Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde mirelat » Dum Ian 09, 2011 6:12 pm

Dorim sa incepem anul acesta constructia unei case si am ajuns la discutia cum este mai bine: casa cu etaj sau casa cu mansarda.
Ne gandim sa avem cam 90 mp pe nivel, cu 3 dormitoare sus.
As dori argumente pro si contra pentru cele 2 variante.
Mie mi se pare mai cocheta o casa cu mansarda, sotul este insa mai traditional in idei, si o vrea cu etaj clasic.
Multumesc.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde marcelb » Dum Ian 09, 2011 9:25 pm

Argumente pentru casa cu mansarda
- Taxe mai mici pentru autorizatia de construire
- Impozit mai mic pe locuinta
- Economie la materialele de constructii
Argumente contra casa cu mansarda
- Limitari in utilizarea spatiului in zona mansardata
- Izolatia trebuie facuta foarte bine de la inceput, intrucat interventiile ulterioare sunt posibile doar prin zona locuibila, asta insemnand refacerea finisajelor

Si, ar mai fi un aspect, cel estetic, care in functie de alti factori poate deveni un argument pro sau contra pentru o casa cu mansarda.
Eu am optat pentru o casa cu mansarda intrucat casa are demisol + parter + mansarda, si o amprenta la sol de doar 72 mp. Daca era cu etaj ar fi fost mai inalta, si casa ar fi avut un volum destul de disproportionat.
Insa, la 90 mp si doar 2 niveluri, poate iesi armonioasa atat o casa cu mansarda cat si una cu etaj.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde levaif » Vin Ian 14, 2011 9:16 am

Buna!

Eu pot vorbi din propria experienta. Momentan suntem la faza de rosu a constructiei. Si noi am avut de ales intre cele doua variante. Initial am crezut ca mansarda costa mult mai putin decat etajul plin, dar cineva ne-a atras atentia ca asa a gandit si el si pana la urma a modificat proiectul transformand casa cu etaj in loc de mansarda. Diferenta de costuri in cazul lor a fost sub 2000 de euro. La noi unul din motive a fost si spatiul castigat in acest fel la camerele de la etaj. Eu sunt cam inalt :) , asa ca optiunea mea a fost sa nu dau cu capul in tavan :)
Sfaturi nu vreau sa dau, pentru ca nu sunt nici meserias si nici nu am cunostinte necesare pentru a-mi motiva cu argumente solide optiunea.
Spor la lucru si multi nervi !!!
levaif
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde roger-ius » Vin Ian 14, 2011 3:17 pm

eu nu cred sa apara diferente foarte mari la costuri, ca e casa cu etaj, ca e cu mansarda...
un aspect important, din ce-am mai citit, e izolarea corespunzaotare a zonei mansardate. multi un acolo o izolatie de 10 cm, poate cativa cm in plus. nu e suficient! accea va fi zona pe unde se va peirde caldura din casa
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde roger-ius » Mar Ian 18, 2011 3:13 pm

Un alt aspect referitor la alegerea intre o casa cu etaj si o casa cu mansarda este acela ca mai nou s-ar cere la casele cu etaj turnarea unui planseu de beton si peste ultimul etaj! Cica astea-s normativele in vigoare. VOi ce stiti asa o fi? ca mi se pare o cheltuiala in plus.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde Nic » Vin Ian 21, 2011 3:38 pm

Eu as face astfel daca m-as apuca din nou de construierea unei case. Parterul relativ generos, pe langa zona de zi (living, sufragerie, etc) inca una sau doua camere si un pod proiectat in asa fel astfel ca sa fie cat mai spatios. As incerca sa finisez acel parter, sa-l fac locuibil, iar transformarea podului in mansarda as las-o pentru o etapa ulterioara.
Varianta de mai sus ar ajuta la incadrarea in bugetul alocat constructiei (care buget, indiferent cat de bine il calculezi, tot nu-ti va ajunge). In plus, poate ca pe viitor nu-ti vor mai fi necesare camere in plus (pierderea cu acel pod mai "voluminos" e mica, niste lemn si tigle in plus). Iar daca intradevar mai ai nevoie de spatiu (in functie de numarul de copii, etc), podul poate fi transformat intr-o mansarda unde sa amenajezi camerele copiilor. Poti transforma acel spatiu intr-un uninvers al lor.

Eu personal mi-am facut casa cu etaj, iar la concluziile de mai sus am ajuns gandindu-ma cat as fi economisit daca as fi renuntat la etaj si as fi "pasat" cheltuiala cu amenajarea podului pentru anii urmatori.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde suzanamatei » Mie Ian 26, 2011 7:04 am

Eu as opta pentru casa cu etaj datorita spatiului.
suzanamatei
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde tdj31 » Sâm Ian 29, 2011 12:38 pm

Ma confrunt si eu cu aceasta intrebaredin cate am inteles etajul este mai scump,insa si suprafata este mai mare.
tdj31
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde daroxi » Sâm Ian 29, 2011 3:51 pm

tdj31 scrie:Ma confrunt si eu cu aceasta intrebare din cate am inteles etajul este mai scump,insa si suprafata este mai mare.


suprafata este acceasi, eventual volumul este mai mare ;)
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde demian adriana » Mie Feb 02, 2011 2:39 pm

mirelat scrie:Dorim sa incepem anul acesta constructia unei case si am ajuns la discutia cum este mai bine: casa cu etaj sau casa cu mansarda.
Ne gandim sa avem cam 90 mp pe nivel, cu 3 dormitoare sus.
As dori argumente pro si contra pentru cele 2 variante.
Mie mi se pare mai cocheta o casa cu mansarda, sotul este insa mai traditional in idei, si o vrea cu etaj clasic.
Multumesc.



eu as alege mansarda, cum spuneai mai cocheta si mai economicoasa
demian adriana
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 02, 2011 2:21 pm

Următorul

Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator