Perdele si draperii

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Re: perdele

Mesajde Nic » Mie Noi 23, 2011 3:16 pm

udragu12 scrie:cum pot prinde perdelele pe sina,asa cum sunt jaluzelele verticale?
este posibil sa fac asta acasa sau trebuie sa merg la un magazin?


Exista de ex. sina din PVC care se fixeaza pe tavan, iar de perdea se prind niste cleme care culiseaza pe acea sina. Dupa ce se cumpara acea sina si clemele, lucrarea e destul de simpla si fireste se executa acasa.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde irish05 » Mie Dec 14, 2011 6:34 pm

nuuuuu, nu cred c-ar merge perdea in spatele jaluzelelor verticale. ori una, ori alta.
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Sina in spatele draperiei

Mesajde angibrasovangi » Vin Ian 13, 2012 1:06 pm

Da, ar merge sa pui sina in spatele draperiei, dar doar daca ai loc pana la perete.....sau poti sa dai jos draperia si sa pui in locul ei o sina cu doua randuri: una pentru perdeaua de zi si una pentru cea de noapte....eu asa am si arata foarte bine, ocupa putin spatiu....merita investitia!
angibrasovangi
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Dec 11, 2011 10:38 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde luiza90 » Mar Ian 17, 2012 9:08 am

si eu vreau sa-mi pun draperii din voal crem sau alb sa arate ca un norisor asa :D o sa ma inspir pentru model de pe site:D
luiza90
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 17, 2012 8:57 am

Re: perdele

Mesajde Anyared » Mar Ian 17, 2012 9:43 pm

Nic scrie:
udragu12 scrie:cum pot prinde perdelele pe sina,asa cum sunt jaluzelele verticale?
este posibil sa fac asta acasa sau trebuie sa merg la un magazin?


Exista de ex. sina din PVC care se fixeaza pe tavan, iar de perdea se prind niste cleme care culiseaza pe acea sina. Dupa ce se cumpara acea sina si clemele, lucrarea e destul de simpla si fireste se executa acasa.



Si vezi ca este si un ornament ce se poate pune in fata sinei si poti sa il alegi ce culoare vrei tu: sa fie de ex. culoarea parchetului sau daca iti iei de ex draperie maro inchis, poti sa iei si ornamentul maro inchis
Anyared
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 29, 2011 10:22 am

Re: Perdele si draperii

Mesajde teoancali » Mie Ian 25, 2012 12:31 pm

Cum arata ornamentul care se pune in fata sinei ??? Este prima data cand aud de asa ceva...
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde RamoDancea_26 » Mar Ian 31, 2012 11:38 am

Am jaluzele si ma gandesc sa le schimb. Sotului meu ii plac perdelele din fire dar nu stiu daca sunt rezistente. Ce ma sfatuiti?
RamoDancea_26
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 2:55 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde Anyared » Mar Ian 31, 2012 12:41 pm

iepuras1984 scrie:Si eu incerc sa gasesc o perdea pt bucatarie si imi este tare greu sa ma hotarasc,am geamul termopan maro,mobila alba , coltarul tot pe maro si nu stiu ce culoare sa aleg perdeaua,sa fie din organza sau de in.


Eu am mobila de bucatarie crem deschis si am pus o perdea crem de organza cu niste forme de trandafiri mari care sunt un crem mai inchis (mai mult o cafea cu lapte). Tin sa te anunt ca e foarte de efect si toata lumea mi-a admirat bucataria si perdeaua, bineinteles.
Anyared
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 29, 2011 10:22 am

Re: Perdele si draperii

Mesajde Anyared » Mar Ian 31, 2012 12:42 pm

Anyared scrie:
iepuras1984 scrie:Si eu incerc sa gasesc o perdea pt bucatarie si imi este tare greu sa ma hotarasc,am geamul termopan maro,mobila alba , coltarul tot pe maro si nu stiu ce culoare sa aleg perdeaua,sa fie din organza sau de in.


Eu am mobila de bucatarie crem deschis si am pus o perdea crem de organza cu niste forme de trandafiri mari care sunt un crem mai inchis (mai mult o cafea cu lapte). Tin sa te anunt ca e foarte de efect si toata lumea mi-a admirat bucataria si perdeaua, bineinteles.
Am uitat a spun ca si geamurile mele sunt golden oak (stejar auriu)
Anyared
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 29, 2011 10:22 am

Re: Perdele si draperii

Mesajde muschu » Mar Ian 31, 2012 1:14 pm

RamoDancea_26 scrie:Am jaluzele si ma gandesc sa le schimb. Sotului meu ii plac perdelele din fire dar nu stiu daca sunt rezistente. Ce ma sfatuiti?


Ce intelegi prin "perdelele din fire"? Clasicele perdele din voal, tafta, organza, etc.? Desigur ca rezista, daca sunt folosite conform scopului lor.

In schimb, daca ai o pisica sau un caine care sa-si ascuta ghiarele in ele, mai bine renunti la perdele si ramai la jalzele. Sau alegi niste storuri romane.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori