Vopsirea usilor

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Vopsirea usilor

Mesajde teoancali » Mie Mar 21, 2012 2:51 pm

Ma tot bate gandul sa vopsesc usile din casa cu maro (cam cum sunt astea din comert). Usile mele sunt cele originale ale blocului, doar ca eu le-am decupat si am pus sticla. Imi plac pentru ca au tocuri sanatoase, mari, nu ca la blocurile astea facute dupa anii 80. In prezent le am vopsite cu alb. Ce ziceti, sa le fac maro ? Sau sa las tocurile albe si sa vopsesc numai usa cu maro ??? Sau sa le vopsesc tot albe ???
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde petrilaana » Mie Mar 21, 2012 4:12 pm

In primul rand eu nu-mi imaginez ca ar putea arata bine usa de o culoare iar tocul de alta culoare.

Apoi, daca sunt din ceva placaj si le vopsesti in vopsea de ulei, atunci mai bine albe.

Daca insa sunt usi din lemn, si ai rabdare sa le cureti de vopseaua actuala, atunci ar arata bine date cu un bait in ce culoare de lemn iti place tie (nuc, cires, wenge), important este sa se vada fibra lemnului. Apoi dai si cu un lac si vor arata ca noi.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Vopsirea usilor

Mesajde teoancali » Joi Mar 22, 2012 9:22 am

Multumesc pentru raspuns. Aveam mari indoieli daca sa le schimb culoarea. Acum sunt mai linistita. Nu ma mai risc si o sa le vopsesc tot albe.
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde Katuc » Sâm Mar 24, 2012 7:29 pm

Nu cred ca ar arata bine cu tocul alb si usa maro
Katuc
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 29, 2012 1:02 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde Katuc » Sâm Mar 24, 2012 7:32 pm

Si ei as vreau sa vopsesc usile albe cu maro, dar imi este frica ce iese din el.
Katuc
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 29, 2012 1:02 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde Dan zugravul » Sâm Sep 01, 2012 10:25 pm

teoancali scrie:Ma tot bate gandul sa vopsesc usile din casa cu maro (cam cum sunt astea din comert). Usile mele sunt cele originale ale blocului, doar ca eu le-am decupat si am pus sticla. Imi plac pentru ca au tocuri sanatoase, mari, nu ca la blocurile astea facute dupa anii 80. In prezent le am vopsite cu alb. Ce ziceti, sa le fac maro ? Sau sa las tocurile albe si sa vopsesc numai usa cu maro ??? Sau sa le vopsesc tot albe ???


Poate te intereseaza sa vopsesti in nuante degrade, am un articol pe blog despre cum se face asta

http://despreglet.blogspot.com/2012/08/vopsirea-usilor-degrade.html
Avatar utilizator
Dan zugravul
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 01, 2012 10:17 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde corneliacornelia » Lun Sep 10, 2012 1:45 pm

eu am usa metalica cu marginea maron si usa alba...arata super
corneliacornelia
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 22, 2012 2:24 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde Pop Aurica » Lun Oct 29, 2012 1:55 pm

Cea mai buna varianta mi se pare cea cu baituirea. Intrebarea este cum se pot curata mai usor de vechea vopsea in ulei ?
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde petre67 » Lun Oct 29, 2012 6:20 pm

Pop Aurica scrie:Cea mai buna varianta mi se pare cea cu baituirea. Intrebarea este cum se pot curata mai usor de vechea vopsea in ulei ?


Pentru a indeparta vopseaua in ulei de pe usile de lemn poti incerca una din urmatoarele metode:
1. Folosesti un decapant, lasi sa actioneze conform instructiunilor acestuia, apoi indepartezi cu un spaclu vopseaua inmuiata. Atentie, trebuie sa lucrezi intr-un spatiu bine ventilat, eventual cu masca de protectie!

2. Folosesti o lampa pentru a arde vopseaua, si apoi spaclu sau o perie de sarma. La fel, spatiu ventilat, eventual un instinctor la indemana pentru siguranta.

Spor la treaba!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Vopsirea usilor

Mesajde costrask » Mie Noi 07, 2012 4:33 am

totul e dupa gust... asa ca poti sa vopsesti si geamurile (nerecomandat)
costrask
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:56 am

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori