glafuri exterioare

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

glafuri exterioare

Mesajde planet_florin » Mie Mai 30, 2012 4:56 pm

unde gasesc glafuri exterioare , de balcon, mai ieftine, imi trebuie vreo 10 m si am gasit numai scumpe rau !
planet_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 30, 2012 4:51 pm

Re: glafuri exterioare

Mesajde marcelb » Mie Mai 30, 2012 9:19 pm

Depinde din ce material doresti sa fie glafurile.
Glafurile exterioare pot fi si din marmura, care desigur ca este scumpa, dar pot fi si din materiale mai ieftine.
Din aluminiu si PVC gasesti la firmele care se ocupa cu tamplarie pentru ferestre.
Din tabla gasesti pe la tinichigii, cred ca este varianta cea mai ieftina.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: glafuri exterioare

Mesajde agnesmaryo » Dum Iun 24, 2012 12:42 pm

Nu sunt bune glafurile exterioare, daca stai la apartament pot cadea ghivecele in capul vecinilor:)). Sunt bune doar daca stai la casa.
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: glafuri exterioare

Mesajde muha_huma » Dum Iun 24, 2012 2:37 pm

agnesmaryo scrie:Nu sunt bune glafurile exterioare, daca stai la apartament pot cadea ghivecele in capul vecinilor:)). Sunt bune doar daca stai la casa.

Rolul glafurilor este unul estetic si de a proteja peretele de infiltrarea apei ce se scurge pe fereastra.

Deci nu te obliga nimeni sa pui pe glafuri ghivece sau jardiniere. Daca totusi doresti, cred ca poti sa le ancorezi pentru mai multa siguranta.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: glafuri exterioare

Mesajde Valina33 » Mie Aug 01, 2012 5:36 pm

Cele mai ieftine le poti face si tu din tabla. Iti recomand glaf din pvc. Este mai usor de intretinut si nu face atata zgomot la ploaie (varianta mai ieftina).
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: glafuri exterioare

Mesajde gabrielakover » Vin Dec 28, 2012 3:53 pm

glafuri exterioare din pvc se pot face pe comanda? Stau la casa si nu am doua la fel...in plus, trebuie sa fie foarte late. Multumesc ;)
gabrielakover
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 28, 2012 3:04 pm

Re: glafuri exterioare

Mesajde petre67 » Vin Dec 28, 2012 4:29 pm

gabrielakover scrie:glafuri exterioare din pvc se pot face pe comanda? Stau la casa si nu am doua la fel...in plus, trebuie sa fie foarte late. Multumesc ;)

Gasesti glafuri din PVC cu latimi de 15, 20, 25 si 30 cm la magazinele de bricolaj (Dedeman, OBI etc). Pot fi producatori care au alte standarde, dar se invart in jurul acestor valori.
Poti intreba si producatorii de tamplarie din PVC daca au mai late de atat. Glaful ar trebui sa depaseasca cu 2-3 cm limita peretelui.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: glafuri exterioare

Mesajde CyleX4 » Dum Dec 30, 2012 9:40 am

Glaf-ul completeaza fereastra, atat la interior, dar - mai ales - la exterior (unde are si rol de finisare/izloare); exista in comert glafuri din PVC, tabla emailata, tabla simpla s.a.) ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Glafuri exterioare

Mesajde Nick Tom » Lun Iun 03, 2013 5:54 pm

Iti dai seama daca o firma de termopane este serioasa si executa lucrari de calitate dupa modul in care monteaza ferestrele cu glafuri !
Sistemul corect prevede montarea monobloc a ferestrei cu glaful, cele care sunt prinse ulterior nu protejeaza deloc eficient si permit infiltrarea umiditatii.
Nick Tom
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 29, 2009 12:00 am

Re: glafuri exterioare

Mesajde petre67 » Mar Iun 04, 2013 8:17 am

Nick Tom scrie:Iti dai seama daca o firma de termopane este serioasa si executa lucrari de calitate dupa modul in care monteaza ferestrele cu glafuri !
Sistemul corect prevede montarea monobloc a ferestrei cu glaful, cele care sunt prinse ulterior nu protejeaza deloc eficient si permit infiltrarea umiditatii.


Ai dreptate in privinta montarii corecte a glafurilor la ferestrele din PVC, dar ce te faci cand beneficiarul nu vrea sa monteze glafurile, lasand-o pe mai tarziu?
Daca furnizorul ferestrelor insista ca asa se procedeaza corect va lasa impresia ca vrea sa-i bage glafurile pe gat, sa mai faca un ban in plus...

Deci, de multe ori, si sa stie si sa vrea meseriasul sa faca o treaba buna tot nu poate din cauza beneficiarului.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori