Alei din caramida

Alei, trotuare, cai de acces auto sau pietonale, pavaje, etc.

Alei din caramida

Mesajde greenday » Sâm Ian 15, 2011 4:22 pm

V-as ruga sa-mi spuneti daca stiti din proprie experienta cum se comporta caramida ca si pavaj, cum rezista, cum se curata, etc.
Imi place mult caramida, atat la fatade cat si la pavaje, si as dori sa o folosesc pentru realizarea aleilor.
Ma gandeam sa folosesc caramida plina obisnuita, dar m-a descurajat un prieten spunandu-mi ca se va degrada repede in urma ciclurilor de inghet-dezghet.
Va multumesc.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde Pusi Surca » Mie Ian 26, 2011 8:33 am

astept raspuns!
Pusi Surca
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 26, 2011 8:26 am

Re: Alei din caramida

Mesajde grandigarden » Mie Ian 26, 2011 1:35 pm

Alei din caramida, o idee f. buna pentru gradinile cu tenta rustica.
Caramida plina pe sapa din beton, cimentuita si data cu lac este o alternativa rezistenta pentru alei deosebite.
grandigarden
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 26, 2011 12:52 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde kromston.ro » Mie Ian 26, 2011 3:01 pm

Pentru pavarea aleilor din gradina nu va recomand sa folositi caramida plina obisnuita de zidarie. Datorita absorbtiei ridicate va trebui protejata cu solutie hidrofuga, dar are si rezistenta mecanica mica la solicitare. Va recomand sa luati in considerare folosirea pavajului klinker. Caramizile pentru pavaj klinker sunt deosebit de rezistente mecanic si sunt testate in laborator la 50 de cicluri inghet-dezghet. In plus datorita faptului ca nu se folosesc pigmenti chimici la producerea acestor caramizi de pavaj culorile lor sunt foarte rezistente in timp. Se pot monta similar cu pavelele din beton.
kromston.ro
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 26, 2011 2:48 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde Sagetzik » Mie Ian 26, 2011 6:17 pm

Buna. Eu am folosit pavele 20/10cm culoarea terracota si rosu,asezate precum caramizile. Si borduri tot de la pavele. Am obtinut acelasi efect si sunt sigur de durata.
Sagetzik
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:10 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde greenday » Mie Ian 26, 2011 7:17 pm

Sagetzik scrie:Buna. Eu am folosit pavele 20/10cm culoarea terracota si rosu,asezate precum caramizile. Si borduri tot de la pavele. Am obtinut acelasi efect si sunt sigur de durata.

Ti-as fi recunoscator daca ai putea posta o poza, poate ma convingi sa renunt la caramizi in favoarea pavelelor din beton.
Caramida klinker pare ok, doar ca pretul imi depaseste bugetul.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde aghinea » Lun Iun 06, 2011 1:31 pm

Buna ziua,
Eu am folosit caramida plina "mostenita" , ce era stivuita in curtea casei.... Am facut alei pietonale pe terasa si prin gradina. Arata fain. Se pot face directii circulare daca ai si caramizi mai ciobite... Cert e ca de 10 ani de cand am casa asta, se comporta bine si nu au probleme. Probleme imi creaza iarba care creste printre ele daca nu am grija sa o rup la timp.Toata curtea (10/10 m) era pavata cu asemenea caramizi pline, asezate in 2 straturi. Si sunt inca ok.
Spor la munca de aranjare a lor!
aghinea
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 02, 2011 8:40 am

Re: Alei din caramida

Mesajde roger-ius » Mar Iun 07, 2011 2:27 pm

aghinea scrie:Buna ziua,
Eu am folosit caramida plina "mostenita" , ce era stivuita in curtea casei


Dar iarna la inghet-dezghet, daca e caramida imbibata cu apa, nu crapa? Ca altfel solutia ar fi accesibila ca pret....
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde angyciobanu » Sâm Iul 23, 2011 2:02 pm

Eu am folosit piatra de cariera (gri si verde) adusa din Grecia de care sunt foarte multumita.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Alei din caramida

Mesajde voinea27mihaela04georgeta90 » Vin Aug 26, 2011 8:24 pm

Caramida cred ca e ok daca e bine intretinuta mai ales ca are preturi acceptabile . :D
voinea27mihaela04georgeta90
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 31, 2011 5:56 pm

Următorul

Înapoi la Alei, cai de acces

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron