casa visurilor

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

casa visurilor

Mesajde lady_a » Mar Oct 30, 2012 5:22 pm

Casa de lemn este visul meu!!! :P
lady_a
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 25, 2012 2:29 pm

Re: casa visurilor

Mesajde EVO » Mie Noi 07, 2012 6:29 pm

o casa din lemn la munte ..ooo... cine nu viseaza la sa ceva :D
Fişiere ataşate
Casa din lemn din zona de munte si cos din piatra sfaramata..jpg
Exact asa i-mi doresc sa fie casa mea :)
Casa din lemn din zona de munte si cos din piatra sfaramata..jpg (109.3 KiB) Vizualizat de 15613 ori
EVO
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 07, 2012 6:24 pm

Re: casa visurilor

Mesajde crista35 » Dum Noi 25, 2012 1:59 pm

Cine nu si-ar dori o asemenea casa, ca cea din poza???
crista35
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 1:06 pm

Re: casa visurilor

Mesajde agnesmaryo » Mar Dec 11, 2012 11:45 am

Nu exista nimeni caruia sa nu-i placa o asemenea casuta de lemn ca din povesti! eu ma gandeam chiar la o casuta de lemn facuta intr-un copac, inspirata din Peter Pan!
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: casa visurilor

Mesajde petrilaana » Mar Dec 11, 2012 12:55 pm

agnesmaryo scrie:Nu exista nimeni caruia sa nu-i placa o asemenea casuta de lemn ca din povesti! eu ma gandeam chiar la o casuta de lemn facuta intr-un copac, inspirata din Peter Pan!


Uite, un topic despre casute in copac: Casuta din copac.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: casa visurilor

Mesajde elepop2000 » Joi Ian 17, 2013 1:05 pm

Un vis frumos se poate transforma intr-un cosmar daca ai "norocul" sa dai de un constructor meserias cum am avut eu. De fapt eu scriu pe acest forum pt. ca aici isi face mare reclama asa zisul constructor - xxxxxx Huedin prin xxxxxx si pt. a avertiza potentialii clienti sa fie f. atenti sau mai degraba sa se fereasca.
Calitate la timp este deviza firmei, iar eu comentez si spun : calitate indoilenica cand are el chef, si argumentez.

Am semnat un contract in mai 2011 pt. executarea unei case de vacanta din lemn cu aceasta firma, xxxxxx din Huedin, cu termen de inceperea lucrarilor in iulie 2011 si predara in august 2011. Dupa ce am platit conform contractului 60% avans - nu stiu cum am putut sa accept - au inceput problemele, adica a inceput sa ma duca cu vorba, pana la situatia de a nu-mi mai raspunde la telefon. Va dati seama ca am ajuns la concluzia ca a fugit cu banii si ca am luat cea mai mare teapa. Ne-a perpelit asa toata vara. Il avertizasem ca in toamna nu mai pot urmari indeaproape lucrarile datorita programului incarcat la serviciu si ca nu imi pot lua concediu in toamna. Dupa ce am ajuns pe culmea exasperarii cu promisiuni repetate si nerespectare, in luna septembrie a reusit sa se prezinte si sa inceapa lucrarile. Casa nu este predata cu acte in regula nici la ora actuala, adica ianuarie 2013, cu toate ca el considera incheiata lucrarea in noiembrie 2012.
Va pot spune ca in iarna trecuta casa nu a putut fi folosita, a inghetat conducta de apa si cea de canalizare, imobilul fiind incalzit. M-am apucat sa fac remedieri singur, constructorul nedorind sa se mai prezinte efectiv. El a tot promis ca remediaza, insa nici gand.

Per total defectele de executie sunt urmatoarele :
- instalatia de apa si scurgere sunt montate lipit de lemnul peretilor exteriori fara a mai putea intra izolatia in spatele lor, instalatia de scurgere nu are aerisire conducand la mirosuri in toata casa, instalatia de apa si canalizare trece prin elevatie, neizolata, conducand la inghetul acestora cand temperaturile afara sunt scazute si ingropate la 15-20 cm in pamant langa fundatie. Usile interioare din lemn masiv sunt strambe toate - s-au deformat, putand fi inchise doar fortat. Ferestrele termopan au fost trecute in contract cu sase camere si au fost montate cu cinci camere. Pentru a putea reface toate defectele si a aduce casa la forma din contract ar trebui sa cheltuiesc vreo 50.000 lei.

Nu a aplicat nici tratamentele pt. lemn la care s-a obligat prin contract si nu mi-a dat instructiuni de intretinere a lemnului. Ce sa mai vorbim de garantie sau alte chestii legate de acte....

Acum dupa un an si ceva a inceput sa se mai estompeze senzatia de imposibilitate a rezolvarii unei astfel de situatii, insa nu a ramas fara sechele. Ma simt mai batran cu multi ani in urma experientei avute.
elepop2000
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:00 pm

Re: casa visurilor

Mesajde marius28 » Mie Mar 27, 2013 7:46 pm

Chiar ca este de vis casuta! Cam la cat s-ar ridica o astfel de casuta?
marius28
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mar 27, 2013 7:38 pm

Re: casa visurilor

Mesajde ginapuflea » Joi Sep 12, 2013 4:41 pm

De vis! Oricine si-ar dori o casa asa frumoasa!
ginapuflea
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 29, 2012 12:36 pm

Re: casa visurilor

Mesajde doghe » Lun Sep 30, 2013 6:01 pm

o casa de lemn este ideala, relativ usor de intretinut, aspectoasa si calduroasa. Eu unul as prefera una in care sa stau in locul celei actuale.
doghe
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:56 pm

Re: casa visurilor

Mesajde oana990 » Mar Mar 25, 2014 3:05 pm

Cine nu ar vrea o asemenea casa?
oana990
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 28, 2012 12:48 am

Următorul

Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron