Alegerea prosopului

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Alegerea prosopului

Mesajde Prosoapeeu » Joi Feb 06, 2014 12:46 pm

Cum alegem prosopul
Pentru a putea sa ne alegem prosopul perfect trebuie mai întâi sa întelegem ce este si cum se produce un prosop.
Pentru aceasta va trebui sa analizam mai multe caracteristici: scop, materialul, tesatura, grosimea, culoarea, temperatura de spalare.
In principal prosopul are rolul de a absorbi apa chiar daca vorbim de un prosop de corp, fata sau bucatarie. Daca ne referim strict la prosopul de baie, acesta este facut pentru a înlatura apa ramasa dupa baie pe corpul nostru.
Prosoapele, ca de altfel toate tesaturile, pot fi facute din mai multe materiale. Sintetic, bumbac sau combinatie intre sintetic si bumbac. Cele sintetice nu îsi îndeplinesc scopul, acela de a absorbi apa. Pentru a testa un prosop avem de ales 2 metode de baza... restul de articol pe prosoape.eu/info/articole-prosoape
Fişiere ataşate
21395365_4.jpg
Prosoapeeu
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 06, 2014 12:26 pm

Re: Alegerea prosopului

Mesajde petrilaana » Dum Feb 09, 2014 5:46 pm

As adauga si canepa si inul la materiale naturale din care pot fi confectionate prosoapele.

Chiar daca canepa este un material mai aspru, imi face mereu placere sa-mi amintesc de prosoapele bunicii, tesute din canepa.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Alegerea prosopului

Mesajde gmd » Dum Feb 16, 2014 9:22 pm

Eu prefer prosoape moi, pufoase, care absorb bine apa...
gmd
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 23, 2013 3:03 pm

Re: Alegerea prosopului

Mesajde Pop Aurica » Vin Mar 21, 2014 8:23 am

Pentru baie recomand numai prosoape din bumbac 100%.
Prosopul trebuie sa fie cat mai gros si cu firul cat mai mare si mai pufos. Lasati chinezismele si alegeti prosoape de calitate, de preferat din tari UE.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Alegerea prosopului

Mesajde ceauscc » Lun Apr 07, 2014 8:12 am

imi plac prosoapele groase, pufoase si mari gen cele de plaja. Imi mai plac culorile inchise si le prefer pe cele din bumbac. Chiar daca sunt mai scumpe prefer sa le cumpar decat sa iau din acelea chinezesti.
ceauscc
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:48 am

Re: Alegerea prosopului

Mesajde Ramo Mona » Vin Apr 25, 2014 10:18 pm

eu prefer prosoapele mari, pufoase care sa absorba bine apa in detrimentul celor sintetice
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Alegerea prosopului

Mesajde danidica » Joi Mai 29, 2014 1:03 pm

Prefer prosoapele din bumbac, mari si pufoase
danidica
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 03, 2014 11:36 pm


Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron