Lucarna sau fereastra de mansarda?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde mirelat » Lun Feb 07, 2011 5:02 pm

Nu am decis inca daca va fi casa cu etaj sau casa cu mansarda, dar, daca va fi mansarda, avem o noua dilema: casa scarii vine la mijlocul casei, si nu stiu cum ar fi mai bine sa o luminam natural in partea de la etaj: cu o mica lucarna sau cu o fereastra de mansarda?

Cu fereastra de mansarda pare mai simplu constructiv, dar n-am mai avut asa ceva, si nu stim ce probleme pot sa apara la ele. Voi ce parare aveti?
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde ando » Lun Feb 07, 2011 5:20 pm

Eu cred ca in primul rand ar trebui sa iei in considerare ce ajuta mai mult la estetica casei. O lucarna poate aduce un plus arhitectural. Iar la pret s-ar putea sa nu difere prea mult, si ferestrele de mansarda sunt destul de scumpe. Conteaza in primul rand felul in care e conceputa casa, si ce "da" mai bine: lucarna sau fereastra de mansarda.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde Laura_yco » Mar Feb 15, 2011 4:25 pm

mirelat scrie:Nu am decis inca daca va fi casa cu etaj sau casa cu mansarda, dar, daca va fi mansarda, avem o noua dilema: casa scarii vine la mijlocul casei, si nu stiu cum ar fi mai bine sa o luminam natural in partea de la etaj: cu o mica lucarna sau cu o fereastra de mansarda?

Cu fereastra de mansarda pare mai simplu constructiv, dar n-am mai avut asa ceva, si nu stim ce probleme pot sa apara la ele. Voi ce parare aveti?


Buna, eu am lucarna, protejeaza bine pe timp de ploaie (despre fereastra de mansarda am auzit tot felul de plangeri pe timpul toamnei) - asta e un aspect,
si al 2-lea ar fi legat de cat de romantica e persoana care sta la mansarda...daca vrea sa vada stelele si stropii de ploaie...atunci investesti mai multi bani - viabilitate si fiabilitate - in fereastra de mansarda.
Spor la treaba
Laura_yco
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 15, 2011 4:10 pm

Re: Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde steacer » Joi Feb 16, 2012 10:01 am

Eu as prefera fereastra montata la mansarda. Intradevar, iarna ar fi o problema, dar vara ar fi super...
steacer
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 15, 2012 11:05 am

Re: Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde adrianx » Vin Feb 24, 2012 12:12 am

Eu am montate 2 geamuri Velux GZL adica varianta cea mai ieftina suporta o diferenta de 54 adica in casa sunt +25 si afara sunt-25 si zapada pe geam nu se topeste adica nu pierde caldura sunt super multumit de ele si iarna si vara si as recomanda oricui si jaluzelele lor care nu permit patrunderea niciunui fascicul de lumina, sunt adevarate cu alte cuvinte.
adrianx
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 09, 2012 6:12 pm

Re: Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde fashionhm » Sâm Mai 05, 2012 6:57 am

Eu as alege luminatorul.Te-ai hotarat? ce ai facut pana la urma?
fashionhm
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 6:43 am

Re: Lucarna sau fereastra de mansarda?

Mesajde mirelat » Sâm Mai 05, 2012 6:14 pm

fashionhm scrie:Eu as alege luminatorul.Te-ai hotarat? ce ai facut pana la urma?


Pana la urma am ales fereastra de mansarda. Acoperisul a ramas cat mai simplu, in "2 ape", deci am eliminat taieturiel si imbinarile de tigle.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am


Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator