Cum izolez mai bine geamurile?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde eleonorac » Lun Feb 25, 2013 11:23 pm

si eu am aceeasi problema cu termopanele...se formeaza condens
eleonorac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 17, 2012 12:58 am

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde anca_27 » Mar Mai 14, 2013 1:19 pm

Buna! Poti citi mai multe despre izolarea ferestrelor din profile PVC pe http://www.codulbunelorferestrerehau.ro. Gasesti aici informatiile necesare despre montajul ferestrelor - sunt chiar si filme explicative despre cum se realizeaza si cum se monteaza corect o fereastra.
anca_27
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 14, 2013 1:10 pm

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde danysas » Vin Mai 24, 2013 7:37 pm

petre67 scrie:Probabil nu s-a izolat bine sub geam. Ar trebui dat jos pervazul, atat cel interior cat si cel exterior, si izolat cu grija. In primul rand spuma poliuretanica, chiar sub geam, si apoi la exterior polistiren pana sub pervaz.

Dai pervazul jos, cumperi un tub de spuma si il introduci sub fereastra iar apoi, daca iti permite spatiul, pui un polistiren extrudat si dupa acea aplici pervazul.
danysas
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde Ilie Madalina » Lun Ian 12, 2015 3:00 pm

Recomand cu mare incredere rulourile exterioare din aluminiu - atentie!, NU din PVC - Acelea tin cel mult 2-3 ani, plus ca-si strica aspectul foarte repede.
Eu am rulouri exterioare la toata casa (avand geamuri destul de mari - cca. 2x2,2 m simulte) si sunt f. multumita - am atasat si poza.
Au o serie de avantaje precum:
- protecţie vizuală, păstrând intimitatea;
- izolaţie fonică, reduc zgomotul venit din exterior;
- izolaţie termică, reduc considerabil consumul de energie termică pe perioada iernii, iar vara păstrează răcoare – protecţie solară; Eu de exemplu anii trecuti aveam peste 300 lei factura la gaz pe timp de iarna, iar iarna aceasta n-am depasit 180 lei...deci o economie considerabila!
- protecţie împotriva insectelor, în cazul rulourilor cu plasa integrată sau aplicată;
- protecţie antiefracţie - se pot monta lacate cu cheie la partea inferioara..
- reducerea prafului din încăpere;
- manevrare uşoară şi silenţioasă - eu am cu actionare manuala - cu snur si merg "ca unse" :)
- stabilitate, rezistenţa în timp...durata medie de folosinta pentru rulourile din aluminiu este de min. 15 ani, pe cand in cazul celor din plastic - pvc, peste 2-3 ani incep deja sa se inconvoaie si sa se strice, plus ca la acelea nu se baga nimeni sa ti le repare data fiind durata mica de viata pe care o stii din start.

cine doreste mai multe detalii despre rulourile exterioare din aluminiu poate accesa http://www.rollconfort.ro/rulouri-exter ... luj-valcea.
Fişiere ataşate
5.JPG
Ultima oară modificat de Ilie Madalina pe Vin Mar 06, 2015 2:39 pm, modificat de 3 ori în total.
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde norbac » Mie Feb 04, 2015 6:36 pm

Totul se rezolva cu pluta, eu asa am facut si este bine oricum este interesanta si opinia dvs.!
norbac
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iun 01, 2012 10:31 pm

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde buniv » Lun Mar 16, 2015 12:12 am

agnesmaryo scrie:daca termopanele erau fixate bine nu aveai cum sa patesti asa ceva

Corect, conteaza foarte mult mana de lucru, oamenii ce monteaza, dar si calitatea produselor!
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Cum izolez mai bine geamurile?

Mesajde adipl » Lun Mar 23, 2015 12:36 pm

Important este sa fie materialul si mana de lucru de calitate. Mai bine dam un ban mai mult, dar se va vedea in viitor ca am ales bine!
adipl
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:25 pm

Anterior

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori