cum ne alegem un arhitect

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

cum ne alegem un arhitect

Mesajde satrico » Vin Iul 13, 2012 5:16 pm

Buna tuturor, dorim sa ne construim o casa la tara, cum ne gasim un arhitect?
satrico
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:48 pm

Re: cum ne alegem un arhitect

Mesajde roger-ius » Vin Iul 13, 2012 6:11 pm

satrico scrie:Buna tuturor, dorim sa ne construim o casa la tara, cum ne gasim un arhitect?


Eu cred ca e important ca arhitectul sa fie "din zona", ca sa se poate deplasa pana la locatie. Zic asta pt ca orice proiect de casa poate avea anumite particularitati, care sunt si in functie de natura terenului, de vecinatati, de punctele cardinale, etc.
In alta ordine de idei conteaza si pretul, care dupa 3 ani de criza a scazut mult. Mai sunt unii insa care pot incerca sa te bage la preturile din alte vremuri :)
Important e ca arhitectul sa si colaboreze (sa piarda ceva timp) cu tine. Eu am inceput cu un arhitect care avea un birou de arhitectura, insa cu ala ca sa-mi modifice pozitia unei usi trebuia sa astept o saptamana. Si oricum proiectarea pe calculator o faceau studentii pe care ii avea angajati. Asa ca vazand asta, am ajuns (intreband cunostintele) la un student in ultimul an la arhitectura. Cu el am facut proiectul, si cu el retin ca am stat ore intregi doar ca sa pozitionez ghena in baie! Nici un arhitect "profesionist" nu imi aloca atata timp. La final stampila pe proiect a pus-o un arhitect cu licenta.
Una peste alta eu am fost multumit de varianta aleasa!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: cum ne alegem un arhitect

Mesajde satrico » Vin Iul 13, 2012 7:21 pm

Va multumim frumos pentru relatarea dumneavoastra!
Asa invatam unii de la altii.
satrico
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:48 pm


Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron