Reglarea ferestrelor termopan

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde petrilaana » Joi Feb 09, 2012 9:27 pm

De cand cu gerul si viscolul din ultimele saptamani, am constatat ca la usile de balcon se simte bine de tot cum trage frigul, pe partea unde sunt balamalele.

Articolul pe care l-am citit azi dimineata Uite cum iti reglezi termopanele sa nu-ti intre gerul in casa! m-a convins ca trebuie sa actionez, asa ca am si rugat o cunostinta care se ocupa de montarea ferestrelor sa treaca sa faca o verificare.

Surpriza a fost mare: dupa 3 ani de la montare toate usile se lasasera, una dintre ele, cea mai folosita, chiar considerabil, asa ca nu era de mirare ca batea vantul prin ele. Partea buna este ca le-a reglat relativ usor, fara inlocuiri de balamale sau alte chestii costisitoare, de care ma temeam eu.

Mesterul a zis ca este normal sa mai lucreze ferestrele, cam la toata lumea se intampla la fel. Imi pare doar rau ca am stat buna parte din iarna fara sa facem nimic, cand era asa simplu de rezolvat...
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde petre67 » Vin Feb 10, 2012 12:52 pm

Multa lume prefera sa-si monteze ferestre cu tamplaria din PVC tocmai pe considerentul ca, spre deosebire de lemn, "plasticul nu lucreaza".

E drept ca daca profilul de PVC este de calitate, tot ce trebuie facut din cand in cand sunt mici reglaje la feronerie.

Din pacate insa, multi producatori folosesc profile din PVC de proasta calitate, nearmate, care se deformeaza chiar din primul an de exploatare. Sau, chiar daca profilul este de calitate, nu stiu sa calculeze corect la ce greutate rezista respectivul profil sau sa dimensioneze corect feroneria.

Iar cum clientul este tentat sa aleaga pretul cel mai mic, fara a se gandi ca acel pret mic se va reflecta in calitate, acum multa lume se plange ca "termopanele nu-s bune".
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde roger-ius » Vin Feb 10, 2012 2:11 pm

petre67 scrie:Din pacate insa, multi producatori folosesc profile din PVC de proasta calitate, nearmate, care se deformeaza chiar din primul an de exploatare. Sau, chiar daca profilul este de calitate, nu stiu sa calculeze corect la ce greutate rezista respectivul profil sau sa dimensioneze corect feroneria.


In completare, cred ca mai e si aspectul ca spuma mai poate "lucra" o perioada pana se "aseaza" geamul. Nu sunt expert in ceea ce priveste geamurile, dar cred ca e un aspect de care ar trebui tinut cont.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde Valina33 » Dum Feb 12, 2012 9:04 pm

teoretic spuma nu mai trebuie sa lucreze in nici un fel dupa 24 ore.iar geamul cand este montat este montat cu suruburi de la 52mm la 212 mm - in functie de spatiul care este intre tamplarie si zid si spuma are putere sa le mute doar in primele 24 ore ceea ce ai vedea a 2a zi.in cazul in care iti intra vantul pe la balamale trebuie sa faci presiunea pe cheder cu imbus de 4 sau cu cheie speciala (TX15) pentru reglaj feronerie.daca ai astea nu iti mai trebui meserias.in cazul in care iti bate vantul in partea deschiderii maresti presiunea tot cu imbus de 4 sau tx15 sau mutat blocatorii(piesele metalice de pe partea fixa a geamului sau usii).daca geamul e inalt si are dubla deschidere mai trebuie inchidere spate.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde roger-ius » Lun Feb 13, 2012 10:49 am

Valina33 scrie:teoretic spuma nu mai trebuie sa lucreze in nici un fel dupa 24 ore.iar geamul cand este montat este montat cu suruburi de la 52mm la 212 mm - in functie de spatiul care este intre tamplarie si zid si spuma are putere sa le mute doar in primele 24 ore ...


Asa e, ai dreptate. Geamul practic e ancorat in acele suruburi.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde danababei » Joi Iun 14, 2012 5:16 am

Marea problema a lasarii usilor si geamurilor se regleaza in cateva clipe cu ajutorul unui imbus sau a unei surubelnite. Te uiti in partea de jos a balamalei, reglezi si gata.
danababei
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 02, 2011 8:59 am

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde Valina33 » Mar Noi 27, 2012 11:54 am

In completare, cred ca mai e si aspectul ca spuma mai poate "lucra" o perioada pana se "aseaza" geamul. Nu sunt expert in ceea ce priveste geamurile, dar cred ca e un aspect de care ar trebui tinut cont.

Spuma nu lucreaza mai mult de 24 ore. Iar ferestrele si usile, pe langa spuma, se prind si cu suruburi mari si se si caleaza. deci spuma nu are nici o legatura la ''asezarea'' geamului. Totul se face din mana mesterului. Ca sa fie totul bine la tamplaria de termopan, tot ce trebuie sa faci e sa reglezi cam 1 data pe an feroneria si s-o dai cu vaselina. Spray-ul e mai bun ca intra peste tot fara ca tu sa trebuiasca sa desfaci feroneria.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde visarionmaria » Mar Noi 27, 2012 4:30 pm

eu niciodata nu le-am putut regla singura... mereu am chemat pe cineva si s-a rezolvat imediat
visarionmaria
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 07, 2012 12:07 pm

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde dantes » Joi Dec 13, 2012 7:52 am

Multumesc pentru articol, nu stiam cum se regleaza, cand o sa am nevoie am sa incerc si eu sa reglez geamurile.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Reglarea ferestrelor termopan

Mesajde planet_florin » Vin Dec 14, 2012 7:02 am

si eu am probleme cu un geam de la balcon
planet_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 30, 2012 4:51 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori