Montarea pavajelor din beton

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Montarea pavajelor din beton

Mesajde muschu » Sâm Mar 12, 2011 5:30 pm

Ce parerea aveti despre montarea pavajelor de beton intr-o curte cu acces auto.
Credeti ca este suficienta piatra compactata si nisip sau este nevoie de un suport din beton armat, pentru a nu avea in timp surprize cu dale crapate pentru ca s-a lasat pe alocuri stratul suport.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Montarea pavajelor din beton

Mesajde marcelb » Dum Mar 13, 2011 7:15 pm

La mine au inceput deja operatiunile de montare a pavajelor de beton.
Executantul imi garanteaza ca pavajul va rezista la un trafic de 4-5 tone, fara suport din beton.
Pana acum au decopertat, au imprastiat piatra concasata mare, peste care au pus piatra concasata marunta, si au inceput sa o compacteze cu un cilindru compactor.
O sa incerc de maine sa fac poze la fiecare etapa de lucru, si le voi pune aici sa vedeti si voi. Executantul e agreat de Semmelrock si cred ca face totul ca la carte.
Ultima oară modificat de marcelb pe Mar Apr 12, 2011 9:17 am, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Montarea pavajelor din beton

Mesajde marcelb » Vin Mar 18, 2011 1:47 pm

N-am fost prea harnic, vroiam sa fac poze la fiecare etapa de lucru, dar mesterii au ajuns deja la montatul pavajelor.
S-a decopertat, umplut cu piatra concasata, nivelat, compactat, bordurile au fost fixate in beton.
In poza se poate vedea ca apoi au pus un strat de nisip, l-au nivelat bine si au trecut la montarea dalelor de pavaj.
Fişiere ataşate
pavare-loc-joaca.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Montarea pavajelor din beton

Mesajde dorinsuciudorin » Joi Sep 22, 2011 9:24 pm

Daca nu se compacteaza inainte suportul in timp toate se vor lasa si va arata urat.
E important si ce masini au acces in curte.
dorinsuciudorin
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 4:02 pm


Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori