Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde marcelb » Vin Sep 09, 2011 3:27 pm

muschu scrie: e minunat sa admiri cerul instelat prin geamul de mansarda...


Intradevar, si eu am 2 geamuri Velux la mansarda, unul este in dormitor chiar deasupra patului, si e placut sa vezi cerul in noptile senine.

Dar, vine si reversul: cand ploua mai puternic, e tare deranjant zgomotul. Am tigla Bramac din beton, izolatie consistenta, asa ca nu se aude ploaia pe nicaieri cand cade pe acoperis (nici chiar daca e grindina), cu exceptia ferestrelor de mansarda ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde vulparuioana » Mar Noi 22, 2011 2:34 pm

si eu sunt in faza de proiect pentru o casă si voi opta tot pentru cea cu mansardă. Cred că economia vine din faptul că nu mai trebuie să pui placă peste nivelul I. In schimb la mansarda vei izola f bine acoperisul.
vulparuioana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 22, 2011 2:26 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde vealsam » Dum Noi 27, 2011 2:41 pm

vulparuioana scrie:si eu sunt in faza de proiect pentru o casă si voi opta tot pentru cea cu mansardă. Cred că economia vine din faptul că nu mai trebuie să pui placă peste nivelul I. In schimb la mansarda vei izola f bine acoperisul.

Nu te grabi sa spui ca renuntand la placa faci economie! in primul rand proiectantul structurist, in urma unui calcul al structurii, va hotara daca poti inlocui placa de beton cu altceva! Succes si atentie la proiect!
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde anacrisa » Lun Noi 28, 2011 10:43 pm

E buna si mansarda...daca sunt bani, de ce nu? Puteti sa faceti un coltisor de relaxare, acolo sa aveti muzica, poate si o masa de biliard, ca e la moda, multe plante de interior... este frumoasa o mansarda daca ti-o permiti ca spatiu si ca si bani, nu in ultimul rand, cel mai important aspect.
Succes in indeplinirea dorintelor, si sper sa cadeti la invoiala ;) !
anacrisa
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:51 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde valentin popescu » Sâm Mar 24, 2012 9:02 am

Eu am construit o casa cu mansarda, dar era mai bine cu etaj. Costurile tind sa cred ca au fost mai mari decat daca o faceam cu etaj. Implica mult mai multe materiale pentru construirea si finisarea mansardei decat pentru etaj unde ai nevoie doar de fier beton si beton. la mansarda ai nevoie de mult lemn de buna calitate, rigips, folie speciala, OSB, montanti, vata minerala, plasa, coltare si diferite tipuri de chituri si gleturi pentru finisaj. Nu mai vorbesc de manopera care include diferite categorii de meseriasi. Alt dezavantaj la mansarda este acela ca nu poti instala ferestre in zona inclinata si nu ai o buna vedere chiar daca montezi Velux-uri care sunt foarte scumpe si greu de intretinut, curatat. Cel mai mare dezavantaj este acela ca mansardarea are o rezistenta a casei mult mai mica decat a celei cu etaj unde totul se consolideaza cu placa din beton. Amintiti-va ca la cutremurul din 1977 nici un bloc din beton nu a cazut chiar daca era confort 3 sau 4 si multe case mari si vile mansardare s-au prabusit. Eu am avut ghinionul in privinta alegerii din cauza influentei unor persoane asupra sotiei si a faptului ca nu am fost in permanenta acasa in perioada constructiei.
valentin popescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:03 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde piciusz » Vin Apr 13, 2012 1:21 pm

Pentru costuri mai mici de construire se opteaza pentru mansarda, iar pentru confort pentru etaj.
piciusz
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 13, 2012 1:12 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde norbac » Sâm Dec 01, 2012 1:42 am

Cu etaj! La etaj poti face mai multe decat intr-o mansarda!
norbac
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iun 01, 2012 10:31 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde Pop Aurica » Vin Ian 18, 2013 8:20 am

Daca ai teren suficient, fa o casa la sol stil mediteranean.
Este mai frumoasa, mai confortabila si mai usor de intretinut.
Daca vrei neaparat doua niveluri, facand o analiza riguroasa intre avantaje si dezavantaje, categoric casa cu etaj este de preferat.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde noiconstruim » Mar Ian 22, 2013 11:42 pm

Din experienta mea (sunt proiectant), mansarda este mai ieftina decat etajul. Prin mansarda inteleg spatiul amenajat sub o sarpanta cu panta relativ mare, eventual ridicata pe margini pe niste pereti scunzi pentru a se castiga spatiu. Etajul este bine sa aiba planseu de beton (este recomandat prin normativul de cutremur) deci iese din discutie planseul de lemn peste etaj (stiu ca unii fac asa, dar o fac pe barba lor). Deci in cazul etajului, avem un planseu de beton in plus, care trebuie izolat, peste care se face o sarpanta sau o terasa. Daca socotim, placa de beton in plus inseamna cca 30-35 Euro/mp, diferenta intre etaj si mansarda.
Nu subscriu la argumentele domnului Popescu, cu cutremurul. In '77 au cazut si blocuri de beton si case din zidarie cu mansarda din simplu motiv ca la vremea cand au fost proiectate sau construite acele cladiri nu exista conceptul de proiectare antiseismica.
De asemenea, desi am auzit si eu ca in unele primarii s-ar taxa mai putin mansarda fata de etaj la autorizare, dar la proiectele de case cu mansarda pe care le-am facut pana acum nu am intalnit situatia asta.

Pe de alta parte, camerele de la etaj sunt mai putin pretentioase la amenajat, fiind paralelipipedice (eu prefer sa proiectez cu etaj - e mai simplu si de calculat si desenat :D ). O casa cu etaj si acoperis in 4 ape, poate fi gandit sa asigure umbrirea ferestrelor de la ultimul nivel pe timp de vara, lasandu-le insorite iarna. O mansarda cu ferestre expuse la soare (eventual veluxuri pe partea de sud) si cu invelitoare neventilata este un COSMAR vara. Iarna podul asigura o izolatie suplimentara, incaperile de la etaj fiind in general mai calduroase decat unele la mansarda.
noiconstruim
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 17, 2013 10:57 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde bella_casa » Joi Ian 24, 2013 11:52 am

marcelb scrie:Argumente pentru casa cu mansarda
- Taxe mai mici pentru autorizatia de construire
- Impozit mai mic pe locuinta
- Economie la materialele de constructii
Argumente contra casa cu mansarda
- Limitari in utilizarea spatiului in zona mansardata
- Izolatia trebuie facuta foarte bine de la inceput, intrucat interventiile ulterioare sunt posibile doar prin zona locuibila, asta insemnand refacerea finisajelor

Si, ar mai fi un aspect, cel estetic, care in functie de alti factori poate deveni un argument pro sau contra pentru o casa cu mansarda.
Eu am optat pentru o casa cu mansarda intrucat casa are demisol + parter + mansarda, si o amprenta la sol de doar 72 mp. Daca era cu etaj ar fi fost mai inalta, si casa ar fi avut un volum destul de disproportionat.
Insa, la 90 mp si doar 2 niveluri, poate iesi armonioasa atat o casa cu mansarda cat si una cu etaj.


Cred ca Marcel a avut o argumentare foarte buna; in plus, poti transforma in camera mansarda - ce-ai zice de o casa cu geam in tavan? Sa stai in pat si sa vezi stelele; am stat intr-o vila din Busteni care avea asa mansarda, mi-a placut la nebunie.
bella_casa
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:38 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron