rolete

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

rolete

Mesajde doctorul705 » Mar Oct 18, 2011 4:25 pm

salut!

sunt cumva printre utilizatorii forumului persoane care au cumparat rolete pentru geamuri termopan pentru balcon? as dori sa am mai multe informatii de la ei...cum le-au montat, cum se comporta in timp...evident ca la magazin angajatii le lauda la max...as dori sa aflu parerea cuiva care chiar are asa ceva
merci anticipat pentru reply
doctorul705
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 18, 2011 4:11 pm

Re: rolete

Mesajde ando » Mie Oct 19, 2011 9:38 am

Eu am montate rolete la geamurile de la apartament, ma gandesc ca si cele pentru balcon sunt identice. Pot spune ca de vreo 5 ani de cand le am nu am avut nicio problema cu ele. Conteaza sa aiba insa cat de cat calitate, iar "Dorelul" care le monteaza sa fie priceput si sa-si dea interesul. Parintii mei in schimb, au luat niste rolete cu un pret putin mai mic, cam in aceeasi perioada, ia acum agata, se blocheaza, etc.
Eu zic ca daca e firma serioasa si are cativa ani de experienta in domeniu nu se compromite sa furnizeze ceva foarte prost calitativ.
In plus eu zic ca in noptile de iarna daca sunt complet lasate jos asigura si ele un grad de izolare termica (este deja inca un "strat" protector pe langa cel oferit de geamuri). Micul dezavantaj ar fi dat de faptul ca se gaureste tamplaria geamurilor la montare, iar acolo apar niste punti termice. Dar cum zic, asta e un mic dezavantaj...
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: rolete

Mesajde elenafr » Sâm Ian 14, 2012 11:27 am

Eu mi-am montat rolete la ferestrele apartamentului si sunt foarte multumita de ele. Nu m-au deranjat "cele 2 gauri in geam". Nu se simte curent.
Eu le-am luat pentru a face intuneric complet in camera. Vara simti cum izoleaza termic atunci cand sunt trase complet, iarna nu am vazut nici o diferenta.
Le am de 2 ani si nu s-au blocat pana acum. Le recomand.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: rolete

Mesajde Valina33 » Lun Mar 19, 2012 1:15 pm

Si eu ma gandeam sa-mi pun asa ceva dar nu stiu ce preturi au. Am auzit ca sunt bune si practice dar si ca sunt tare scumpe.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: rolete

Mesajde muschu » Lun Mar 19, 2012 3:07 pm

Valina33 scrie:Si eu ma gandeam sa-mi pun asa ceva dar nu stiu ce preturi au. Am auzit ca sunt bune si practice dar si ca sunt tare scumpe.


Eu cred ca roletele fac toti banii, sunt extrem de eficiente vara, pentru umbrire, dar si in sezonul rece cred ca au un rol in mai buna izolare a ferestrelor.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: rolete

Mesajde Trofin Doina » Mar Mar 27, 2012 12:09 pm

Si eu recomand roletele, uneori soarele poate fi deranjant cand privesti la tv...dar sunt eficiente si pentru privirile indiscrete ale vecinilor si ale trecatorilor de pe strada, mai ales seara, daca stati la casa, cum stau eu...practice, moderne, rezistente!
Trofin Doina
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 27, 2012 11:51 am

Re: rolete

Mesajde CyleX4 » Sâm Mai 19, 2012 11:34 am

Am montat rolete (cu carcasa) la tamplaria PVC din interior si rolete simple (fara carcasa pe rulou) la tamplaria PVC de la balcoane.
Excelent...!!
Conteaza intr-adevar calitatea materialului textil/cauciucat din care sunt confectionate, dar mai ales calitatea montajului!!
La un dormitor am renuntat chiar si la perdele/ draperii, roletele fiind unele decorative ( cu imprimeu si broderi)...
Investitia merita, dar nu trebuie facut rabat de la calitate/pret.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: rolete

Mesajde Ilie Madalina » Lun Ian 12, 2015 2:05 pm

Buna! Gasind acest topic pe forum am zis sa-mi adaug si eu pararea privind rolete textile. Ce-i drept eu am montate rolete la toate geamurile apartamentului meu, insemnad aici dormitor, living si bucatatie si pot spune ca de cand le-am montat imi simt casa mult mai confortabila, mai ales ca eu am geamuri mari de cca 2m inaltime si late de vreo 2,5...eu le vad foarte eficiente si consider ca-si merita toti banii.
Pentru persoanele din Valcea sau din Cluj interesata de rolete textile, recomand http://www.rollconfort.ro.
Ultima oară modificat de Ilie Madalina pe Mar Ian 20, 2015 1:20 pm, modificat 1 dată în total.
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: rolete

Mesajde avramescuioana » Mar Ian 20, 2015 12:58 pm

La mine in apartament, dupa ce am pus termopane, am pus si rolete si sunt foarte multumita de ele. De atunci au trecut 4 ani si nu vad nici un defect la ele.
avramescuioana
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm
Localitate: Bucuresti

Re: rolete

Mesajde Ilie Madalina » Mie Ian 28, 2015 4:22 pm

O noua tendinta, mult mai sofisticate ca roletele sunt jaluzelele romane sau jaluzelele in falduri. Jaluzelele romane adăugă stil şi subtilitate oricărei încăperi, reprezentând una dintre cele mai elegante soluţii de protecţie solară, în pofida aspectului relativ simplu la prima vedere.

Manevrarea lor se face prin sistemul de acţionare vertical a şnurului cu bile cu un profil superior din aluminiu tip casetă de culoare albă.

Un alt sistem de acţionare este cel cu şnur simplu cu blocator, la care profilul superior din aluminiu este de tip baghetă. Materialele textile se aplică pe profilul de susţinere cu ajutorul unei benzi cu scai, putând fi uşor de înlăturat pentru spălare.
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori