Modificare proiectului din cauza usii de la intrare

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Modificare proiectului din cauza usii de la intrare

Mesajde oana13 » Vin Mai 25, 2012 7:59 am

La proiectul de casa care este in curs de finisare a fost trecuta usa de la intrare avand o dimensiune asemanatoare cu a unui apartament.Noi, beneficiarii am cerut proiectantului sa vina cu varianta pentru o usa putin mai mare( nu exagerat),insa el spune ca nu se poate deoarece trebuie sa mareasca casa cu 0.50m aceasta generand costuri suplimentare. Chiar nu se poate pune o usa cu jumate de metru mai mare fara a modifica proiectul?
oana13
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 16, 2012 9:24 am

Re: Modificare proiectului din cauza usii de la intrare

Mesajde roger-ius » Vin Mai 25, 2012 9:49 am

oana13 scrie:Chiar nu se poate pune o usa cu jumate de metru mai mare fara a modifica proiectul?


Trebuie sa se poata modifica latimea usii fara a modifica proiectul intregii constructii! Nu imi dau seama de ce depinde in asa mare masura proiectul intregii case de latimea unei usi. Si daca ar fi un element esential al costructiei, un proiectant ar trebui sa gaseasca solutii de rezolvare a problemei.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Modificare proiectului din cauza usii de la intrare

Mesajde ughvacation » Mie Iun 07, 2023 8:58 am

oana13 scrie:La proiectul de casa care este in curs de finisare a fost trecuta usa de la intrare avand o dimensiune asemanatoare cu a unui apartament.Noi, beneficiarii am cerut proiectantului sa vina cu varianta pentru o usa putin mai mare( nu exagerat),insa el spune ca nu se poate deoarece trebuie sa mareasca casa cu 0.50m aceasta generand costuri suplimentare. Chiar nu se poate pune o usa cu jumate de metru mai mare fara a modifica proiectul?

Surely there's a way to adjust the door's dimensions without reworking the structure itself? Why a door's width would have such an impact on the layout of the whole home is beyond me. And if it were a crucial part of the building, the designer would figure out a way to make it work.
ughvacation
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 07, 2023 8:55 am
Localitate: Florida


Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori