Dimensiuni draperie!

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Dimensiuni draperie!

Mesajde geta13 » Joi Dec 06, 2012 10:30 am

Buna, vreau sa pun draperie, ce latime trebuie sa cumpar pentru a arata bine?
geta13
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 06, 2012 10:24 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde petrilaana » Joi Dec 06, 2012 5:09 pm

Latimea materialului depinde de numarul de cute si tipul acestora. O valoare uzuala este de 2,5 ori mai mult decat latimea ferestrei.
Dar, cel mai bine ar fi sa stabilesti impreuna cu persoana care ti le coase. Te asteptam si cu o poza dupa ce ai montat draperia. Succes!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde constantinu » Dum Dec 09, 2012 10:47 am

eu cred ca ar trebui cu o juma de metru mai mult decat ai tu lungimea la geam si o tai in doua pentru ca apoi stransa sa arate bine, doar perdeaua se ia mult mai mare
constantinu
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde rrammo » Joi Dec 13, 2012 8:56 am

Eu am masurat peretele unde va veni draperia si am mai adaugat 0,5m. Aia a fost dimensiunea draperiei :)
rrammo
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 27, 2012 9:32 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde gabrini2000 » Dum Iul 21, 2013 8:59 pm

Eu zic ca la draperie nu trebuie ca la perdea de 2,5 ori mai mult, ci doar cu 0.5-1m mai mult
gabrini2000
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 22, 2013 6:56 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde ikamika » Mie Iul 24, 2013 2:46 pm

Intotdeauna, masori geamul si inmultesti cu 2, adica de 2 ori lungimea geamului.
Eu asa am facut, am o vecina croitoreasa si ea m-a invatat, se aseaza perfect.
ikamika
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 04, 2013 7:32 pm

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde Cristiana » Dum Aug 04, 2013 9:52 am

Daca o vrei doar decorativa, de o parte si alta a geamului, o masori pe loc; Daca vrei sa nu lase lumina in casa, pune inca o jumatate de metru peste latimea geamului. Ai grija, insa, de grosimea si greutatea materialului (matase, catifea, etc). Eu prefer camerele fara draperii, cu geamuri largi cat aproape tot peretele si cu perdele care sa lase lumina sa intre in casa: "Unde intra Soarele, nu intra doctorul!"
Important este ca draperia si perdeaua sa iti dea starea de liniste.
Cristiana
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:00 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde cristinacatargiu72 » Mar Aug 13, 2013 4:33 pm

Eu la perdele imi iau dublul lungimii locului. La draperie iau putin peste lungimea locului. Depinde mult de modelul draperiei: daca vrei sa fie mai intinsa ori mai bogata...
cristinacatargiu72
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 27, 2013 5:09 pm

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde niculae2013 » Joi Aug 22, 2013 2:56 pm

Cristiana scrie:Daca o vrei doar decorativa, de o parte si alta a geamului, o masori pe loc; Daca vrei sa nu lase lumina in casa, pune inca o jumatate de metru peste latimea geamului. Ai grija, insa, de grosimea si greutatea materialului (matase, catifea, etc). Eu prefer camerele fara draperii, cu geamuri largi cat aproape tot peretele si cu perdele care sa lase lumina sa intre in casa: "Unde intra Soarele, nu intra doctorul!"
Important este ca draperia si perdeaua sa iti dea starea de liniste.

inseamna ca esti o persoana matinala si nu obisnuiesti sa dormi la pranz :))
sa stii ca soarele degradeaza in timp covoarele si cuverturile, inca un motiv sa-ti iei draperii
niculae2013
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:23 am

Re: Dimensiuni draperie!

Mesajde mihaela sandu » Sâm Ian 11, 2014 12:16 am

Orice, numai sa nu faceti greseala pe care am facut-o eu, lasandu-ma numai pe mana tipei de la metraje de unde mi-am luat perdeaua, si care mi-a recomandat ca si lungime, o data si jumate lungimea geamului, iar acum arata....naspa, ca nu face falduri aproape deloc.
mihaela sandu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 11, 2014 12:11 am

Următorul

Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori