Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde marcelb » Lun Feb 28, 2011 4:52 pm

Dupa ce am cochetat cu caramida klinker, piatra cubica din granit sau piatra naturala, pana la urma am decis sa folosesc pentru pavarea curtii pavajele din beton, datorita pretului si durabilitatii rezonabile.
Persoana care se va ocupa de realizarea amenajarii mi-a recomandat doi producatori de pavaje: Gabbata si Semmelrock.
Ati folosit produsele lor si sunteti multumiti? Sau aveti si alte recomandari?
Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde barbieru petru » Joi Mar 03, 2011 5:22 pm

ca prestator de servicii in acest domeniu, va recomand pavajul de la Elis pavaj este de cea mai buna calitate si estetic deosebit.
barbieru petru
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 03, 2011 5:13 pm

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde marcelb » Dum Mar 06, 2011 3:03 pm

barbieru petru scrie:Ca prestator de servicii in acest domeniu, va recomand pavajul de la Elis pavaj este de cea mai buna calitate si estetic deosebit.


Multumesc de sugestie. Ai dreptate, si pavajele de la Elis arata foarte bine si par de calitate.

Ramane sa vad si unde obtin un pret avantajos.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde marcelb » Mar Mar 08, 2011 6:33 pm

Gata, m-am hotarat, voi lua pavajele de la Semmelrock.

Am vazut astazi cateva lucrari, partial executate cu pavaje Semmelrock, partial cu pavaje de la producatori locali, si diferenta de calitate si aspect era mai mult decat evidenta.
Cam banuiam eu acest lucru, pentru ca Semmelrock face parte din grupul Wienerberger, cei care produc Porotherm-ul, si nu mai am demult dubii privind superioritatea Porotherm-ului fata de alte blocuri ceramice de pe piata.

In alegerea Semmelrock un rol important l-a avut si distribuitorul local, care va executa si lucrarea, si care m-a convins ca stie ce face.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde johnae78 » Joi Iul 10, 2014 2:11 pm

Sunt foarte multe modele si firme care produc beton amprentat si dale.
Desi am un vecin care are beton amprentat de 5 ani si arata foarte bine am ales dale Elis, care se lauda ca sunt cei mai buni (proasta decizie si pe bani multi).
Feriti-va de acest producator, sunt o mare teapa. am achizitionat Teranova romb nuante de gri
1 am primit dale crapate si la montaj s-au mai crapat cateva, desi aveau grosime de 6cm.
2 dupa 10m de montaj am constat ca nuantele de gri sunt amestecate (diferenta este foarte mica, se observa dupa ce le montezi)
Am reclamat acest aspect am asteptat 2 saptamani, timp in care ma abureau cu diverse motive: ca sunt prafuite, ca le-au amestecat meseriasi. Am vrut sa ii platesc in plus sa le separe ei, dar nu au vrut sa coopereze.
Reprezentantul Elis pe Bucuresti, o mizerie de om.
Poate aveti mai mult noroc cu alt model, dar aceasta varianta nu o recomand.
Ideea este ca toti reprezentanti Elis sunt niste nesimti si aburitori in frunte cu manager pe sudul tarii, domnul Bogdan.
Bafta
johnae78
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 10, 2014 2:09 pm

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde marcelb » Vin Iul 11, 2014 11:49 am

johnae78 scrie:Sunt foarte multe modele si firme care produc beton amprentat si dale.
Desi am un vecin care are beton amprentat de 5 ani si arata foarte bine am ales dale Elis, care se lauda ca sunt cei mai buni (proasta decizie si pe bani multi).
Feriti-va de acest producator, sunt o mare teapa. am achizitionat Teranova romb nuante de gri
1 am primit dale crapate si la montaj s-au mai crapat cateva, desi aveau grosime de 6cm.
2 dupa 10m de montaj am constat ca nuantele de gri sunt amestecate (diferenta este foarte mica, se observa dupa ce le montezi)
Am reclamat acest aspect am asteptat 2 saptamani, timp in care ma abureau cu diverse motive: ca sunt prafuite, ca le-au amestecat meseriasi. Am vrut sa ii platesc in plus sa le separe ei, dar nu au vrut sa coopereze.
Reprezentantul Elis pe Bucuresti, o mizerie de om.
Poate aveti mai mult noroc cu alt model, dar aceasta varianta nu o recomand.
Ideea este ca toti reprezentanti Elis sunt niste nesimti si aburitori in frunte cu manager pe sudul tarii, domnul Bogdan.
Bafta


Imi pare rau de experienta ta neplacuta cu pavajele Elis.
Eu nu mi-as face insa probleme datorita diferentelor de nuanta intre dale, cred ca asa obtii o imagine mai autentica, mai spre natural. Sa stii ca multi producatori de pavaje sau caramida chiar recomanda sa se amestece dalele inainte de montaj. In cazul caramizii aparente cu care am finisat gardul si demisolul casei eu chiar am insistat la producator sa-mi faca cateva deviatii de la culoarea din catalog, sa le pot amesteca la montaj. Ma bucur ca am facut asta, altfel cred ca era prea monotona si artificiala suprafata placata. Atasez si o imagine, unde se poate vedea si pavajul Semmelrock, care e in stare perfecta in al 4-lea an de la montare.
Fişiere ataşate
placare-gard-soclu-caramida-aparenta.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde constantinu » Lun Feb 09, 2015 10:47 pm

Foarte frumos arata casa si gardul!
constantinu
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde marcelb » Mar Feb 10, 2015 4:29 pm

constantinu scrie:Foarte frumos arata casa si gardul!


Multumesc!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde mamaeb » Sâm Feb 28, 2015 9:42 pm

Hmm, chiar arata foarte bine si casa dar mai ales pavajul!
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Pavaje din beton: Semmelrock, Gabbata sau altceva?

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 2:08 pm

Shahtaj Qaiser offers a wide range of party wear dress for girls and women in Pakistan. Discover the luxurious party dresses with various designs at low price. Grab your favorite dresses online today.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm


Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron