Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde marcelb » Vin Apr 15, 2011 9:11 am

Cred ca ar fi interesanta o discutie pe tema alegerii proiectului pentru casa: ati opta pentru un proiect de-a gata sau pentru varianta proiectului dedicat?
In articolul de aici sunt unele argumente, dar poate voi puteti veni si cu alte argumente, din experienta personala:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... sau-unicat

Eu unul am ales varianta proiectului dedicat, dar dupa ce m-am inspirat din foarte multe proiecte tip gasite pe internet.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde muschu » Sâm Apr 16, 2011 8:17 am

Eu zic ca daca gasesti un proiect tip care sa-ti satisfaca toate exigentele e normal sa-l iei, daca e mai ieftin decat unul dedicat.

Stiu ca noua arhitectul ne-a oferit reduceri semnificative daca ne-am fi ales unul din proiectele pe care le avea realizate deja.
Nu a fost cazul, pentru ca nu corespundea niciunul cerintelor noastre.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde vealsam » Mie Apr 27, 2011 2:35 pm

eu am optat pentru aceste proiecte tip, am ales un model de proiect complet, astfel incat am stiut la ce suma voi ajunge. adaptarea la terenul detinut de mine m-a costat 200 euro in plus, dar am castigat la partea de fundatii, avand un teren bun, fundatiile au fost "micsorate" de inginerul proiectant. Am optat pentru un model simplu geometric in plan, daca as fi apelat la o arhitectura "fantezista" as fi avut cheltuieli suplimentare greu de suportat.
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde muha_huma » Mie Apr 27, 2011 2:56 pm

vealsam scrie:... Am optat pentru un model simplu geometric in plan, daca as fi apelat la o arhitectura "fantezista" as fi avut cheltuieli suplimentare greu de suportat.


Si eu sunt de parere ca orice fantezie arhitecturala din proiect se repercuteaza in costuri de executie sau de intretinere de care multi nici nu sunt constienti cand isi realizeaza proiectul casei.
O casa cat mai compacta are si amprenta la sol minima, si consum de materiale de constructie minim, si costuri de intretinere minime (pereti exteriori cat mai putini=pierderi de caldura mici).
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde simion georgiana » Mie Ian 25, 2012 4:32 pm

Imi place sa-mi fac din ideile mele propriul proiect, numai ca chiar si asa sunt multe modele de case care ar corespunde cerintelor si ideilor mele. Poti sa iei un model de casa care crezi ca te avantajeaza si ca pret si ca tip, etc. si sa-l mai schimbi tu cum vrei. Acuma eu am o problema cu scarile interioare si asezarea lor in spatiu si cu bucataria legata de spatiu pentru luat masa si sufragerie, nu prea gasesc sa fie asezate asa cum mi-ar place. In fine sunt sute de modele foarte frumoase de case noi.
simion georgiana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 25, 2012 12:50 pm

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde marcelb » Mie Ian 25, 2012 4:45 pm

simion georgiana scrie:...Acuma eu am o problema cu scarile interioare si asezarea lor in spatiu si cu bucataria legata de spatiu pentru luat masa si sufragerie, nu prea gasesc sa fie asezate asa cum mi-ar place...


Sa stii ca tocmai la amplasarea scarilor si la configurarea zonei de zi am avut si noi probleme in a gasi un proiect tip convingator.
Asa ca le-am gandit cum am vrut noi, si, dupa aproape 3 ani de locuit in noua casa, nu avem ce ne reprosa din acest punct de vedere, nici ca aspect nici ca functionalitate. Am si reusit, intr-un spatiu restrans, sa cream senzatia de spatialitate.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde raduje » Mar Iun 17, 2014 11:28 pm

Salut,
Cand mi-am facut casa am colaborat cu o firma de proiectare care mi a facut proiectul pentru obtinerea autorizatiei de construire si mi-a recomandat o firma de constructie pe structura de lemn foarte serioasa si ieftina. In cazul meu ca am realizat casa la gata cu firma recomandata proiectul a fost gratis. Pentru cei interesati ii recomand cu incredere.
Ii puteti gasi aici:
dailyproject.ro
raduje
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 17, 2014 11:27 pm

Re: Proiect de casa tip sau proiect de casa unicat?

Mesajde bella_casa » Joi Iun 19, 2014 2:29 pm

Eu sunt de parere ca daca proiectul de casa tip incape pe terenul meu, atunci as merge pe varianta asta - in ideea ca nu m-as multumi doar sa incapa, ci sa-mi ramana si loc de-o gradinita, ceva. Daca nu incape, atunci as merge pe un proiect dedicat, chiar daca asta e mai scumput
bella_casa
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:38 am


Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron