Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde marinflorin2 » Mie Oct 23, 2013 10:00 am

Un indiciu asupra calitatii este insusi aspectul. Pe de o parte, lenjeriile obisnuite tind sa neglijeze detaliile cusaturilor si imbinarilor, iar acest lucru se vede. O lenjerie de pat de cea mai buna calitate va arata ireprosabil, culorile vor fi asortate cu gust, aplicatiile vor fi perfect finisate si in general nu veti gasi niciun cusur pentru modul cum este alcatuita. Intensitatea culorilor, stralucirea materialului si microtextura aparenta sunt si ele aspecte care spun multe despre calitatea asternuturilor.
De exemplu, puteti depista chiar inainte de cumparare daca o lenjerie este predispusa la scamosare prin observarea suprafetei acesteia. Daca microtextura materialului prezinta mici firisoare sau fibre, la un moment dat acestea se vor desprinde si vor forma scame. O lenjerie cu adevarat calitativa este perfect neteda, iar ochiurile tesaturii sunt egale si au forma regulata.Eu imi cumpar lenjeriile de pat de pe lenjeriideosebite.ro si sunt multumit de ele
marinflorin2
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:32 am

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde niculae2013 » Vin Oct 25, 2013 12:11 pm

S-a mai discutat pe tema asta si aici: viewtopic.php?f=21&t=2500
Asa cum spuneam, materialul este important - nu vrei nici "foaie de ceapa" adica material care e subtiiiiire si tesatura de o calitate indoielnica, nici lenjerie din care sa iasa culoarea la prima spalare. Cand alegi lenjeria din magazin, ai grija sa citesti detaliile cu atentie. Asta mi-a placut la expert-saltele.ro/lenjerii-de-pat/ Au detalii facute ca lumea la produse - stiu cat de lunga e lenjeria, stiu din ce material e confectionata, stiu marca, pretul si instructiunile de spalare. Am cumparat de la ei si dupa a nu stiu cata spalare, tot multumit sunt.
O alta chestie de care trebuie tinut cont la o lenjerie este si modelul - nu poti lua lenjerie roz unui barbat sau lenjerie cu barbie unui baietel. Sau lenjerie de om matur unei fetite. Adica pentru fiecare gen si varsta trebuie ales un anumit model de lenjerie - parerea mea. Am primit o data de la o matusa o lenjerie pe bleumarin cu flori roz pentru patul din camera mea - nici nu ma tragea inima sa ma culc - serios. Cred ca si neagra daca o lua si tot eram mai fericit! :ugeek:
niculae2013
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:23 am

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde cettat » Dum Oct 27, 2013 12:18 am

Eu raman tot la ideea ca bumbacul e cel mai bun. Consider ca matasea e doar pt fite, nu pt calitate!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde marinflorin2 » Joi Noi 28, 2013 1:41 pm

Da, si eu sunt tot de parere ca bumbacul este cel mai potrivit pentru lenjeriile de pat, si sunt ideale pentru a fi folosite si pentru copii. Acestea nu provoaca iritatii, si din ce am auzit, si am observat si eu acestea nu provoaca transpiratie pe timp de vara, cum fac alte lenjerii sintetice, aduse din tari recunoscute pentru productia de lenjerii de pat in masa, si nu numai. Mereu voi alege lenjeriile de pat din bumbac.
marinflorin2
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Sep 27, 2013 11:32 am

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde sabrina_me09 » Lun Mai 05, 2014 8:19 pm

mie imi plac foarte mult cele din bumbac, la fel ca si lenjeria intima
sabrina_me09
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 05, 2014 6:58 pm

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde Ramo Mona » Sâm Iul 26, 2014 11:02 pm

prefer lenjeriile de bumbac, sunt de calitate si acum gasesti atatea modele incat e greu sa alegi la cat sunt de frumoase
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde S.Tezla » Dum Iul 27, 2014 4:10 pm

Bumbac de damasc. Am cateva seturi, primul primit cadou de casa noua iar restul achizitionate datorita calitatii la un pret decent pentru un roman de rand.
S.Tezla
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 6:53 pm

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde cornelia16_2002 » Mar Ian 27, 2015 4:44 pm

Si eu sunt tot de parere ca bumbacul este cel mai potrivit pentru lenjeriile de pat, si sunt ideale pentru a fi folosite si pentru copii. Si cele satinate sunt deosebite pentru dormitorul parintilor desigur, la copii nu prea merge pt ca aluneca usor de pe pat. :x
cornelia16_2002
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 24, 2012 8:24 am

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde lilysor » Lun Feb 02, 2015 10:50 pm

Eu prefer lenjeria care se calca usor. Nu ma impresioneaza ca are nu stiu ce model sau ca este de nu stiu ce firma. Conteaza foarte mult sa nu se sifoneze si sa fie rezistenta la spalari indelungate.
lilysor
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 11:00 pm

Re: Cum alegem cele mai bune lenjerii de pat

Mesajde titi2015 » Mie Feb 04, 2015 8:20 am

lilysor scrie:Eu prefer lenjeria care se calca usor. Nu ma impresioneaza ca are nu stiu ce model sau ca este de nu stiu ce firma. Conteaza foarte mult sa nu se sifoneze si sa fie rezistenta la spalari indelungate.

Ca bine zici! Sincer, eu nici nu calc lenjeria, spre marele meu noroc; are material bun. Alte criterii n-am avut, in afara de pastrarea culorii, sa nu iasa la spalat.
titi2015
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 22, 2014 7:53 pm

Următorul

Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron