Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde crespo » Joi Feb 03, 2011 1:07 pm

Cel mai mult conteaza sa fie lucrate bine de la inceput. Daca sunt din lemn sau pvc asta depinde de buzunarul fiecaruia.
crespo
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde spaceman » Mie Feb 23, 2011 1:49 pm

O varianta care ar combina partea "estetica" cu durabilitatea ar fi, pentru profile, combinatia lemn-aluminiu sau pvc-aluminiu. La partea dinspre exterior profilul este din aluminiu, care este mai durabil in timp la expunerea la intemperii, radiatie solara, etc. Ideal ar fi ca aceasta parte dinspre exterior sa fie “rupta termic”, adica sa aiba ceva izolatie, datorita slabei capacitati izolatoare a aluminiului.
La partea dinspre interior profilul este din lemn stratifcat (material estetic, "cald", natural, etc) sau PVC (un material mai ieftin decat lemnul).
Singurul dezavantaj al acestor tipuri de profile este pretul deocamdata mult prea mare pentru romanul de rand. Dar unii poate si le permit...
Fişiere ataşate
lemn-al.jpg
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde HAYAT » Sâm Aug 13, 2011 11:22 pm

Stie cineva unde pot gasi termopane ieftine si de calitate in Tg Mures? Imi trebuie un geam si o usa din termopan... cam pentru atat as avea acum bani. Merci!
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde mirceacluj20 » Joi Sep 22, 2011 9:36 pm

eu sper ca cine da bani pe un geam de lemn, macar le monteaza la o casa frumoasa si nu le vopseste alb ci le da doar cu baitz pastrand linia maro a lumnului.
mirceacluj20
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:24 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ando » Vin Sep 23, 2011 2:04 pm

mirceacluj20 scrie:eu sper ca cine da bani pe un geam de lemn, macar le monteaza la o casa frumoasa si nu le vopseste alb ci le da doar cu baitz pastrand linia maro a lumnului.


Sa stii ca am vazut niste (erau inca in atelier la "producator") geamuri cu profil de lemn vopsite in alb. M-am crucit! Am intrebat de ce le-a vopsit in alb daca tot le-a facut de lemn? Raspunsul celui care realiza geamurile a fost: ca sa se asorteze cu usile de interior care sunt albe. Multe mai vezi si mai auzi ...
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde sabinicac » Sâm Oct 01, 2011 12:07 am

eu zic ca din plastic sunt foarte bune
sabinicac
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde adriana_eftm » Mie Oct 05, 2011 11:26 am

eu am termopan din lemn si sunt mai bune nu e umezeala in casa si plus ca sunt mai estetice
adriana_eftm
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2011 11:16 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde adaluci » Mar Noi 22, 2011 8:12 pm

Eu cred ca cele din lemn sunt mai bune, rezista mai mult timp, se si intretin mai usor si arata si mai bine.
adaluci
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ando » Mie Noi 23, 2011 3:09 pm

adaluci scrie:Eu cred ca cele din lemn sunt mai bune, rezista mai mult timp, se si intretin mai usor si arata si mai bine.


Ca arata mai bine profilul de lemn decat cel de PVC e cat se poate de adevarat. Dar cu afirmatia ca cele din lemn "rezista mai mult timp, se si intretin mai usor " nu cred ca e prea multa lume de acord!
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde luci10 » Dum Dec 11, 2011 11:25 am

Mi-am pus termopane in vara. Si surpriza cand a venit vremea rece, cam prin noiembrie am observat ca bate vantul printre toc si rama. Am chemat omul care mi le-a facut si nu a stiut ce sa faca. Apoi am chemat alt muncitor de la o firma mai mare de termopane si le-a reparat. Nu a pus feroneria care trebuia din start. Chiar daca atelierul care mi le-a facut este bine dotat cu masini speciale, am ajuns la o concluzie: la masini trebuie si om care se pricepe. Asa ca fiti atenti cand va comandati termopane!
luci10
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron