Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde Collins » Vin Ian 25, 2013 9:55 pm

Imi cer scuze, eu sunt din Bucuresti.
O sa incerc sa iau legatura cu firma recomandata, sa vad ce oferta imi pot face pt piatra naturala.
Cat despre dale care imita piatra naturala, din beton sau alt material, sau o recomandare de companie care se ocupa cu asa ceva, cum ar fi cea cu care ati lucrat dumneavoastra? @marcelb
Astept raspunsuri si de la alti utilizatori ai formului care au avut experiente placute cu anumite firme de specialitate.
Avatar utilizator
Collins
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 21, 2013 4:19 pm

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde marcelb » Vin Ian 25, 2013 10:23 pm

Collins scrie:Imi cer scuze, eu sunt din Bucuresti.
O sa incerc sa iau legatura cu firma recomandata, sa vad ce oferta imi pot face pt piatra naturala.
Cat despre dale care imita piatra naturala, din beton sau alt material, sau o recomandare de companie care se ocupa cu asa ceva, cum ar fi cea cu care ati lucrat dumneavoastra? @marcelb
Astept raspunsuri si de la alti utilizatori ai formului care au avut experiente placute cu anumite firme de specialitate.


Eu chiar sunt din Oradea, firma cu care am lucrat eu se numeste Pluto Servicii, distribuitori pentru Bihor de pavaje Semmelrock. Am vazut aceste pavaje si la Bricostore la un pret mult mai mare decat la distribuitor, ar trebui sa te adresezi distribuitorilor din Bucuresti. Cateva date de contact gasesti aici: SEMMELROCK STEIN + DESIGN.

Eu am pavat curtea acum 2 ani, am vazut atunci si pavajele de la Elis, si acelea mi-au facut o impresie buna. Am ales insa Semmelrock pentru ca distribuitorul executa si lucrarea, si mi-a facut o impresie buna, dupa ce avusesem si experiente neplacute cu unii "meseriasi" la constructia casei, si nu mai eram dispus sa risc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde csjency » Dum Feb 03, 2013 3:59 pm

Eu as lipi placi de piatra naturala peste ciment. Nu este foarte ieftin dar de departe este cel mai aspectuos si trainic. Depinde insa de executant.
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde Collins » Mar Feb 05, 2013 1:44 am

Va multumesc pt toate raspunsurile, cu siguranta voi lua in considerare fiecare sfat inainte de a ma apuca de treaba.
Momentant sunt la stadiul incipient de studiu de piata, nici vremea nu imi este favorabila asa ca va mai trebui sa astept un pic.
Voi actualiza aici pe forum situatia lucrarii si in cazul in care mai are cineva vreun sfat, as aprecia.

Va multumesc.
Avatar utilizator
Collins
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 21, 2013 4:19 pm

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde marcelb » Mar Feb 05, 2013 8:22 am

Mult succes in luarea celei mai bune decizii si realizarea cu bine a lucrarii!
Te asteptam cu noutati, inclusiv cu poze. Toate cele bune!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde Collins » Mie Iun 17, 2015 11:24 pm

Buna seara,

Dupa cum am promis am revenit pentru a actualiza situatia.
Am decis pana la urma sa asfaltez curtea, astfel am gasit o echipa foarte buna, de altfel as putea spune cea mai buna echipa cu care am lucrat pana acum la casa si pot spune ca am avut multe echipe cu diferite proiecte, pacat ca se ocupa doar de asfaltari si nu fac si alte lucrari de renovare, etc.
Suprafata veche de ciment macinat a fost sparta pana la pamant, pamantul a fost tasat cu un concasator de 4t, dupa s-a turnat o perna de balast stabilizat cu ciment de aproximativ 15cm grosime iar peste s-a turnat o suprafata de asfalt de 5cm grosime, granulatie mica BA16 daca nu ma insel.

Dupa cum am spus, recomand cu mare incredere firma care s-a ocupat de acest proiect, datele de contact sunt: Domnul Ion Alexandru 0729645600 http://www.cstrade.ro

Atasez si o fotografie, inainte si dupa, sunt facute dintr-un singur unghi, dar se intelege.

Va multumesc,

O seara buna!
Fişiere ataşate
curte11.jpg
Avatar utilizator
Collins
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 21, 2013 4:19 pm

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde marcelb » Joi Iun 18, 2015 9:21 am

Collins scrie: ...am gasit o echipa foarte buna, de altfel as putea spune cea mai buna echipa cu care am lucrat pana acum la casa, pacat ca se ocupa doar de asfaltari si nu fac si alte lucrari de renovare, etc. ...


Poate ca acesta este si secretul pentru care le iese bine ceea ce fac: fac doar lucrarile la care se pricep, nu ca altii care cred ca le stiu pe toate.

Frumoasa curtea, sa o folositi fara reparatii multi ani inainte!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde Collins » Mar Iun 30, 2015 7:17 pm

Buna seara,

Da cu siguranta acesta este secretul.

Va multumesc la fel!
Avatar utilizator
Collins
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 21, 2013 4:19 pm

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde Ion Alexandru » Joi Aug 18, 2016 6:20 pm

Acoperirea unei suprafete de beton degradat se poate face si cu asfalt. Avantaje: Strat subtire cca. 4 cm, face priza cu betonul (dupa emulsionare), rezistent in timp, estetic.
Pretul este de cca, 50 lei/mp. www.cstrade.ro
Ion Alexandru
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 18, 2016 6:06 pm

Re: Mod ieftin de a acoperi suprafata unei curti

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:41 pm

Buy your dream Walima bridal dress From Shahtaj Qaiser and make your Walima ceremony a truly unforgettable occasion. Choose from an extensive selection of colors and styles to find the perfect dress that reflects your unique personality and style. Shop Now!
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron