Casaneo | constructii case ieftine | case lemn | case zidari

Case din lemn, case din busteni, constructii din panouri tip sandwich

Casaneo | constructii case ieftine | case lemn | case zidari

Mesajde casaneo » Mar Feb 14, 2012 3:23 pm

Pentru mai multe informatii acceseaza http://www.casaneo.ro/
Ultima oară modificat de casaneo pe Lun Oct 14, 2019 3:30 pm, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
casaneo
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 14, 2012 3:08 pm
Localitate: Campina

Re: Tehnologia constructiei caselor de lemn

Mesajde oana79 » Mie Iun 27, 2012 1:20 pm

Buna ziua,
Noi acum ne construim o casa din lemn, in regie proprie, si as dori sa va intreb daca la etaj este neaparat necesar sa se toarne sapa din beton. Instalatorul nostru, care se ocupa de toata instalatia termica si sanitara din casa, spune ca e de ajuns sa se monteze placi de OSB la etaj, atat in baie cat si in camere. Zice ca e posibil sa se indoaie (sa faca burta) structura de lemn dintre parter si etaj, de la sapa betonata.
Multumesc!
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Re: Tehnologia constructiei caselor de lemn

Mesajde casaneo » Mie Iun 27, 2012 4:58 pm

Turnarea sapei la etaj nu este obligatorie, in ceea ce reprezinta dormitoare si hol. In baie turnarea sapei este necesara pentru ca astfel nu poate fi montata gresia, si nici nu poate fi asigurata panta necesara scurgeri pt sifonul de pardoseala.
In general turnarea de sapa la etaj se face doar cu acceptul inginerului de structuri, cel care a facut calculele de rezistenta pentru tipul de lemn folosit. In functie de grosimea acestuilemn poate fi turnata sau nu sapa. Deci indicatiile neavizate ale diverselor persoane ca se indoaie sau etc, nu sunt fondate si nici de luat in seama. Riscurile, in cazul unei grosimi reduse ale lemnului, sunt chiar mai mari decat o simpla indoire, adica, planseul poate ceda sub greutatea sapei, mobilei, etc. Daca imi specificati grosimea grinzilor folosite la planseu, a stalpilor de rezistenta, va pot da un sfat mai pertinent. Oricum inaintea placilor de OSB, peste grinzile de planseu trebuie batuta dusumea oarba din dulap de 5 cmm si apoi aplicat OSB.
Avatar utilizator
casaneo
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 14, 2012 3:08 pm
Localitate: Campina

Re: Tehnologia constructiei caselor de lemn

Mesajde oana79 » Lun Iul 30, 2012 10:19 am

Multumesc pentru raspuns.
Grosimea grinzilor, cat si a stalpilor este de 10cm lemn masiv. In plus, ca sa fim siguri ca nu cadem cu cada la parter, am mai suplimentat cu doi stalpi de sustinere de aceeasi dimensiune, in acea zona din baie. Noi auzisem de o modalitate de a intinde un autoadeziv bituminos, care intarit, reda acea rezistenta al plafonului. Dar, intradevar, nu avem cum sa punem gresia.
In proiect, apare sapa betonata de 5 cm. Insa, casa este de locuit, si dorin in baia de sus cada, iar plafonul să reziste cat mai mult :), atunci am vrut sa stam un pic si sa mai rumegam daca intradevar, este nevoie de sapa de beton sau nu.
oana79
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 24, 2011 12:22 pm

Tehnologia constructiei caselor de lemn

Mesajde Nick Tom » Lun Iun 03, 2013 6:18 pm

Trebuie acordata o grija deosebita ignifugarii complete si corecte a tuturor suprafetelor din lemn.
Nu cunosc insa legislatia actualizata, privind executia si garantia constructiilor realizate in regie proprie ?!
Nick Tom
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 29, 2009 12:00 am

Re: In doar doua luni poti avea propria casa

Mesajde oana990 » Mar Apr 01, 2014 9:04 pm

Interesanta idee.
oana990
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 28, 2012 12:48 am

Re: In doar doua luni poti avea propria casa

Mesajde casaneo » Vin Dec 15, 2017 12:56 pm

Nu avem un pret / mp. Daca doriti informatii despre costuri, urmand link-ul urmator, gasiti modele de case cu pretul aferent - https://casaneo.ro/proiecte-si-modele-de-case
Avatar utilizator
casaneo
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 14, 2012 3:08 pm
Localitate: Campina

Re: In doar doua luni poti avea propria casa

Mesajde DanaS » Lun Oct 01, 2018 4:27 pm

casaneo scrie:Nu avem un pret / mp. Daca doriti informatii despre costuri, urmand link-ul urmator, gasiti modele de case cu pretul aferent - https://casaneo.ro/proiecte-si-modele-de-case


Tare buna, ideea cu modele de casa. Astfel, unu isi face o idee cat il ajunge cheltuiala, mai mult sau mai putin.
DanaS
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 13, 2015 7:31 pm

Re: In doar doua luni poti avea propria casa

Mesajde radustefan651 » Lun Iul 15, 2019 11:58 am

Sunt avantajoase aceste case din lemn, termen de ridicare scurt, preturi mici la materiale, temperatura buna iarna si vara.
Anvelope auto ieftine la vadrexim.
radustefan651
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iul 15, 2019 11:23 am


Înapoi la Case din lemn

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron