, afla ca stiu despre ce vorbesc, 8-) , si era o casa de tip sandwich.
Pune niste poze cu casa ta,poate ne convingi. :roll:
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron