Perne decorative si nu numai

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde katieelena » Mie Aug 14, 2013 10:30 am

suna foarte bine.. o sa incerc si eu :D
katieelena
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 14, 2013 10:25 am

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde gandreia2000 » Mie Aug 14, 2013 12:13 pm

Sau se pot realiza diverse perne cu aplicatii colorate - bucati diverse de material decupate in forma de animale de exemplu pentru camera copiilor. Poti lua o fata de perna uni oarecare si sa aplici un petec ursulet taiat dintr-o camasa mai veche, cu 2 nasturei in loc de ochi :)
gandreia2000
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 16, 2013 12:09 pm

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde niculae2013 » Joi Aug 22, 2013 2:54 pm

gandreia2000 scrie:Sau se pot realiza diverse perne cu aplicatii colorate - bucati diverse de material decupate in forma de animale de exemplu pentru camera copiilor. Poti lua o fata de perna uni oarecare si sa aplici un petec ursulet taiat dintr-o camasa mai veche, cu 2 nasturei in loc de ochi :)

ideea ta se pune in practica de mana sau cu o masina de cusut? nu stiu de ce ma duce cu gandul la ciorapii aia pe care cosi 2 nasturi si faci un teatru de papusi in spatele canapelei, pentru copiii tai :))
niculae2013
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:23 am

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde gandreia2000 » Mar Sep 17, 2013 11:17 am

Decoratiunile pot fi cusute la masina sau de mana, dupa posibilitati. Este destul de simplu, si nu dureaza mult. Eu deocamdata nu am masina de cusut, le cos de mana. Pentru cei mai putin indemanatici cu acul si ata cred ca se poate opta pentru lipirea cu un adeziv de textile - asa ar fi si mai simplu. Eu nu am incercat pana acum adezivii, nu stiu cat de rezistenti sunt. Iti faci un sablon din carton cu care trasezi un contur pe o bucata de material - de exemplu un ursulet (Daca ai o bucata de blana artificiala va fi nu numai frumos, dar si pufos, doar ca va trebui sa trasezi conturul pe spatele materialului) - tai bucata respectiva lasand si o margine in plus, cu o foarfeca sau un cutter, aplici bucata pe perna respectiva - cosand marginea in interior daca preferi sau cosi direct pe conturul realizat si lasi marginea ca niste franjuri, cosi 2 nasturei luciosi pe post de ochi, si o fundita la gat si perna cu ursulet e gata :) Sigur ca poti face si figurine pentru teatru de papusi, jucarii, si multe altele...textilele sunt foarte versatile si usor de folosit pentru diverse proiecte DIY
gandreia2000
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 16, 2013 12:09 pm

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde Cristiana » Lun Sep 23, 2013 7:37 pm

Pot fi si in camera de zi perne decorative care ne sustin spatele cand stam pe canapele sau pe fotolii prea mari pentru statura noastra. Acestea ar putea fi confectionate la modul mai sobru, din materiale adecvate si nuante potrivite.
Cristiana
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:00 am

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde gandreia2000 » Mar Oct 01, 2013 9:39 am

Recent am vazut niste perne decorative realizate din impletituri de dimensiuni mari, in culori neutre - arata spectaculos, si s-ar potrivi oricarui tip de interior.
gandreia2000
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 16, 2013 12:09 pm

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde florina11 » Mie Oct 02, 2013 12:13 pm

Foarte interesant. Mie imi lipsesc pernutele decorative. Dar clar, in cel mai scurt timp si casa mea va fi plina de aceste minunatii.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde athena17 » Vin Oct 11, 2013 7:33 pm

Frumos ar fi sa sa stim sa le facem noi, sa coasem noi, de creativitate nu ducem lipsa dar sa le facem noi cu mana noastra, e nevoie de indemanare, de cunostinte de cusut, impletit, crosetat si rabdare de aur.
athena17
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 02, 2011 10:31 am

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde costina pantea » Vin Oct 11, 2013 7:35 pm

Si eu am perne decorative, multe dintre ele primite de fetita mea in forma de buburuza, pestisor si alte d'astea. Dar e o idee buna sa ni le facem singuri ...
costina pantea
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 11, 2013 7:28 pm

Re: Perne decorative si nu numai

Mesajde athena17 » Sâm Oct 19, 2013 11:16 pm

Sau macar sa dam comanda la un croitor, cu ce materiale vrem, culori, modele si alte minuni! :) :D
athena17
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 02, 2011 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron