Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mar Ian 24, 2012 11:30 am

oana79 scrie:Apoi nu stiu daca vor urmasii urmasilor mei sa locuiasca unde-i casuta noastra acum. Vor avea prea mult de lucru la gradina si livada :D !!Si nu cred ca vor avea acelasi stil cu al nostru. Iar in primul rand casa-caminul ni-l facem dupa bunul nostru plac, nu pentru altii, nici chiar pentru urmasi ...


Unul din argumetele pentru care am decis sa-mi fac casa din caramida a fost acela ca valoarea de vanzare e mai mare decat in cazul unei constructii din lemn. De acord cu ceea ce spui ca ne facem casa in fc. de preferintele noastre. Evident ca peste 50 de ani nu va fi probabil o constructie in ton cu moda vremii. Dar casele de caramida din orasul meu, care sunt in stare buna, au preturi destul de mari chiar daca au 100 de ani si compartimentari mai demodate. Deci daca urmasii-urmasilor nu or sa vrea sa locuiasca in ele (ceea ce evident se poate intampla) au macar ce vinde. Eu asa vad toata treaba, ca investitia am facut-o si pt. urmasi. Cat despre casele din pamant si derivatii lui nu sunt, nu pot fi, mai rezistente decat cele din caramida. Caramida e un lut care prin ardere capata rezistenta si ii creste durata de viata.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mar Ian 31, 2012 10:18 am

Acum, sper sa nu fiu inteleasa gresit. N-am contestat niciodata rezistenta caramidei fata de lemn. Nici nu se pune problema. Eu vorbeam doar din perspectiva pretului, de raportul calitate-pret. Adica, normal ca daca dispui de la 50.000 euro in sus, normal ca-ti faci casa din caramida. Prietenii nostri tocmai si-au terminat o casa din caramida maricica si bine dotata, in valoare de 100.000 euro. Ei, noi (eu si sotul meu) am incercat, cat am putut si cat vom putea, sa nu ajungem la cheremul bancii toata viata noastra si chiar dupa, sa trebuiasca si urmasii sa ne plateasca creditul. Si atunci cand n-ai conturi burdusite de bani in Elvetia :) si duci un trai decent in Romania, fara mosteniri si invarteli, cea mai buna solutie e aceasta casa din structura de lemn, care pana la urma ne-a costat mai putin de doua ori decat un apartament in oras, e intr-o zona super linistita si ne-am facut-o asa cum am visat.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde petrilaana » Mar Ian 31, 2012 12:28 pm

oana79 scrie:... atunci cand n-ai conturi burdusite de bani in Elvetia :) si duci un trai decent in Romania, fara mosteniri si invarteli, cea mai buna solutie e aceasta casa din structura de lemn, care pana la urma ne-a costat mai putin de doua ori decat un apartament in oras, e intr-o zona super linistita si ne-am facut-o asa cum am visat.


O decizie foarte inteleapta, pe care multi dintre noi o regreta in ultimii ani, aceea de a nu te intinde mai mult decat iti este plapuma ...

oana79, sa va bucurati de casa voastra!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Mar Ian 31, 2012 1:55 pm

oana79 scrie:...sa nu ajungem la cheremul bancii toata viata noastra si chiar dupa, sa trebuiasca si urmasii sa ne plateasca creditul. Si atunci cand n-ai conturi burdusite de bani in Elvetia :) si duci un trai decent in Romania, fara mosteniri si invarteli...


Mda, asa e, ajungi sa depinzi de banci daca nu ai "mosteniri si invarteli". Cum eu n-am asa ceva, am apelat si la banca, si cum poate m-am cam intins cu constructia, acum merg pe solutii de compromis. O sa amenajez momentan doar un nivel, care oricum e mai spatios decat apartamentul in care stau acum. Iar apartamentul as incerca sa-l pastrez tocmai in ideea de a nu fi total dependent de banca. In caz de evolutii nefericite in relatia cu banca, apartamentul e garantia ... Daca maine m-as apuca din nou de constructie probabil as eficientiza mai mult totul. Omul cat traieste invata ...
Oricum, cum se spune si mai sus, sa te bucuri (sa ne bucuram) de ceea ce ai (am) realizat.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Mar Ian 31, 2012 10:17 pm

Da, asta e ideea pana la urma, sa ne bucuram cu totii de ce avem, fiecare cat isi permite sa aiba. Iar vis-a-vis de casele din lemn, sunt, totusi, o alternativa foarte fiabila. Nu trebuie sa gandim doar intr-un singur sens, acela strict al caselor din caramida sau beton, etc. Casele din lemn pana la urma sunt si ecologice si sanatoase si mai ieftine. Acum, chiar daca as fi avut banii pt o casa din caramida, tot din lemn mi-as fi facut-o. Iar pt anexe si utilitati, sper din suflet sa nu ajungem la banca. La cat de mult imi doresc sa plec dintre betoanele astea, imi vine sa stau si cu soba pe lemne (ca a bunicilor) si sa stam la lumanare. Ma rog, daca n-ar fi frigul asta :). Intradevar, banca te face pana la urma sa devii si sclavul job-ului, iar atunci de-abia daca apuci sa mai dormi in casuta cea mult visata, iar gradina ar fi in paragina. Cunosc multe persoane care si-au construit case de peste 50.000 euro (din caramida, bineinteles) care de-abia in week-end o vad la lumina zilei. Tocmai din cauza dependentei de credite. Si-atunci, te intrebi, ce rost mai avea toata munca si investitia in caminul acela.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 12:57 pm

oana79 scrie: Iar vis-a-vis de casele din lemn, sunt, totusi, o alternativa foarte fiabila. Nu trebuie sa gandim doar intr-un singur sens, acela strict al caselor din caramida sau beton, etc. Casele din lemn pana la urma sunt si ecologice si sanatoase si mai ieftine ... Cunosc multe persoane care si-au construit case de peste 50.000 euro (din caramida, bineinteles) care de-abia in week-end o vad la lumina zilei.


Daca au sarit doar de 50000 euro nici nu e asa de rau. Depinde cu cat "au sarit":)
Eu am tot citit despre variantele care le pot avea pt. izolarea termica l unei case. Ca e din lemn, caramida, etc. Din pacate nu am gasit o solutie (la pret normal).
In cazul casei de lemn folosirea vatei minerale (care e ieftina) te obliga sa pui acea folie cu rol de bariera de vapori. 1) - Deja casa nu mai respira. In cazul casei de caramida, am cautat ceva sa pot inlocui polistirenul. In Romania cel putin, solutiile alternative sunt la un pret total nesimtit. Nu am avut posibilitate de alegere.
Deci ... izolare cu polistiren (gros, ca sa am eficienta termica). Deci m-am intors la punctul 1) ... casa nu mai respira. Eu o sa-mi realizez ceva sistem de ventilatie cu recuperare de caldura (investitie de realizat ulterior, cand or mai fi bani).
Unde vroiam sa ajung ... o casa din lemn, care e in mod sigur ecologica, sanatoasa etc, ar respira, ar fi total naturala daca nu as fi constras la folosirea acelei folii. Am citit pe undeva ca ar fi ceva placi din lemn presat cu rol de material izolator, dar la noi cel putin sunt tare scumpe. Sper ca pe viitor sa existe o solutie la aceasta problema, sa nu fie anulate proprietatile lemnului de accesoriile folosite la constructie.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde oana79 » Lun Feb 06, 2012 1:53 pm

Eu nu tin minte de nici o folie in timpul constructiei casei mele de lemn. Mi-as fi amintit, ca eram tot pe-acolo. Da-mi niste detalii. Oricum, se gasesc tot felul de solutii fiabile, trebuie doar sa ai curajul si deschiderea necesara sa le incerci, sa te intereseze, s.a.m.d. Eu am vazut ca se poate face treaba de calitate si pe bani putini. "Sapi" si in gaura de sarpe, pana gasesti ceva pe gustul si pe buzunarul tau. Noi cand am auzit cat cerea o echipa pe constructia fundatiei, am zis ca-si bat joc de noi. Daca te vad un pic mai bine imbracat decat ei, au impresia ca imediat scoti din portofel cat vor ei. Le-am zis ca asta-i jaf ce fac ei. Iar pana la urma, asa cum ne asteptam, am gasit niste baieti harnici si dornici sa faca niste bani munciti, scotand fundatia la jumatate de pret. Orice bishnitzar stie sa ceara o caruta de bani pt orice nimic. Vorba aia: nu-i prost cine cere... :)
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 2:22 pm

De la cald la rece, deci de la interior la exterior vaporii de apa migreaza. E vorba de umezeala care in mod obisnuit o avem in camere. Nu ma refer la umezeala din baie sau la aburii care ies din oala atunci cand faci ciorba. Vata minerala (ca e de sticla ca e bazaltica) trebuie ferita de acesta umezela, altfel se imbiba cu vapori de apa isi pierde proprietatile izolatoare, in plus se si taseaza. Eu tavanul de la etaj si partea de mansarda am a izolat-o cu vata minerala de 30 cm grosime (sa fie ca tot e ieftina) iar la partea dinspre interior am pus o folie antivapori. E un fel de folie de aluminiu. Cica ea ar mai si reflecta din caldura spre interior, nu stiu daca si in ce masura face asta. Acea folie e insa sfanta pentru a proteja vata de umezela. Acolo unde folosim vata, ca e vb. de izolat o mansarda ca e vb. de izolat o casa de lemn, trebuie sa punem acea folie pt. protectia vatei. Asa face toata lumea. Daca nu avem folia, vata se compromite, daca o avem casa nu mai respira. A, mai e varianta ca in loc de folie sa punem vata care are folie de aluminiu lipita pe o parte. Acea parte se pune spre interioul camerei. Eu am optat pt folie separat, pt. ca am considerat ca inchid mai ermetic toate spatiile.
Eu zic ca si mesterii care ti-au construit casa au pus acea folie. Era obligatoriu sa o puna.
Crede-ma eu am cautat solutii alternative, am vrut sa evit izolarea cu polistiren a casei mele. Dar vorba aia, scump doamna, scump. Nu mi le-am permis. Si la noi sunt si foarte greu de gasit. Nu avem inca cerere pt. asa ceva.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde evymar » Mie Feb 15, 2012 5:56 pm

Da, la astfel de case un criteriu deosebit de important este alegerea lemnului de calitate, iar, dupa cum se stie, calitatea insemna bani. Dar daca optam pentru o astfel de casa e bine sa luam in considerare avantajele si dezavantajele construirii cu un astfel de material in defavoarea unul altfel de material de constructii, precum si durabilitatea in timp.
evymar
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 09, 2012 4:36 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde dan-alexandru » Sâm Feb 18, 2012 5:48 pm

Buna ziua!
Eu mi-am construit casa pe structura de lemn acum 2 ani la firma SINAI din Brasov si pot spune ca raportul calitate pret este cel mai bun pe care l-am gasit pe piata, ca sa nu mai spun ca lucrarea a fost tratata profesional si intr-un timp foarte scurt.
dan-alexandru
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 5:26 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron