Case de lemn pret

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Case de lemn pret

Mesajde MoraruR » Mie Ian 26, 2011 9:33 pm

Se vorbeste tot mai mult despre cum pretul unei case de lemn ajunge sa fie mult mai mic decat a unei case deja cumparate. Daca cineva stie,care sunt sansele unei asemenea case in Bucuresti si care ar fi costurile?
MoraruR
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde cetmam » Mie Ian 26, 2011 11:14 pm

cred ca e normal acest lucru,dar si resistenta unei astfel de case este direct proportionala cu pretul.
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde MoraruR » Mie Feb 02, 2011 7:32 am

Crezi ca nu ar dura?
MoraruR
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde muna » Mar Feb 15, 2011 10:24 pm

Rezista pe teren mai umed, mlastinos?
muna
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde mamaeb » Mar Feb 15, 2011 10:49 pm

eu sincer n-as opta pt o astfel de casa :(
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde darvaslaci » Mie Feb 16, 2011 10:35 am

Daca sunteti un pic tehnic, va dati seama ca lemnul are flexibilitate. Deci o casa din caramida, care este rigida, este clar mai fragila.
Lemnul are izolatie termica mult mai buna.
Singurul lucru: aveti grija la hidroizolatii.
darvaslaci
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 16, 2011 10:13 am
Localitate: Sancraieni

Re: Case de lemn pret

Mesajde spaceman » Mie Feb 16, 2011 6:19 pm

Fiecare dintre cele 2 sisteme constructive, lemn sau caramida, are avantaje si dezavantaje. Unii constructori, ca sa-si laude marfa mai bine, spun ca pot realiza la cheie case din lemn sau din panouri sandwich la costuri mult mai mici decat la casele din zidarie traditionala. Trebuie tinut insa cont ca finisajele si instalatiile prin casa trebuie facute si intr-un caz si in celalalt. In plus ca e din casa din lemn ca e din caramida, tot trebuie mobilata, etc.
In concluzie pretul casei la rosu poate sa difere dar in varianta la cheie diferentele se mai diminueaza. Oricum nu aveti cum face casa din lemn la 50% din pretul unei case de caramida. Ma refer la o casa finisata. Chiar daca povestea asta se mai aude si in zilele noastre...:)
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Case de lemn pret

Mesajde raluca.alfiri » Joi Mar 03, 2011 9:03 am

eu am o casa pe structura de lemn in brasov, asa ca nu vad de ce in bucuresti sa nu se preteze. eu am auns cu costurile undeva la 350 euro/mp
raluca.alfiri
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:00 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde robert.toth » Mar Apr 05, 2011 12:11 pm

Ai aici un link foarte util cu firme din Bucuresti care construiesc case din lemn:
https://www.casesigradini.ro/cauta/firme ... -Bucuresti

Din punctul meu de vedere riscul unui incendiu la o casa de lemn nu poate compensa diferenta de pret fata de o casa din caramida. In plus hidroizolatia trebuie realizata meticulos ca sa obtii o rezistenta cat mai indelungata a materialului lemnos.

Am inteles ca exista firme in Maramures care construiesc case din lemn la preturi mult sub nivelul pietei, in schimb sursa de procurare a lemnului este necunoscuta. Aici se mai adauga transportul care poate sa iti dea batai de cap in cazul in care construiesti la Bucuresti. In fond si la urma urmei pe tine ca si client nu te intereseaza acest aspect, am vrut doar sa subliniez faptul ca pretul la care este achizitionata materia prima necesara pentru construirea unei case din lemn are un rol decisiv in costul final.

Cu stima, Robert Toth.
robert.toth
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 05, 2011 11:51 am

Re: Case de lemn pret

Mesajde danpromob » Mie Mai 11, 2011 12:45 pm

Am citit undeva mai sus ....o incercare de comparatie de pret intre o casa din lemn si una construita pe sistem clasic (caramida, beton). Daca instalatia termica, electrica, sarpanta, invelitoare acoperis, tamplarie, scara interioara, mobila, teoretic pot fi similare, nu inteleg rationamentul pe care merge forumistul de mai sus ?? Anume...Daca pretul la rosu este intradevar considerabil mai mic la o casa din lemn, se estompeaza in varianta la cheie??!!
Gresit total, pot spuna urmatoarele: Cu cat varianta constructiva este mai aproape de solutia la cheie, cu atat pretul raportat la solutia clasica este mai mic.
Si dau un singur exemplu, montajul instalatiei electrice sau sanitare, termice este cu mult mai usor pe o structura din lemn, de aici rapiditate si manopera mai mica. O casa pe structura din lemn se executa in aprox 90 zile, una clasica niciodata in timpul asta, calculati singuri costurile cu salariile muncitorilor .
danpromob
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 11, 2011 12:12 pm

Următorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator