Alei din caramida

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Re: Alei din caramida

Mesajde ceauscc » Lun Aug 29, 2011 11:45 pm

da biscuiti a folosit cineva?? oare sunt ok? eu ce am vazut pana acum nu sunt convis 100% de ele deaorece dc nu e foarte bine nisipul tasat sub ele pot sa se deplaseze sau in alte cazuri sa te trezesti cu o mandrete de iarba.. :lol: :lol:
ceauscc
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:48 am

Re: Alei din caramida

Mesajde marcelb » Mar Aug 30, 2011 11:53 am

ceauscc scrie:da biscuiti a folosit cineva?? oare sunt ok? eu ce am vazut pana acum nu sunt convis 100% de ele deaorece dc nu e foarte bine nisipul tasat sub ele pot sa se deplaseze sau in alte cazuri sa te trezesti cu o mandrete de iarba.. :lol: :lol:


Banuiesc ca te referi la asa zisele pavaje biscuit, care nu-s deloc diferite de orice alte pavaje. Daca stratul suport este corect facut, nici nu se vor deplasa, nici nu va creste iarba printre dale. Eu am pavat in primavara cam 180 mp si pana acum arata perfect, chiar si zona unde am avut si un pic de trafic mai greu, 3-4 tone.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Alei din caramida

Mesajde oana_p99 » Mar Feb 28, 2012 12:49 pm

cred ar arata foarte bine si rustic
oana_p99
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 28, 2012 12:45 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde tzzumbi » Vin Iun 22, 2012 7:18 pm

grandigarden scrie:Alei din caramida, o idee f. buna pentru gradinile cu tenta rustica.
Caramida plina pe sapa din beton, cimentuita si data cu lac este o alternativa rezistenta pentru alei deosebite.


Nu conteaza aici si calitatea caramidei?
tzzumbi
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 22, 2012 7:12 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde bunicaro » Joi Oct 11, 2012 10:45 am

buna ideea cu aleea de caramida , cred ca e destul de usor de pus .
bunicaro
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 11, 2012 10:34 am

Re: Alei din caramida

Mesajde agnesmaryo » Mar Iul 02, 2013 10:33 am

a incercat cineva sa cumpere matrite de pavele si sa si le confectioneze singur acasa? vreau sa cumpar formele si sa le facem acasa cu ciment! am o intrebare pentru cine a facut asa, pavelele se pun direct pe nisip? sau trebuie turnat un strat de ciment si apoi nisip in care se imbina pavelele?
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: Alei din caramida

Mesajde roger-ius » Mar Iul 02, 2013 11:37 am

agnesmaryo scrie:a incercat cineva sa cumpere matrite de pavele si sa si le confectioneze singur acasa? vreau sa cumpar formele si sa le facem acasa cu ciment! am o intrebare pentru cine a facut asa, pavelele se pun direct pe nisip? sau trebuie turnat un strat de ciment si apoi nisip in care se imbina pavelele?


Nu stiu cat ar costa acele matrite. Ideea e sa nu fie prea scumpe ca sa nu creasca mult pretul final. Cred insa ca pt. a fi destul de rezistente, betonul turnat in matrite ar trebui vibrat. Daca la final iese un produs de calitate cred ca poate fi pus direct pe nisip. Ar trebui turnat un strat de beton (care ar trebui sa fie armat) doar daca zona respectiva ar fi folosita si pt. trafic greu.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde agnesmaryo » Mar Iul 02, 2013 12:01 pm

roger-ius scrie:
agnesmaryo scrie:a incercat cineva sa cumpere matrite de pavele si sa si le confectioneze singur acasa? vreau sa cumpar formele si sa le facem acasa cu ciment! am o intrebare pentru cine a facut asa, pavelele se pun direct pe nisip? sau trebuie turnat un strat de ciment si apoi nisip in care se imbina pavelele?


Nu stiu cat ar costa acele matrite. Ideea e sa nu fie prea scumpe ca sa nu creasca mult pretul final. Cred insa ca pt. a fi destul de rezistente, betonul turnat in matrite ar trebui vibrat. Daca la final iese un produs de calitate cred ca poate fi pus direct pe nisip. Ar trebui turnat un strat de beton (care ar trebui sa fie armat) doar daca zona respectiva ar fi folosita si pt. trafic greu.

Am vorbit cu cineva de la o firma lamicom, sa imi trimita matritele si mi-a spus ca pentru un metru patrat imi ajung douazeci de matrite 10 mici si 10 mari pentru a se imbina in modelul ales. Mi-a spus ca ma costa 60 de lei la acre se mai adauga transportul! Vreau pentru curte:)) nu e nevoie de ceva de rezistenta trafic-greu, masina personala e un Logan si eu zic ca il tine!
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: Alei din caramida

Mesajde bunicaro » Joi Iul 18, 2013 9:10 am

Cred ca voi opta si eu pentru caramida klinker la alea casutei mele de la sat. Sper sa fiu multumita caci m-ati convins voi :)
bunicaro
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 11, 2012 10:34 am

Anterior

Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori