Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde lucianiordan » Lun Mar 24, 2014 2:35 pm

Ferestrele din PVC sunt mai bune.
Ultima oară modificat de lucianiordan pe Lun Mar 24, 2014 2:42 pm, modificat 1 dată în total.
lucianiordan
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 12, 2014 1:04 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde petre67 » Lun Mar 24, 2014 9:36 pm

lucianiordan scrie:Ferestrele din PVC sunt mai bune.


Aveti si o argumentatie pentru aceasta afirmatie? Scopul forumurilor este de a-i ajuta pe ceilalti membri sa ia decizii impartasindu-le cunostinte dobandite in urma unor experiente proprii.
Nu cred insa ca este de nicio utilitatea daca unul vine si spune "este mai bun alb" iar altul "este mai bun negru", fara sa motiveze in vreun fel. Nu pot sa nu-mi amintesc de indepartatele vremuri ale certurilor de la gradinita...
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde Popescu dan Gabriel » Dum Noi 30, 2014 7:07 am

la noi in tara este aproape imposibil sa gasesti o firma serioasa care sa faca fereste din lemn stratificat cu umiditate sub 10 %. lemnul are dezavantajul ca trebuie vopsit mereu si ferit de umezeala caci altfel se umfla si distruge toata fereastra. In primul rand sar baghetele din locasul lor. E perfect adevarat ca lemnul este mai sanatos dar nu avem inca producatori seriosi pentru el. In niciun caz nu trebuie sa cadem in extrema cealalta si sa montam la casa de om ferestre din aluminu care orice ai face sunt reci si constitue punti de frig pentru casa. Sticla trebuie sa fie de 4-16-4 cu Low-e obligatori la foaia interioara.
Popescu dan Gabriel
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 05, 2014 7:46 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde marcelb » Dum Noi 30, 2014 10:45 am

Popescu dan Gabriel scrie:la noi in tara este aproape imposibil sa gasesti o firma serioasa care sa faca ferestre din lemn stratificat cu umiditate sub 10 %. ... E perfect adevarat ca lemnul este mai sanatos dar nu avem inca producatori seriosi pentru el.


Da, la lemn e obligatoriu sa alegi firma doar in urma unor recomandari de la clienti multumiti dupa cativa ani de la montarea ferestrelor. E drept ca recomandari sunt utile chiar si la tamplaria din PVC, caci si de accea reusesc destui sa-si bata joc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Anterior

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori