Alee urata

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Re: Alee urata

Mesajde clujdorin » Joi Mai 05, 2011 2:10 pm

se poate schimba si pozitia unei alei si apoi se poate face o replantare chiar mai frumoasa decit cea fost inainte
clujdorin
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:23 pm

Re: Alee urata

Mesajde petre67 » Joi Mai 05, 2011 9:14 pm

mirceadorin11 scrie:cred ca e important de precizat destinatia aleei ... e stict pt masina, pietonala sau mixta. dreapta in panta , cu verdeata sau fara. si apoi.......

Exact, destinatia aleii influenteaza nu doar finisajele dar si structura acesteia.
Daca va suporta si trafic greu (un camion cu lemne, de exemplu) nu poti alege orice material de finisaj, si in plus acesta trebuie sa aiba un strat suport bine compactat (piatra concasata, daca nu chiar beton).
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Alee urata

Mesajde Ildikomaria » Sâm Oct 08, 2011 4:22 pm

Noi am pus piatra cubica din bazalt de la Racos, jud. Brasov. E o culoare gri-albastrui.
Ildikomaria
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Alee urata

Mesajde ana maria st » Mie Dec 07, 2011 12:07 am

betonul amprentat e minunat si mult mai rezistent, poti alege din f multe modele si culori :) ;)
ana maria st
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 06, 2011 11:46 pm

Re: Alee urata

Mesajde vrabia » Mie Ian 04, 2012 11:41 am

Am o alee-pietonala, din resturi de piatra cubica, care este chiar urata. Cand ne vom putea permite financiar, optez pentru betonul amprentat care este foarte rezistent si colorat. Mi-ar place sa fie portocaliu, ar da bine in curtea noastra plina cu verdeata si flori multicolore.
vrabia
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2011 10:05 pm

Re: Alee urata

Mesajde Pop Aurica » Joi Ian 05, 2012 8:06 am

Atat piatra pavata cat si klinker-ul sunt OK, depinde ce iti doresti si cum se incadreaza in pieisaj.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Alee urata

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Dum Ian 15, 2012 5:56 pm

Pavarea cu piatra cubica este si moderna si arata minunat,nu costa foarte mult si se poate face repede!
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Alee urata

Mesajde Rozsa mona » Joi Feb 23, 2012 8:32 am

Sotul meu lucreaza ca placator in marmura si granit dar dupa mintea mea cred ca piatra de munte e cea mai rezistenta in timp. Nu stiu cat de scumpa e, dar daca s-ar merita si eu as placa aleea si curtea mea, care nu e foarte mare, cu asa ceva!
Rozsa mona
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 23, 2012 8:05 am

Re: Alee urata

Mesajde roger-ius » Joi Feb 23, 2012 10:29 am

Rozsa mona scrie:piatra de munte e cea mai rezistenta in timp. Nu stiu cat de scumpa e, dar daca s-ar merita si eu as placa aleea si curtea mea,


Daca stai intr-o zona unde gasesti in vecinatate piatra, sunt de acord, ar putea iesi ceva frumos, mai ales ca o amenajare cu caracter rustic. Daca insa acea piatra trebuie transportata la o anumita distanta, deja varianta asta devine foarte costisitoare.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Alee urata

Mesajde go-cat-go » Dum Feb 26, 2012 1:46 pm

Astept si eu informatii despre destinatia ei si despre ce intentii ai cu ea (eu as pune piatra de rau cu gazon intercalat printre pietre, sau alee doar din pietris, cu florile sezonului pe margini. De exemplu, daca aleea duce la garaj, trandafirii pot incomoda, insa daca aleea duce spre foisorul din gradina, merge un ansamblu cat mai romantic). Iti place aspectul de salbatic, aranjat la milimetru, clasic...Poate niste poze ne-ar elucida putin la cum e si ne da idei.
go-cat-go
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 26, 2012 1:38 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori