Demisol - cu sau fara?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Demisol - cu sau fara?

Mesajde KRD » Vin Noi 09, 2012 10:20 am

Salutare,
am achizitionat un teren si ma pregatesc sa-mi fac un proiect pentru o casa P+E sau M (nu m-am hotarat). In concluzie sunt la inceput de drum.

Eu sunt pentru includerea in proiect a unui demisol dar nu sunt asa sigur.
Poate cineva sa-mi spuna care sunt avantajele si dezavantajele in legatura cu construirea unui demisol?
KRD
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 09, 2012 8:43 am

Re: Demisol - cu sau fara?

Mesajde marcelb » Vin Noi 09, 2012 10:48 am

Felicitari pentru teren! Eu am demisol sub toata casa si sunt foarte multumit. Demisolul adaposteste garajul, punctul termic, camara si o camera pe care intentionam sa o amenajam in stil rustic, ca un fel de crama.

Decizia de a face sau nu demisol/subsol trebuie luata insa tinand cont de configuratia terenului. La mine terenul e in panta si am putut asigura un drenaj foarte bun al apei, astfel incat nu am riscuri ca apa sa stea pe langa pereti.

O discutie despre demisol, axata pe costurile construirii acestuia, gasesti aici: Costuri constructie demisol.

Pentru ca nu esti decis inca nici intre P+E sau P+M iti sugerez sa arunci o privire si la discutia: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Succes in luarea deciziei optime si in ducerea ei la bun sfarsit!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Demisol - cu sau fara?

Mesajde KRD » Vin Noi 09, 2012 9:20 pm

@marcelb
mersi tare mult de indicatii.
Terenul achizitionat este de 20x35 (700mp). Nu intentionez sa fac garaj la demisol pentru ca terenul este destul de mare si am sa-l fac la suprafa?a. Demisolul o sa fie folosit ca un fel de hobby room si loc de depozitare.
Terenul nu este in panta dar curiozitatea mea este cum poti sa-ti dai seama daca drenajul este corespunzator sau se poate sa apara probleme in acest sens?
KRD
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 09, 2012 8:43 am

Re: Demisol - cu sau fara?

Mesajde marcelb » Vin Noi 09, 2012 10:24 pm

Sunt convins ca pe orice teren se poate face un drenaj si o hidroizolatie buna a fundatiei si peretilor demisolului, totul este insa sa dai de constructori responsabili si priceputi. Singura problema este ca pot creste costurile cu drenajul si hidroizolatia in cazul unui teren dificil (nu zic ca al tau este asa).

In cazul meu, terenul in panta mi-a permis sa dirijez usor la vale apele captate din jurul casei printr-un tub special de drenaj asezat intr-un pat de pietris. Pe o latime de aproximativ un metru in jurul casei am umplut cu piatra.
Si, ca o masura suplimentara de siguranta, la vreo 10 m mai sus de casa am mai realizat un sant de acumulare si drenare dirijata a apelor pluviale.

E important si studiul geo, care-ti va spune la ce adancime este panza de apa freatica. Avand toate datele problemei, proiectantul ar trebui sa te indrume cum sa realizezi drenajul si hidroizolatia.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Demisol - cu sau fara?

Mesajde mcristiana23 » Mie Apr 17, 2013 11:44 am

In ceea ce priveste demisolul mie nu mi se pare o idee buna. Poate un beci, dar in nici un caz demisol. Oricum nu-mi place ideea de a privi pe fereastra la nivelul solului. Mai exista si posibilitatea cand ploua sa intre apa in casa, ceea ce nu este de dorit.
mcristiana23
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 27, 2013 10:24 am

Re: Demisol - cu sau fara?

Mesajde roger-ius » Mie Apr 17, 2013 2:48 pm

mcristiana23 scrie:In ceea ce priveste demisolul mie nu mi se pare o idee buna. Poate un beci, dar in nici un caz demisol. Oricum nu-mi place ideea de a privi pe fereastra la nivelul solului. Mai exista si posibilitatea cand ploua sa intre apa in casa, ceea ce nu este de dorit.


De multe ori NU este o idee buna sa NU faci demisol. Uneori e construit mai mult de jumatate (daca terenul are o anumita panta si faci fundatia mai inalta, etc).
Cat despre admirarea peisajului, asta se poate face de la nivelul/nivelele superior/superioare. Demisolul poate fi un spatiu f. util care poate fi folosit in multe feluri.
Iar problema ploilor nu trebuie sa ne sperie deloc. Exista solutii de hidroizolare, se poate executa un drenaj, etc. S-a discutat destul pe forum pe tema asta.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Demisol - cu sau fara?

Mesajde oletaschmele » Joi Noi 17, 2022 5:52 am

Adesea NU este o idee bună să săriți peste demisol. Uneori, mai mult de jumătate este construită.
De la nivelul sau nivelurile superioare, se poate admira peisajul. Un f util este subsolul. un spațiu versatil cu multe utilizări.
Nu ar trebui să fim deloc alarmați de problema ploii. Există metode de hidroizolație și se pot face lucrări de drenaj. Acest subiect a generat multe discuții pe forum. drift boss
oletaschmele
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 17, 2022 5:46 am


Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron