Perdele si draperii

Perdele, draperii, sisteme de prindere, tapiterii, huse, etc.

Re: Perdele si draperii

Mesajde muschu » Vin Mar 09, 2012 9:24 pm

kikiglc scrie:Si eu sunt in cautare de perdeaua perfecta pentru camera fetitei mele Erika, in varsta de numai 1 an si jumatate. Perdeaua trebuie sa contina personaje din desene animate dar sa se si asorteze cu nuantele mobilei din camera ei, care sunt in combinatie de verde (connex) si negru.


Sa-ti creasca fetita mare! N-ar trebui sa fie asa greu sa-i gasesti perdeaua potrivita. La magazinele de perdele au multe modele dedicate copiilor, cu personaje din desene animate. Am vazut astfel de perdele si pe la magazinele de bricolaj, gen Bricostore sau Praktiker. Succes!!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde lauralaura1980 » Dum Mar 11, 2012 10:22 pm

eu nu suport draperiile acelea ca pe vremea bunicii. Eu le prefer pe celecare nu se vad!
lauralaura1980
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde EMILUTA » Mie Mar 21, 2012 9:13 am

Eu nu cred ca merge sau eu nu as pune. Una e una si alta e alta, vorba romanului.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Perdele si draperii

Mesajde asmin » Sâm Mar 24, 2012 2:16 pm

Mie nici perdelele nu imi mai plac,mai bine e cu jaluzele au bara aia mica si finuta pe care se prind si se intretin destul de usor si sunt practice.
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde ingeras_miki » Mie Mar 28, 2012 2:34 pm

chiar ma intereseaza o perdea pt camera;vreau sa o schimb pe cea veche, numai ca nu ma pot hotari deloc :(
ingeras_miki
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 28, 2012 2:26 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde loomy_dee » Dum Apr 01, 2012 12:49 pm

O perdea bine aleasa poate schimba aspectul unei camere. De multe ori o perdea prea incarcata...va face si camera sa arate plina. Eu prefer perdele simple, in culori pale ... dragute...sa-mi incante privirea. Ador ferestrele mari cu multa lumina.
loomy_dee
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 07, 2012 8:54 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde sabinicac » Dum Apr 01, 2012 1:35 pm

Eu am vazut jaluzele verticale si perdea, ca unii au pus, ca am obiceiul sa merg pe strada si sa mai ma uit pe geam la lume, dar pare asa de urat si nu vad ce rost are sa pui jaluzele verticale si sa pui si perdele ... ori una ori alta, parerea mea e ca nu da bine ambele.
sabinicac
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Perdele si draperii

Mesajde ramona_barascu » Mie Mai 23, 2012 9:24 am

Ccert e ca nu se mai poarta pedelele din dantela.

Se poate combina o perdea dintr-un material transparent uni sau cu model cu o draperie in contrast sau ton pe ton. Bineinteles ca draperia va fi uni daca perdeaua e cu model si poate fi si cu model doar daca perdeaua e uni.

Se poarta perdelele pe corniza cu sina sau pe bara (cu inele mari)
Nu se mai poarta perdelele stranse gen armonica - pe verticala.
Pentru Draperii se pot alege culori tari asortate bineinteles cu accesorile din camera sau cu culoarea predominanta a camerei. A se evita decorarea camerei cu aceeasi culoare, adica mobila, covoare, perdele, accesorii pe aceeasi culoare deoarece cu timpul devine monoton si plictisitor.
Cele mai "eficiente" sunt contrastele. De ex:
pereti albi, mobila crem, parchet crem, canapele rosii, covor intr-o combinatie simpla de crem cu rosu, perdele crem transparente si draperii rosii, accesorii rosii. Sau alte combinatii.
A.....nu se mai poarta perdelele stil plasa. Au aparut ca o noutate interesanta si moderna dar asa cum au aparut au si disparut.

Sper sa fi fost de ajutor.
ramona_barascu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 23, 2012 8:51 am

Re: Perdele si draperii

Mesajde anamariabirladeanu » Joi Mai 31, 2012 7:20 pm

gepiza scrie:spuneti-mi si mie,oare merge sa pun perdea pe sina in spatele jaluzelei verticale? :D

daca iti place cum arata, eu nu as pune :) nu mi se pare estetic:D
anamariabirladeanu
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 31, 2012 7:14 pm

Re: Perdele si draperii

Mesajde interconect_30 » Mie Iun 06, 2012 9:21 am

Sa pui perdea pe sina in spatele jaluzelei verticale e ca si cum ai sfida orice simt estetic, in primul rand ca jaluzeaua verticala
se poarta fara perdea de obicei, da un aer de birou, eu nu as pune asa ceva decat poate la geamurile de pe hol ar sa mai adaugi si perdea care sa se vada din exterior! Si asta ca sa o vada vecinii sau ce ?
Nu trebuie sa faci in casa o atmosfera cat mai primitoare? Eu as intrebuinta perdeaua ca sa dau caminului o atmosfera cat mai personala si nu suport jaluzelele verticale in casa fiindca ma simt de parca as locui intr-un birou . :evil:
interconect_30
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Textile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori